Kulinārijas šova vadītāja Liene Tomsone Itālijā bēg no pielūdzējiem
Kulinārijas šova „Lapsa virtuvē” pavāre un kafejnīcas „Kūkotava” īpašniece Liene Tomsone (36) Itālijā apguva vietējās virtuves gudrības. Itāļu vīrieši bija sajūsmā par daiļo latvieti un gribēja Lieni precēt.
Apburošā pavāre Liene Tomsone, kura katru svētdienas rītu LNT kanālā visus gardēžus iepazīstina ar lielisku ēdienu receptēm, nesen bija saulainajā Itālijā, kur kulinārijas institūtā kopā ar 18 pavāriem no astoņām dažādām pasaules vietām apguva itāļu virtuves gudrības. Lai arī šobrīd Itālijas dienvidu reģionā Kalabrijā ir ziema, gaisa temperatūra tur sasilst līdz pat +14 ºC.
Labprāt dzīvotu Itālijā
Iespēju pilnveidot zināšanas kulinārijā tieši Itālijā Liene atradusi internetā. „Man ļoti patīk nemitīgi kaut ko jaunu apgūt. Mācos nevis, lai attīstītu biznesu, bet gan sev. Uz Itāliju devos, jo tā man ir īpaši mīļa. Es varētu kaut vai tūlīt pārcelties uz dzīvi tur, ja vien Latvijā nebūtu raidījums, mājas un bērns. Nekad neesmu gribējusi aprobežoties ar Latviju. Dzīvot citās valstīs un komunicēt ar ārzemniekiem ir daudz cilvēcīgāk. Pie mums šeit ir intrigas. Nav iespējams pat aprunāties ar kādu cilvēku, kad jau tiek savērptas dažādas runas. Bet itāļi nav skaudīgi. Brīžiem pat liekas, ka viņi ir pārāk draudzīgi un mēs neesam pie tādas attieksmes pieraduši. Varbūt kaut kad nākotnē arī pārcelšos pavisam uz kādu no dienvidu valstīm. Pārdošu māju un ar bērnu un kaķiem došos prom,” spriež Liene.
Ierodoties uz nodarbībām Kalabrijas reģiona ciematiņa kulinārijas institūtā, citu valstu pavāri noturējuši Lieni nevis par kolēģi, bet par TV dīvu vai kādu smalku princesi. Uz melnīgsnējo kolēģu fona Liene izcēlusies ne tikai ar savu burvīgo ārieni, bet arī gaumīgo ģērbšanās stilu. „Vēlāk jau visi smējāmies, ka sākotnēji biju noturēta par princesi vai kādu TV zvaigzni, kura redzama tikai ar sarkaniem nadziņiem, sietiņzeķītēs un augstpapēžu kurpēs,” ar smaidu atminas Tomsone. Pārsteigt ārzemju kolēģus Lienei izdevies ar savu pavāres tērpu. „Viņiem lielākoties bija pavāru tērpi melnā vai baltā krāsā, bet es atšķīros. Manējais bija brūnā krāsā, ko biju izrotājusi ar piespraudītēm,” teic pavāre.
Kulinārijas institūts atrodas dziļos laukos, kur pat ziemas sezonā slēgts vietējais pārtikas veikals. Ciemats šajā gadalaikā gluži kā izmiris, jo tikai vasaras sezonā šajā Itālijas apvidū mājas ir pilnas ar cilvēkiem un sāk mutuļot dzīve. Skrienot ikrīta krosu, Lieni pārņēmušas sirreālas sajūtas, jo retu reizi izdevies sastapt kādu pretimnācēju. „Kļuva neomulīgi, skrienot pilnīgi vienai. Uz ielām samesti koki, pastaigājas putni, bet Jonijas jūras pludmalē ir pilns ar izskalotiem zariem,” kluso ziemas sezonu raksturo Liene.
Tikpat kurioza izvērtusies arī vietējās ballītes apmeklēšana. „Kopā ar pieciem pavāriem no Kalifornijas, Brazīlijas, Norvēģijas, Portugāles un Filipīnām sasēdāmies mazā mašīnītē un aizbraucām paballēties uz klubiņu. Kolēģi man tonakt bija kā miesassargi. Ko tikai nepiedzīvoju! Vairākas reizes vajadzēja kādam no puišiem, ar kuriem biju kopā, slēpties aiz muguras. Itāļu vīrieši nāca klāt, gribēja parunāties un fotografēties. Stāstīja par saviem biznesiem. Vienam itālim centos iestāstīt, ka man ir attiecības ar portugāļu pavāru. Taču, kad viņš ieraudzīja, ka portugālis dejo ar citu meiteni, itālim likās šaubīgas manas attiecības,” viņa atminas klubiņā piedzīvoto.
Kādu dienu Tomsone ar pārējiem kolēģiem devusies apskatīt Sicīliju. Pastaigājoties pa pilsētas ieliņām un apmeklējot tirgus laukumu, atkal Liene bijusi uzmanības lokā. Kāds pārdevējs ne tikai vēlējies nofotografēties ar viņu, bet lūdzis arī roku.
Liene, salīdzinot latviešu un itāļu vīriešu attieksmi pret sievieti, teic, ka latviešu vīrieši ir izlepuši. „Mūsu vīriešiem liekas, ka desmit meitenes pēc viena puiša stāv rindā. Itālijā ir otrādi. Tur meitenes ir uz izķeršanu. Itāļu vīrieši jau no pirmā acu uzmetiena atzīstas mīlestībā,” savos novērojumos dalās Tomsone. Tiesa, lai arī viņa ir no attiecībām brīva sieviete, jo nesen izšķīrusies no dzīvesbiedra, uz karstasinīgo itāļu komplimentiem neuzķērās.
Mājās Tomsone atgriezās jau ar vienu diplomu kabatā, jo apguvusi jaunas prasmes — itāļu pastas un picu gatavošanu. Nodarbībās viņa atklājusi, ka brīnumaini gardas picas sanāk arī tad, ja tās necep krāsnī, bet vāra katlā ar eļļu. „Itālijā novērtēju augstvērtīgas izejvietas — olīveļļu un balzamiko. Nespēju iedomāties, ka var arī degustēt olīveļļu. Taču nebija tik traki. Eļļu iedzer, saskalina mutē, mazlietiņ patur un spļauj ārā. Mutē paliek īstā garša. Interesantas bija tās eļļas — viena garšoja pēc sāls, otra pēc augļiem, vēl cita bija izteikti pikanta. Ir pilnīgi skaidrs, ka ar augstvērtīgu olīveļļu ēdiena garša ir pilnīgi citāda, arī ēdiens ir daudz veselīgāks. Bet Latvijā labu olīveļļu ir grūti nopirkt. Arī īstu balzamiko pie mums nevar iegādāties. Balzamiko mucā jāiztur no 12 līdz 24 gadiem...” stāsta Liene.
Institūtā Liene sadraudzējusies ar amata brāli, kurš braukā pa visu pasauli uz dažādiem pavāru kursiem. „Pēc kursiem Itālijā viņš dosies apgūt Taizemes virtuvi. Iespējams, ka viņam pievienošos. Arī es vēlos paceļot un pamācīties. Man ir divi nākotnes sapņi — vai nu pārcelties uz dzīvi siltajās zemēs, vai pasniegt Latvijā cilvēkiem ēst gatavošanas nodarbības,” viņa teic.