Dzīvesstils

Vecāki piketēs pret diskrimināciju saistībā ar bērnudārzu rindu

Jauns.lv

Rīdzinieku vecāku iniciatīvas grupa "Nauda seko bērnam" rīt, 1.martā, plkst.13.30 pie Rīgas domes ir nolēmusi protestēt pret bērnu diskrimināciju saistībā ar dažāda apmēra pašvaldības atbalstu Rīgā deklarētajiem bērniem.

Vecāki piketēs pret diskrimināciju saistībā ar bēr...

Apvienības pārstāvis Matīss Kaļāns pēc tikšanās ar Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu (SC) informēja, ka vecāki rīt nolēmuši paust neapmierinātību saistībā ar Rīgas pašvaldības ieceri iepirkuma rezultātā dotēt bērniem vietas privātajos bērnudārzos, jo tā esot nelietderīga pašvaldības līdzekļu izšķērdēšana, kas neatrisina bērnu rindu jautājumu uz bērnudārziem.

Kaļāns norādīja, ka pašreiz Rīgas pašvaldība sniedz nevienlīdzīgu atbalstu mazajiem rīdziniekiem - daļa bērnu attiecībā uz pirmsskolas izglītību nesaņem nekādu domes atbalstu un neapmeklē bērnudārzu vispār, daļa bērnu, kuriem nav vietas pašvaldības bērnudārzā, apmeklē privāto pirmskolu, saņemot 30 latu pašvaldības līdzfinansējumu, un vēl daļa bērnu apmeklē pašvaldības bērnudārzu, nosacīti saņemot ap 120 latu atbalstu - domes minēto summu, cik daudz pašvaldībai izmaksā viena bērna uzturēšana bērnudārzā.

Pēc šīsdienas tikšanās vecāki joprojām jūtoties līdz galam neuzklausīti un iebilst pret steidzamības kārtā uz rītdienas domes sēdi virzītajiem noteikumiem, kas regulēs kārtību, kādā pašvaldības dotētajās privāto pirmskolu grupās tiks reģistrēti un uzņemti pašvaldības bērnudārzu rindā gaidošie bērni.

Vecāki uzskata, ka par šo jautājumu nepieciešama sabiedrības diskusija, tādēļ aicina pašvaldības amatpersonas atlikt jautājuma izskatīšanu.

Savukārt Ušakovs šodien pēc tikšanās ar vecākiem žurnālistiem norādīja, ka pašvaldība turpināšot risināt bērnudārzu jautājumu, gan būvējot un renovējot bērnudārzus, gan pērkot pirmskolas izglītības pakalpojumu atsevišķās grupās privātajos bērnudārzos, un esot stipri iespējams, ka divu līdz trīs gadu laikā rindu problēma tikšot atrisināta.

Kā jau ziņots, lai samazinātu rindu uz vietām pašvaldības bērnudārzos, kurā pašlaik gaida ap 5000 mazo rīdzinieku, Rīgas dome plāno iepirkuma rezultātā pirkt pirmsskolas izglītības pakalpojumu - vietas veselās grupās privātajos bērnudārzos. Par katru Rīgā deklarēto izglītojamo bērnu, kam vēl nav vietas pašvaldības bērnudārzā un kas gaida rindā uz to, paredzēts bērnudārzam maksāt dotāciju līdz 125 latiem mēnesī.

Ušakovs iepriekš stāstīja, ka tikšanās laikā viņš vēlējies pārliecināt vecāku organizāciju, ka patlaban, ņemot vērā ierobežoto finansējumu un lielo rindu uz vietu pašvaldības bērnudārzā, principu "nauda seko bērnam" īstenot nebūtu labākais variants.

