Bērnu slimnīcā palielinājies rotavīrusa pacientu skaits
Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ievērojami pieaudzis pacientu skaits, kuri sūdzas par augstu ķermeņa temperatūru, vemšanu un caureju.
Slimnīcas pārstāve Romēna Namniece norāda, ka slimnīcas mikrobioloģijas laboratorijā 2011.gada pirmajos divos mēnešos konstatēti 356 rotavīrusa saslimšanas gadījumi, kas, salīdzinot ar 2010.gada pirmajiem diviem mēnešiem, ir vairāk nekā 300%.
"Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā pagarinājies pacientu gaidīšanas laiks, līdz ar to slimnīcas personāls aicina pacientus un viņu vecākus uz situācijas izpratni," sacīja Namniece.
Pēc viņas teiktā, slimnīca ir gatava bērniem sniegt nepieciešamo medicīnisko palīdzību, tomēr stacionārā vajadzētu ārstēt tikai tos bērnus, kuriem slimība norit smagā formā vai ir liels risks nopietnām komplikācijām.
"Pirms vēršanās pēc palīdzības Neatliekamās palīdzības nodaļā pacientam pilnīgi noteikti būtu jākonsultējas ar ģimenes ārstu, veicot izmeklējumus un saņemot nepieciešamo ārstēšanu," skaidroja slimnīcas pārstāve.
Kā stāsta Namniece, rotavīrusa infekcijas laikā bērni sirgst ar vemšanu un caureju, līdz ar to tiek strauji zaudēts šķidrums. Vemšana un caureja nav tik bīstamas kā zaudētais šķidruma daudzums. Lai aizvietotu zaudēto šķidrumu un nodrošinātu bērna organisma rehidratāciju, bieži ir nepieciešams bērnu ievietot slimnīcā.
"Rotavīrusi ir ļoti infekciozi un var dienām ilgi dzīvot uz dažādiem priekšmetiem, piemēram, uz bērna grabuļa. Tie ļoti viegli izplatās sabiedriskās vietās. Rotavīrusa infekcija īpaši bīstama ir zīdaiņiem, jo pirmo reizi ar to saslimst tieši mazi bērni, vecumā no sešiem līdz 36 mēnešiem. Līdz sešiem mēnešiem saslimstība ir neliela, jo pārsvarā bērniņi ēd mātes pienu un tādējādi ir aizsargāti pret šo infekciju. Apmēram pusgada vecumā daudzas māmiņas samazina barošanas daudzumu un sāk apmeklēt dažādas sabiedriskās vietas, līdz ar to iespēja saslimt strauji pieaug. Biežāk saslimšana ar rotavīrusa infekciju vērojama vecumā no viena līdz trīs gadiem. Tieši pirmā saslimšana parasti noris vissmagāk," uzsver Bērnu slimnīcas infektoloģe Ilze Grope.
Primārā rotavīrusa profilakse ir vakcinēšanās. Atšķirībā no daudzām citām vakcīnām rotavīrusa vakcīna ir jālieto iekšķīgi - mutē jāiepilina pilieni. Tāpat kā visas vakcīnas, rotavīrusa vakcīna rada organisma imunitāti pret infekciju, gan nenodrošinot simtprocentīgu aizsardzību pret rotavīrusa infekcijām.
Pētījumu rezultāti rādot, ka bērniem, kuri saņēmuši vakcināciju, 96% gadījumu neattīstoties smaga vai vidēji smaga slimības gaita, 87% gadījumu tie vispār tiekot pasargāti no simptomātiskas rotavīrusa infekcijas attīstības un 100% gadījumu samazinoties ārstēšanās nepieciešamība slimnīcā.