Dzīvesstils

Dzemdes kakla vēzis - trešais biežākais nāves cēlonis sievietēm Latvijā

Jauns.lv

Dzemdes kakla vēzis ir trešais biežākais nāves cēlonis sievietēm Latvijā, pirmdien žurnālistiem pavēstīja veselības ministre Ingrīda Circene ("Vienotība").

Dzemdes kakla vēzis – trešais biežākais nāves cēlo...

Dzemdes kakla vēzis Latvijā ir izplatīts – pērn reģistrēti 250 saslimušie. Vidēji ik mēnesi tiek atklāti 20 jauni saslimšanas gadījumi, desmit sievietes mēnesī ar šo slimību mirst. Mirstība ar dzemdes kakla vēzi Latvijā ir trīs reizes augstāka nekā vidēji Ziemeļeiropā un sešas reizes augstāka nekā Somijā.

Ministre uzsvēra, ka Latvijā vēl aizvien ir nepietiekama dzemdes kakla vēža profilakse, joprojām ir augsti saslimšanas un mirstības rādītāji. Lai samazinātu saslimstību, kopš 2009.gada valstī tiek īstenota dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma, tās ietvaros 25 līdz 70 gadu vecām sievietēm reizi trijos gados valsts apmaksā skrīningtestu. Pašlaik saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pieaug, bet tam ir vienkāršs demogrāfisks iemesls – visa sabiedrība, tostarp sievietes, pakāpeniski noveco, pastāstīja ministre.

Circene atzina, ka vislielāko vilšanos izraisa tas, ka tikai apmēram piektā daļa uz pārbaudi uzaicināto sieviešu uz šo aicinājumu atsaucas.

Biedrības "Papardes zieds" veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka galvenais iemesls, kāpēc aptaujātās sievietes nav izmantojušas iespēju pārbaudīt savu veselību, ir laika trūkums – to par iemeslu minējušas 32% sieviešu. Savukārt 28% atbildēja, ka izmeklējumi jau veikti neatkarīgi no valsts programmas, 17% norādījušas, ka veikt izmeklējumu kavējušas iespējamās papildu izmaksas, 12% uzskatīja, ka šādi izmeklējumi viņām nav nepieciešami.

Tieši šā iemesla dēļ nolemts šo jautājumu aktualizēt.

Sieviešu iesaistīšanos dzemdes kakla vēža skrīninga programmā varētu veicināt uzticības personas, proti, ginekologi un ģimenes ārsti. Taču ārstu zināšanas un praktiskā pieredze dzemdes kakla vēža profilakses jautājumos obligāti jāuzlabo, teica Circene.

"Lielākā daļa aptaujāto ginekologu un ģimenes ārstu vēlas papildināt zināšanas šajā jomā. Lai panāktu maksimālu atdevi esošajai profilakses programmai, valstī jārada pieeja, kas sistemātiski pilnveidotu un uzlabotu speciālistu zināšanas par dzemdes kakla vēža profilaksi," sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras docente Ilze Vīberga.

Dzemdes kakla vēzis ir viena no retajām vēža formām, kas ir pilnībā novēršama, ja savlaicīgi diagnosticēta. Piektā daļa sieviešu Latvijā mirst ar šo vēža paveidu, jo par vēlu vēršas pie speciālista.

Tāpat speciālisti atgādināja, ka saņemtā uzaicinājuma vēstule ir spēkā trīs gadus, kā arī, ja nozaudēta, ir atjaunojama.

Veselības ekonomikas centra aprēķini liecina, ka, vakcinējot un veicot dzemdes kakla vēža skrīningu, uz 10 000 meiteņu iespējams novērst 87 dzemdes kakla vēža gadījumus, tostarp 43 nāves gadījumus.


BNS