Latvijā būs jau trešā glābējsilīte - Daugavpilī
Daugavpils reģionālajā slimnīcā 28. janvārī sāks darboties Latvijā trešā glābējsilīte jeb "Baby Box". Līdz šim glābējsilītes atvērtas Rīgā un Liepājā, un visiem septiņiem tajās atstātajiem mazuļiem veiksmīgi atrastas audžuģimenes.
Skaidrojot lēmumu trešo glābējsilīti izveidot tieši Daugavpilī, Zvirbule norādīja, ka tā ir otra lielākā Latvijas pilsēta un šīs pilsētas slimnīca ir būtiskākais un lielākais Austrumlatvijas medicīnas mezgls. "Vēlmi tieši šeit uzstādīt nākamo glābējsilīti veicināja arī Latgales reģiona sarežģītā ekonomiskā un kriminogēnā situācija," aģentūru BNS informēja projekta vadītāja Laura Zvirbule.
Glābējsilītes atklāšanā piedalīsies Daugavpils mērs Jānis Lāčplēsis (LPP/LC), Daugavpils slimnīcas valdes loceklis Aivars Zdanovskis, Latvijas Bērnu fonda vadītājs un Saeimas deputāts Andris Bērziņš (Zaļo un zemnieku savienība), kā arī trīs valdības pārstāvji - labklājības ministre Ilona Jurševska (Zaļo un zemnieku savienība, ZZS), veselības ministrs Juris Bārzdiņš (ZZS) un iekšlietu ministre Linda Mūrniece ("Vienotība").
Daugavpils "Baby Box" izveide seko 2009.gada septembrī atklātajai Rīgas glābējsilītei un Liepājas glābējsilītei, kas sāka darboties 2010.gada oktobra sākumā. Līdz šim Latvijas glābējsilītēs ievietoti septiņi mazuļi – seši Rīgā un viens Liepājā.
Zvirbule sacīja, ka nākotnē Latvijā tiek plānots izveidot vēl vismaz piecas glābējsilītes.
Latvijas Bērnu fonda vadītājs un Saeimas deputāts Andris Bērziņš (Zaļo un zemnieku savienība) aģentūrai BNS iepriekš pauda gandarījumu par glābējsilīšu projektu, norādot, ka "tās ir materiāli un morāli atmaksājušās". Viņaprāt, glābējsilītēm nākotnē vajadzētu būt visās lielākajās Latvijas pilsētās.
Arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa atzina - tas, ka glābējsilītēs jau atstāti pirmie mazuļi, liecina, ka tās ir bijušas vajadzīgas. Viņasprāt, tās gan vismaz pagaidām nerisina situāciju, ka mātes jaundzimušos atstāj mežmalā vai izmet miskastē, taču, iespējams, atvieglojušas situāciju tām mammām, kuras nonākušas sarežģītā dzīves situācijā un uzskata, ka par bērniņu nevarēs parūpēties. Par to liecina arī fakts, ka "Baby Box" atstātie mazuļi bijuši labi aprūpēti, tiem līdzi bijušas drēbītes un autiņi, klāstīja Rieksta-Riekstiņa.
"Baby Box" jeb tā dēvētā glābējsilīte ir īpaši izveidota kaste, kurā vecāki var atstāt bērnu, no kura vēlas atteikties. Pēc bērna ielikšanas kastē medmāsai postenī ar skaņas signālu un trauksmes lampu tiek paziņots par to, ka tajā atrodas bērns. Glābējsilītes ierīkotas slimnīcas klusajā teritorijā, lai cilvēks, kurš ievieto bērnu glābējsilītē, paliktu anonīms. Arī citur pasaulē pie glābējsilītes nav ne videonovērošanas kameru, ne apsardzes.
Pēc bērniņa saņemšanas viņu apskata un novērtē mediķi, paņem analīzes. Par katru gadījumu tiek informēta bāriņtiesa un policija, kas noskaidro, vai ievietotais bērns nav meklēšanā. Ja bērns nav pasludināts kā pazudis un nav zināmi bērna vecāki, viņam tiek piešķirts atradeņa statuss. Šis statuss ļauj uzreiz uzsākt adopcijas procesu. Labklājības ministrijas darbinieki rindas kārtībā sazinās ar ģimeni, kura gaida uz zīdaiņa adopciju. Ja ģimene piekrīt, tad bērniņš nonāk pie jaunajiem vecākiem 10 dienu laikā pēc viņa ievietošanas glābējsilītē.
BNS