Laimīgi pusaudži pieaugot biežāk kļūst par šķirteņiem
Cilvēkiem, kas vecumā no 13 līdz 15 gadiem jutušies laimīgi, ir mazāks risks saskarties ar psihiskām problēmām, toties lielāks risks izšķirties nekā tiem, kas savus pusaudžu gadus labprātāk aizmirstu, atklājuši britu pētnieki.
Pie šāda secinājuma nonākuši Kembridžas universitātes psihologi, pētot saikni starp apmierinātību ar dzīvi pusaudžu gados un vispārēju labklājību vēlākajos gados. Kā atklāja pētījuma rezultāti, cilvēki, kas savus pusaudžu gadus var saukt par laimīgiem, par 60% retāk cieš no psiholoģiskām problēmām, turklāt tiem arī labāk veicas mācībās, darbā un attiecības ar citiem cilvēkiem. Tomēr vienlaicīgi viņu vidū ir lielāks šķirteņu skaits, vēsta "The Daily Telegraph".
Pētnieki izmantoja statistiku par 2776 Lielbritānijas iedzīvotājiem, kuru dzīves kvalitāte pētīta kopš pašas dzimšanas. Apmierinātība ar dzīvi tika vērtēta pēc skolotāju atskaitēm, pusaudžu draudzības saitēm un enerģijas līmeņa. Tika ņemtas vērā arī tādas problēmas kā trauksme un nemiers. Šie dati tika salīdzināti ar pētījuma dalībnieku psihisko veselību, darba pieredzi un attiecībām jau pieaugušā vecumā.
Kā atklājās, tie, kas pusaudžu vecumā saņēma pozitīvāku vērtējumu pētījumā, biežāk ir laimīgāki arī briedumā - šie cilvēki gūst lielāku gandarījumu no darba un uztur ciešākas attiecības ar ģimeni un draugiem. Lai arī "laimīgo" pusaudžu grupā bija vairāk šķirteņu, pētnieki uzskata, ka tas varētu būt skaidrojams ar lielāku pašapziņu, kas ļauj cilvēkiem vieglāk pārtraukt nelaimīgu laulību. "Šie atklājumi nostiprina uzskatu, ka pat šajā finansiāli grūtajā laikā politiķu prioritātei vajadzētu būt mūsu bērnu labklājībai," norādīja profesore Felīcija Haperte, uzsverot, ka laimīga bērnība ne tikai ļauj cilvēkam nodzīvot laimīgāku arī pārējo mūžu, bet arī nāk par labu sabiedrībai.