Vecāki pēc šķiršanās arvien biežāk par bērna aprūpes tiesībām cīnās tiesā
Pērn uz pusi pieaudzis bāriņtiesas tiesā sniegto atzinumu skaits gadījumos, kad vecāki, šķirot laulību, nespēj vienoties par tiesībām aprūpēt bērnu.
Rīgas bāriņtiesas pārskats par darbu 2011.gadā liecina, ka pēc tiesas pieprasījuma pērn sniegti 318 atzinumi par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtības noteikšanu, viena vecāka atsevišķas aizgādības noteikšanu, aizgādības tiesību atņemšanu un atjaunošanu, paternitātes atzīšanu vai apstrīdēšanu, kā arī citos Civilprocesa likumā paredzētajos gadījumos. 2010.gadā atzinumi sniegti 221 gadījumā, un līdzīgs rādītājs ir bijis arī iepriekšējos gados.
Kā ziņots, pērn Rīgā ievērojami audzis vecāku skaits, kuriem ar bāriņtiesas lēmumu atņemtas bērna aprūpes tiesības. 2011.gadā aprūpes tiesības atņemtas 399 gadījumos, kas ir otrs augstākais rādītājs pēdējo 11 gadu laikā - 2002.gadā reģistrēts 401 gadījums, kad bērns izņemts no ģimenes. 2010.gadā aprūpes tiesības atņemtas 232 gadījumos, 2009.gadā - 304, 2008.gadā - 254, bet 2007.gadā - 290 gadījumos.
Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs atzina, ka šo gadījumu skaits tiešām sasniedzis rekordu, taču norādīja, ka šos rādītājus ir grūti precīzi izskaidrot. "Varu minēt, ka cilvēki brauc prom un atstāj bērnus; vairāk nekā citus gadus zudusi morālā vērtība bērnam un ir ļoti pieaugusi vardarbība ģimenē. Arī attieksme no vecāku puses ir saasināta, jo arī sabiedrībā pieaug spriedze," sacīja Krasnogolovs.
Viņš arī norādīja, ka bāriņtiesai nācies iesaistītes vairāk nekā 300 tiesas sēdēs, kurās vecāki vēlas šķirties, bet nezina, kā sadalīt bērnu.