Aptauja: domājot par ģimenes pieaugumu, nauda nav galvenais
Finansiālais stāvoklis parasti nav izšķirošais faktors, pieņemot lēmumu par ģimenes pieaugumu, secināts "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta veiktajā jauno māmiņu aptaujā.
"Ar bērna ienākšanu ģimenē saistītās izmaksas skatītas tikai vienā no katrām piecām Latvijas ģimenēm. Daudz vairāk par to, kas ar ģimenes budžetu notiek pirmajā gadā pēc bērna piedzimšanas, vecākus satrauc viņu ģimenes stabilitāte un drošība vismaz tuvāko piecu līdz desmit gadu perspektīvā - cik viegli vecākiem būs atgriezties darba tirgū, vai bērnam būs pieejama vieta valsts apmaksātā bērnudārzā, vai viņam tiks nodrošināta bezmaksas veselības aprūpe," stāstīja "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use.
Institūta sadarbībā ar ģimenes portālu "Cālis.lv" veiktā aptauja liecina, ka tikai katrā piektajā ģimenē, kurā pēdējo divu gadu laikā piedzimis bērns, pirms mazuļa ieņemšanas veikti aprēķini par ar šo lēmumu saistītajām izmaksām. Īpaši zems šis rādītājs ir Latvijas lauku teritorijās, kur nekādus aprēķinus par bērniņa izmaksām nav veicis absolūtais vairākums jeb 96% ģimeņu.
Aprēķinus par bērna izmaksām mazliet biežāk (30%) veikušas ģimenes, kurās ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir no 400 līdz 600 latiem uz rokas, bet mājsaimniecības ar augstākiem vai zemākiem ienākumiem to ir darījušas salīdzinoši retāk. Mazliet biežāk šādi aprēķini veikti arī ģimenēs, kurās bērnu audzina abi vecāki kopā, partneriem ir kopīgs budžets, ir kredītsaistības izdevumi tiek plānoti ilgākam laikam uz priekšu un regulāri tiek veidoti uzkrājumi.
Jauno māmiņu aptauju sadarbībā ar ģimenes portālu "Cālis.lv" "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūts veica 2011.gada oktobrī, internetā aptaujājot 300 respondentes, kuras ir gaidībās vai kurām ir bērni līdz divu gadu vecumam.
"Swedbank" Privātpersonu finanšu institūts ir no bankas neatkarīga struktūrvienība, kas, izmantojot savu ilggadējo pieredzi ārzemēs, strādā pie iedzīvotāju finanšu prasmju un zināšanu attīstības Latvijā. Institūts regulāri informē un izglīto sabiedrību par dažādiem ar naudu un ģimenes budžeta plānošanu saistītiem jautājumiem, veic pētījumus un līdzdarbojas dažādās valsts mēroga darba grupās.