Ēdiens, kurš tevi sasildīs aukstā laikā. Ēdam putras!
Pārfrāzējot Mārtiņa Rītiņa slaveno teicienu, arī par putrām varētu teikt – kas var būt labāks par šo? Putra aukstā laikā tevi sasildīs, sniegs ilgstošu sāta sajūtu un, kas pats galvenais, nodrošinās ar šķiedrvielām, ko ikdienā nemaz jau tik daudz neuzņemam.
izceļas ar paaugstinātu olbaltumvielu daudzumu un PP vitamīnu klātbūtni, kas palīdz stiprināt imunitāti un veicināt vielmaiņu. Īstens enerģijas produkts ar bioloģiski augstu aktivitāti.
satur īpaši daudz šķiedrvielu, kas labvēlīgi ietekmē gremošanas procesu. Uzlabojas arī pašsajūta. Nodrošina ilgstošu sāta sajūta. Satur trīs reizes vairāk labo augu tauku nekā citi graudaugi. Tie nepieciešami, lai normāli sintezētos hormoni un organismā uzsūktos taukos šķīstošie vitamīni.
ir daudz vitamīnu un minerālvielu; tām piemīt neatkārtojama garšas īpatnība. Trīs reizes vairāk dzelzs nekā citos graudos, kas piedalās asinsrades procesos. Arī divas reizes vairāk kalcija un magnija, kas nepieciešams kaulu stiprumam. Ēdot griķus, nerodas muskuļu darbības problēmas. Ieteicami tām, kam ir paaugstināts cukura līmenis asinīs.
ir bagātas ar minerālvielām: kāliju, magniju un fosforu. Tās atjauno un nodrošina organisma funkcijas. Tomēr lielākā īpatsvarā ir ogļhidrāti.
ir vērtīgas tāpēc, ka tajās ir daudz šķiedrvielu un kālija, aminoskābju un B grupas vitamīnu. Normalizē šūnu vielmaiņas procesu, stimulē svarīgāko orgānu darbību un uzlabo asinsriti.
ir maz tauku, bet daudz olbaltumvielu. Labāk izvēlēties brūnos vai savvaļas rīsus, jo tie nav skaisti balti nolobīti, tādējādi saglabā šķiedrvielas un B grupas vitamīnus. Nesatur glutēnu.
(saukta arī par kvinoju) nāk no seno acteku un inku ēdienkartes. Saukta par otru maizi un visu labību māti. Satur daudz olbaltumvielu. Līdzvērtīga pākšaugiem, tāpēc veģetārieši ar kinvu var aizstāt gaļu. Toties kinva ir neaizstājams aminoskābes, dzelzs, magnija un fosfora avots, satur daudz šķiedrvielu, bet ne glutēnu. Sārtā kinva ir ar specifisku garšu; tāpēc, ja vēlies pamēģināt, sāc ar balto. Gatavo līdzīgi kā rīsus.
, kuru dzimtene ir Peru, dēvē par spēka graudu un runā, ka pat astronauti ņemot tās līdzi Kosmosā. Lizīns, ko tās satur, atbildīgs par pareizu tauku vielmaiņu organismā. Vērtīgas arī ar augu olbaltumvielām, minerālvielām (dzelzs, kalcijs, magnijs) un šķiedrvielām. Viegli sagremojamas, nesatur glutēnu, der visiem veselīgas pārtikas entuziastiem.
* Pat neliela porcija putras sniedz ilgstošu sāta sajūtu. Par to paldies jāsaka saliktajiem ogļhidrātiem, kas lēnām uzsūcas un ilgstoši nodrošina tevi ar enerģiju.
* Ja baidies palikt resna, biezputru nevāri gluži 3,5% pienā, pa virsu liekot kārtīgu sviesta pikuci.
* Ja tevi uztrauc slaidā līnija, ber katlā un vāri 5 līdz 6 karotes graudu vai pārslu. Pēc tam iedzer siltu tēju vai remdenu ūdeni. Tas uzbriedinās šķiedrvielas, radot papildu sātu.
* Mannai un prosai saki – nē! Tas būtu tas pats, kas ēst baltmaizi. Viss labais taču no grauda nolobīts.
* Vāri nevis ātri vārāmās biezputras, bet pilngraudu.
* Vitamīnu, olbaltumvielu un minerālvielu proporcijas katrā graudā atšķiras. Tāpēc, lai pilnvērtīgāk uzņemtu visu vērtīgo, ko tās sniedz, izvēlies vai nu piecu graudu pārslas, vai arī putras dažādo. Nevāri mēnešiem no vietas tikai auzu pārslas!
* Putras (kā jau izcils šķiedrvielu avots) uzlabo zarnu darbību un mikrofloru; iztīra zarnu bārkstiņas, lai organismā pilnvērtīgāk uzsūktos vērtīgās barības vielas un veiksmīgāk izvadītos visas toksiskās un kancerogēnās vielas. Balastvielu trūkums rada ne tikai gremošanas orgānu slimības, bet arī sirds un asinsvadu saslimšanas, arī vēnu varikozi, nemaz nerunājot par aptaukošanos vai cukura diabētu. Arī pārspīlēt ar šķiedrvielām nevajadzētu, jo tās „paķer” līdzi arī kalciju un kavē cinka un dzelzs uzsūkšanos.
* Ja no putras uzpūšas vēders, vienkārši būtu jāēd mazāka porcija.
Konsultēja uztura speciāliste Guna Rijkure