Vīrietis aiziet, pat neatvadījies. Ko es izdarīju nepareizi?
„Viss cauri! Šķiramies!” Tik sāpīgu frāzi dzirdēt nekad nav viegli, bet sirdī paliek vēl lielāks rūgtums, ja šādu ziņu no mīļotā saņem mobilā telefona īsziņā. Tu paliec ciešot, bet vīrietis aiziet, domādams, ka attiecībām pielikts skaists punkts. Kā samierināties?
Pēkšņi iemīlējās citā
„Kādu dienu Andris man atsūtīja īsziņu, sakot, ka mums jāšķiras. Tas bija ļoti sāpīgi, jo nesapratu, kādēļ viņš pēkšņi tā saka. Pazīstami bijām jau gadu un pēdējos mēnešus dzīvojām pat kopā. Kad zvanīju Andrim vai sūtīju atbildes īsziņas, jautājot, kādēļ viņš tā saka, ko izdarīju nepareizi, kas noticis, ko man darīt, lai viņš savu lēmumu mainītu, atbildes nesekoja. Viņš mani ignorēja.
Pēc nedēļas, kad pārnācu mājās no darba un pamanīju, ka dienā mājās viesojies Andris un savācis visas savas personīgās mantas, sapratu, ka tiešām esmu pamesta. Ar prātu nojautu, ka Andris nekad neatgriezīsies un nemainīs savas domas, bet ar sirdi joprojām ticēju un cerēju, ka kādu dienu viņš tikpat pēkšņi, cik pazudis, atgriezīsies.
Pēc dažiem mēnešiem no kopīgajiem draugiem nejauši uzzināju, ka Andris tiekas ar citu meiteni. Visticamāk, tieši viņa bija mūsu šķiršanās iemesls. To uzzināt bija sāpīgi, bet vismaz beidzot pārtraucu cerēt, ka viņš atgriezīsies. Dusmojos uz Andri, ka viņš mani varēja tik ļoti sāpināt un pazemot! Ja viņš patiesi mani kādreiz būtu mīlējis, būtu kā cilvēks izrunājies un visu izstāstījis.”
Man jāpadomā, ko pret tevi jūtu
Alise, 28 gadi: „Pašlaik, par laimi, mūsu attiecības krīzi ir pārvarējušas un ar draugi gluži vai baudām otro medusmēnesi. Bet vēl pirms nepilna gada biju ļoti norūpējusies par drauga pēkšņo uzvedības maiņu. Biju pamanījusi, ka viņš vairs tik daudz ar mani nerunā, izsaka aizskarošas piezīmes, gultā man vairs nepieskaras. Kad jautāju, kas notiek, viņš man atbildēja, ka viņam jāapdomā mūsu attiecības un savas jūtas. Viņš pats nesaprot, kādēļ vēl esam kopā, bet nē, šķirties gan mums vēl nevajagot.
Tie daži klusēšanas mēneši mūsu kopdzīves laikā pagaidām bijuši visbriesmīgākie. Nemitīgi prātoju, ko esmu izdarījusi nepareizi, kas ar draugu pēkšņi noticis, ka viņš tā mainījies, daudz raudāju un pārdzīvoju. Bija sāpīgi apzināties, ka visas brīvdienas viņš pavada kaut kur ārpus mājas, man daudz neko nepaskaidrojot un savos plānos nedaloties. Darbadienās arī mēs tikāmies vien vēlu vakaros un pārsvarā klusējām. Kad mans pacietības mērs bija pilns un esošo situāciju vairs nespēju izturēt, krāmēju somas, lai pārceltos dzīvot atkal pie vecākiem.
Bet draugs šo nodarbi pārtrauca, sakot, lai neaizeju, viņš ir samulsis un viņam par daudz ko jāpadomā, bet viņš negrib, lai aizeju. Tas man deva cerību, ka attiecības tomēr vēl ir glābjamas. Lai gan uzreiz drauga izturēšanās nemainījās, bet pagāja, šķiet, apmēram mēnesis, kad draugs atkal sāka ar mani dalīties dienas notikumos, stāstīja, ko darījis brīvdienās un beidzot atkal kļuva mīļāks. Priecājos, ka krīze attiecībās nu mums beigusies. Tomēr tā man lika mainīties.
Protams, kamēr nesarunājāmies, daudz domāju, ko izdarīju nepareizi. Sapratu, ka, iespējams, par daudz runāju par savu darbu, jo nesen biju iecelta labākā amatā un ar draugu gribēju padalīties savās sajūtās. Varbūt tas viņu sāpināja, jo viņam pašam darbā krīzes dēļ klājās diezgan slikti.”
Psihoterapeite iesaka: atrodi aizvainojuma iemeslu!