Šo ieceri par sasteigtu un nepārdomātu, kā arī diskriminējošu pret citiem privāto pirmskolu audzēkņiem un mazākajiem privātajiem bērnudārziem nosaukusi rīdzinieku vecāku iniciatīvas grupa "Nauda seko bērnam", organizācija "Vecāki par izglītību" un Latvijas Privāto pirmskolu biedrība. Pašreiz Rīgā deklarētie bērni, kas apmeklē privātos bērnudārzus, saņem pašvaldības līdzfinansējumu 30 latu apmērā, tādēļ vecāku un privāto pirmskolu pārstāvji pauž neapmierinātību, ka turpmāk daļa privāto bērnudārzu audzēkņu varētu saņems atšķirīgu domes finansiālo atbalstu.

Rīgas domes priekšsēdētājs uzskata, ka par principa "nauda seko bērnam" ieviešanu pirmsskolas izglītībā pašvaldība varētu domāt tad, ja galvaspilsētā nebūtu rindas uz vietām pašvaldības bērnudārzos, bet ne patlaban.

Ušakovs norādīja - ja pašvaldība maksātu dotāciju līdz 125 latiem arī par tiem Rīgā deklarētajiem bērniem, kas pašreiz apmeklē privātos bērnudārzus, tas nebūtu godīgi pret tiem rīdziniekiem, kas vēl tikai gaida rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā un neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādi vispār. Vienlaikus domes priekšsēdētājs solīja, ka pašvaldība turpinās 30 latu apmērā līdzfinansēt tos rīdziniekus, kas jau apmeklē privātās pirmskolas.

"Tiem Rīgā deklarētajiem bērniem, kas pašreiz apmeklē privātos bērnudārzus un vienlaikus gaida rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā, arī būs iespēja pāriet vai nu uz pašvaldības pirmskolu, vai Rīgas domes dotētu grupu privātā pirmsskolas izglītības iestādē," sacīja Ušakovs.

"Pagaidām, kamēr daudz bērnu gaida rindā un bērnudārzu neapmeklē vispār, īstenojot principu "nauda seko bērnam", var sanākt, ka Rīgas domes līdzfinansējums tiktu nosacīti turīgākajai pilsētas iedzīvotāju daļai, kuru bērni, iespējams, nemaz nav reģistrēti rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā," sacīja Rīgas mērs. "Patlaban, pērkot vietas privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs tiem bērniem, kuri gaida uz vietu pašvaldības bērnudārzā, domes mērķis ir samazināt rindu."

LETA jau ziņoja, ka dome tuvāko trīs gadu laikā cer likvidēt rindu uz vietām pašvaldības bērnudārzos, paplašinot sadarbību ar privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm, - Izglītības, kultūras un sporta departaments pirks pirmsskolas izglītības pakalpojumu no privātiem bērnudārziem, par katru Rīgā deklarēto izglītojamo bērnu maksājot dotāciju 125 latu apmērā mēnesī.

Tas nozīmē, ka tie bērni, kas gaida rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā, varēs apmeklēt privāto pirmskolu ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi ir pašvaldības pārziņā esošajos bērnudārzos. 125 lati vidēji mēnesī tiek izlietoti par viena bērna uzturēšanos Rīgas pašvaldības bērnudārzā mēnesī.

Iecerēts, ka privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm, kas pretendēs uz dalību šajā programmā, būs jānodrošina tāda pati izglītības programma, sadzīves apstākļi, dienas režīms, bērnu skaits grupiņā un pārējie noteikumi kā pašvaldības bērnudārzos. Šī programma galvenokārt attieksies uz paša jaunākā vecuma bērniem - tiem, kuri bērnudārzu apmeklē no 1,5 gadu vecuma. Pašreiz tieši jaunākās vecuma grupas bērnus ir visgrūtāk nodrošināt ar vietu Rīgas pašvaldības bērnudārzos.

Patlaban rindā uz vietu Rīgas pašvaldības bērnudārzā gaida aptuveni 5000 bērnu. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (LPP/LC) iepriekš skaidroja, ka jaunu bērnudārzu būvniecībai šādas rindas likvidēšanai būtu nepieciešami 50 miljoni latu. Šādu summu pašvaldība nevarot atļauties, turklāt pēc kāda laika daudzi no šiem bērnudārziem, iespējams, būtu jāslēdz bērnu trūkuma dēļ.

LETA