Ārsts brīdina: Latvijas iedzīvotāji kļūst arvien resnāki
Latvijā palielinās cilvēku skaits ar lieko svaru un tā kļūst arvien aktuālāka problēma, preses konferencē Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rīkotajā diskusijā sacīja kardiologs un LĀB viceprezidents Vilnis Dzērve.
Viņš to pamatoja arī ar pētījuma par Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumiem rezultātiem. Piemēram, liekās ķermeņa masas un aptaukošanās ir 45,1% cilvēku, ar fiziskiem vingrinājumiem nodarbojas kopumā tikai 39,9% iedzīvotāju, liecina pētījuma rezultāti. Par mazkustīgu dzīvesveidu liecina arī brīvā laika pavadīšanas paradumi - 41,6% vīriešu un 41,4% sieviešu brīvo laiku pavada, pārsvarā lasot vai skatoties televizoru.
Arī kardiologs un LĀB valdes loceklis Gustavs Latkovskis uzsvēra, ka liekais svars ir "milzīga problēma", kas kļūst izplatīta arī starp bērniem.
Liekais svars ir arī viens no riskiem, kas var vecināt dažādas saslimšanas, tāpēc būtu jālieto veselīgais uzturs - ēst ik dienu vismaz 400 līdz 500 gramus svaigu dārzeņu un augļu, ēst pilnvērtīgu un daudzveidīgu pārtiku, samazināt "slikto tauku" patēriņu.
Latkovskis arī atgādināja, ka LĀB par vislabākajiem taukiem uzskata zivs taukus, par ļoti labiem taukiem - olīveļļu, par labiem - kvalitatīvu rapšu eļļu un citas augu eļļas, tad seko dzīvnieku un piena tauki, bet vissliktākie ir transtauki, kas veidojas augu eļļu apstrādē, notiekot nepilnīgai hidrogenizācijai.
Tāpat, lai izvairītos no dažādām saslimšanām, mediķi rekomendē nesmēķēt un neelpot tabakas dūmus, pārmērīgi nelietot alkoholu, regulāri nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, kā arī regulāri pārbaudīt savu asinsspiedienu un holesterīna līmeni, ko daudzi Latvijas iedzīvotāji nedara, uzsvēra Latkovskis.
Kā ziņots, veselību nelabvēlīgi ietekmējošie paradumi biežāk ir vīriešiem, lauku iedzīvotājiem un cilvēkiem ar zemāku izglītību, liecina Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma rezultāti.
Pētījumā ir arī secināts, ka arvien vairāk ir cilvēku ar lieko svaru, turklāt ne tikai pieaugušo, bet arī bērnu. Veselības ekonomikas centra speciāliste Iveta Pudule šādu tendenci saista ar vides ietekmi, to, ka arvien mazāk cilvēku velta laiku fiziskajām aktivitātēm, retāk pārvietojas kājām, lieto nepilnvērtīgu uzturu.
Pētījumā tika aptaujāti 3010 respondenti vecumā no 15 līdz 64 gadiem, veidojot reprezentatīvu atlasi atbilstoši dzimuma, vecuma un dzīvesvietas sadalījumam Latvijas teritorijā. Respondenti tika intervēti pērn no aprīļa līdz jūlijam. Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma aptauja ir daļa no sadarbības projekta starp Somiju un Baltijas valstīm, kas notiek jau vairākus gadus.