Parasti ir divi iemesli, kādēļ vīrieši pēkšņi pārtrauc attiecības vai paziņo, ka nezina, ko jūt, tādēļ nu vajag padzīvot atsevišķi. Pirmais – vīrietis ir aizvainots, bet otrais – viņš uzskata, ka šķirties, neko nepaskaidrojot, ir vieglāk, nekā notiekošo izrunāt. Ja attiecībās pēkšņi viens pārtrauc komunicēt un kā iespējamais iemesls tiek atrasts pārlieku aizrautīgā runāšana par darbu, tas var liecināt, ka otrs ir skaudīgs. Varbūt otra veiksme darbā ir tās papildu vēlmes, ko vīrietis gribētu attīstīt sevī, bet redzot, ka otram tik vienkārši sanāk, tas skauž.
Aizvainojums parasti nes līdzi lielu emociju gammu. Aizvainots cilvēks ir dusmīgs, viņš var nesarunāties, ierauties sevī, sarunāties tikai lietišķā tonī, aiziet, neko nepaskaidrojot. Ja jūtat, ka attiecības iespējams glābt, noteikti jāizrunājas. Bet visu teikto uzklausi, arī tad, ja visam nepiekrīti vai nemaz neesi iedomājusies, ka tevis teikto var uztvert tā, kā sapratis tavs puisis. Ļauj viņam izrunāties, ar sapratni visu uzklausi un gaidi, kad viņa aizvainojums pāries. Esi pacietīga, jo diemžēl vienā dienā tik saasinātas jūtu izpausmes aizmirst nav iespējams.
Pēkšņas šķiršanās, kad vīrietis aiziet, pat īsti neatvadoties, ir ļoti sarežģītas. Lielākā kļūda, ko sievietes parasti pieļauj – viņas notikušajā sāk vainot sevi, jo uzskata, ka viņas ir ko izdarījušas nepareizi, un, ja vien saprastu, kas notika nepareizi, viņas mainīsies un attiecības atjaunos. Tomēr zini, ka, attiecībām izirstot, daļa atbildības jāuzņemas abiem. Cilvēki mēdz šķirties dažādu iemeslu pēc. Ja spēsi iejusties situācijā un atzīsi, ka neesi vienīgā, kas pie visa vainojama (turklāt pie tā, ko nemaz īsti nesaproti!), vieglāk tiksi pāri aizvainojumam.
Vēlies noskaidrot, kas ir patiesais vīrieša pēkšņās aiziešanas iemesls? Atceries, vīriešiem runāt par savām jūtām nav tik pašsaprotami kā sievietēm. Tomēr biežākais šādas rīcības iemesls – vīrietis ir nobijies! Viņam ir bail no tavām emocijām, kuras tieši viņam būs jāizbauda brīdī, kad viņš paziņos, ka grib šķirties. Atraidīt un izstumt no savas dzīves cilvēku, ko savulaik esi mīlējis, ir ļoti grūti. Vajadzīgs zināms briedums, lai šķiroties varētu izrunāties. Sievietes jūtas sāpinātas, viņas var sākt raudāt, lūgties, kliegt, dusmās plēst traukus vai sarunā ar asām piezīmēm mēģināt aizvainot savu mīļoto. Tādēļ liela daļa, nevēloties just dusmas, gļēvulīgi aiziet, labākajā gadījumā aizsūtot nelielu rīcības paskaidrojuma vēstuli e-pastā vai īsziņas veidā.
Arī vīriešiem vajadzētu saprast, ka šķiršanās saruna ir ļoti svarīga. Ja sievieti patiesi kādreiz esi mīlējis un cienījis, tomēr vajadzētu saņemties un atklāti izrunāties. Sievietes šādās sarunās saprot, ka ne tikai viņas vienas vainojamas notiekošajā, spēj pat iejusties mīļotā vīrieša ādā un izprast viņa rīcības iemeslus. Protams, šķiršanās tāpat sāpēs, bet sieviete vismaz ātrāk pārstās cerēt, ka attiecības iespējams atjaunot. Izsēros zaudējuma sāpes un turpinās dzīvot tālāk. Izrunāšanās ļauj izšķirties tā, lai var saglabāt cieņas pilnas un draudzīgas attiecības. Tad ar laiku sieviete saprot šķiršanās iemeslu, uz vīrieti netur ļaunu prātu un nevēlas atriebties.
Bet nedrīkst vainot tikai vīriešus! Ir daudz sieviešu, kas arī iecienījušas šķirties bez izrunāšanās. Tikai atšķirībā no sievietēm, kuras ko līdzīgu pārdzīvojušas no vīriešu puses, vīrieši par šādu savu pieredzi reti runā.
Kintija Bulava / Foto: Shutterstock
Konsultēja ārste-psihoterapeite Inga Pētersone