Pie notāra laulību varēs šķirt no 1. februāra. Gribētāju ir daudz
Dzīvesstils

Pie notāra laulību varēs šķirt no 1. februāra. Gribētāju ir daudz

Jauns.lv

Pie zvērināta notāra laulību varēs šķirt no 1. februāra, kad spēkā stāsies grozījumi Notariāta likumā, kas paredz, ka notārs laulību šķir gadījumos, ja par tās šķiršanu panākta laulāto vienošanās.

Pie notāra laulību varēs šķirt no 1. februāra. Gri...

Laulība var tikt šķirta ne ātrāk kā 30 dienas pēc lietas uzsākšanas - šajā termiņā vienam vai abiem laulātajiem ir tiesības atsaukt savu iesniegumu. Ja laulātie savstarpēji nav vienojušies par laulības šķiršanu vai attiecībā uz kādu no jautājumiem, kas skar kopīgu nepilngadīgu bērnu vai kopīgu mantu, laulību var šķirt tikai tiesa, aģentūru LETA informēja Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) rīkotājdirektore Vija Piziča

"Jau šobrīd pie zvērinātiem notāriem vēršas iedzīvotāji, kas nonākuši pie nepieciešamības šķirt laulību un vēlas sakārtot šī jautājuma formālo pusi - tas apstiprina, ka konkrētā likumdošanas iniciatīva ir bijusi lietderīga," norāda LZNP priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

"Katras ģimenes iziršanas gadījums ir ļoti individuāls un sarežģīts ne tikai laulātajiem un bērniem, bet arī vecvecākiem, radiem, draugiem. Tāpēc, laulības šķiršanas praksi uzsākot, LZNP rūpīgi apkopos visus jautājumus un neskaidrības, lai gādātu par notāru prakses saskaņošanu, nepieciešamības gadījumā sniedzot ierosinājumus prakses pilnveidošanai," atzīmē Jakušenoka.

Gadījumos, kad laulātajiem nav ne kopīga nepilngadīga bērna, ne kopīgas mantas un viņi par laulības šķiršanu ir vienojušies, zvērināts notārs var uzsākt laulības šķiršanas lietu, pamatojoties uz abu laulāto kopīgu, notariāli apliecinātu iesniegumu.

Iesniegumam par laulības šķiršanu jāpievieno laulības apliecības oriģināls vai dzimtsarakstu iestādes izsniegts izraksts no civilstāvokļa aktu reģistra.

Savukārt gadījumos, ja laulātajiem ir kopīgs nepilngadīgs bērns un/vai kopīga manta, laulātajiem pirms laulības šķiršanas lietas uzsākšanas jānoslēdz un pie iepriekšminētajiem diviem dokumentiem jāpievieno rakstveida vienošanās par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesībām, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgās mantas sadali.

Notārs laulātajiem palīdzēs sagatavot juridiski korektas vienošanās tekstu, izskaidros viņu tiesības, kā arī atšķirības starp vienošanos notariālā akta formā un privātu vienošanos.

Piemēram, gada ienākumā netiks ietvertas un ar nodokli apliktas summas, kuras viens laulātais izmaksās otram pie mantas sadales laulības šķiršanas lietā, ja vienošanās tiks taisīta notariālā akta formā. Laulāto informētība maksimāli izslēgs pamatu strīdam pēc laulības šķiršanas un palielinās iespējas izmantot visas likumā noteiktās tiesības un priekšrocības. Turklāt, vienošanās slēdzot pie notāra, laulības šķiršanas process kļūst mazāk laikietilpīgs.

Attiecībā uz vienošanos kā notariāli sagatavotu dokumentu - kārtība un takses saglabājas līdzšinējās, turklāt laulības šķiršanas atsaukšanai tiek dotas 30 dienas.

Laulātajiem tiks nodrošināts laiks pārdomām pirms galīgā lēmuma pieņemšanas, jo likums nosaka, ka laulība netiks šķirta ātrāk kā pēc 30 dienām, skaitot no dienas, kad lieta uzsākta un par kuru, kā iepriekš minēts, laulātajiem tiks paziņots īpaši.

Minētajā 30 dienu termiņā vienam vai abiem laulātajiem ir tiesības rakstveidā atsaukt iesniegumu par laulības šķiršanu. Atsaukums nedrīkst saturēt jebkādus nosacījumus, un parakstam uz tā jābūt notariāli apliecinātam.

Atsaukuma saņemšanas gadījumā zvērināts notārs izbeigs laulības šķiršanas lietu un tā vairs nebūs atjaunojama. Laulības šķiršanas lietas izbeigšana nav šķērslis jaunas lietas uzsākšanai.

Ja zvērināts notārs minētajā 30 dienu termiņā nebūs saņēmis atsaukumu, viņš laulību šķirs, sagatavojot laulības šķiršanas apliecību un par konkrētās laulības šķiršanu paziņojot likumā noteiktajām iestādēm.

Zvērināta notāra amata atlīdzības takses nosaka Ministru kabinets. Izmaksas laulības šķiršanas lietā, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli un attiecīgās valsts nodevas, veidos 70 latus.

LZNP atgādina, ka iedzīvotāji var vērsties pie jebkura Latvijas zvērināta notāra, kā arī izmantot padomes mājaslapu un informatīvo tālruni interesējošo atbilžu iegūšanai.

LETA / Foto: Shutterstock