Pirmās skolas dienas stress - mīts vai patiesība?
Lielā mērā stress atkarīgs no tā, kādu sajūtu vecāki paši iedveš bērnam par 1. septembri. Ja bērnam tiek skaidrots, ka 1. septembris ir svētki, un viņš uz pirmo skolas dienu dodas ar ziediem rokās, priecīgs satikt skolas biedrus un draugus, tad viņš jūtas labi, jo ir pēc tā noilgojies.
Nenoliedzami, pašlaik ļoti daudzās ģimenēs skolas laikam nepieciešamie izdevumi rada lielu stresu. Bērni ir kā mazas antenas un sajūt to, ka viņi sagādā vecākiem neērtības. Šīs nepatīkamās sajūtas «pārnesas» arī uz pirmo skolas dienu. Protams, vecāki nevar savas rūpes un raizes noslēpt, taču iespēju robežās tomēr vajadzētu pret notiekošo dzīvē attiekties ar sapratni. Ja ir šāda situācija mājās, tad jādzīvo, kā ir, lieki nesabiezinot krāsas.
Nereti ar 1. septembri ir tāpat kā ar zobārsta apmeklējumu. Ved bērnu pie ārsta un prasa: «O! Tu nebaidies no zobārsta!?» Arī, tuvojoties pirmajam septembrim, dažkārt kāds ieprasās: «Vai tev tiešām gribas uz to skolu iet? Tur ir tik šausmīgi.» Šis teksts ieprogrammē bērnu tam, ka skolā šausmas vien būs gaidāmas. Patiesībā vecākiem vajadzētu domāt, ka skola ir vieta, kur bērns daudz iemācās, var labi pavadīt laiku, un rezultātā tur vajadzētu būt patīkami un labi atrasties.
Ja bērnam parādās neapmierinātība ar kādu skolotāju, viņš nevar ar to saprasties vai vienkārši šis skolotājs nepatīk, jo ir varbūt par daudz prasīgs (kas nemaz nav slikti), tad pieaudzis cilvēks, pavērojot situāciju, var saprast, vai tas ir tikai untums un niķis, vai arī bērnam tiešām ir reālas problēmas ar kādu no skolotājiem. Tad vispareizāk būtu doties pie klases audzinātāja un par šo situāciju runāt. Bieži pieaugušie paši mēdz aizmirst, ka skolotāja uzdevums ir iemācīt bērnam konkrētu priekšmetu tā, lai viņam būtu vēlme mācīties. Ja ir nesaskaņas, tad kā jebkura konfliktsituācija arī šī jārisina ar izrunāšanos, jo tikai tā var saprast, kas konkrētajā situācijā jāmaina bērnam, kāpēc skolotājs ir ar viņu nepamierināts un kāpēc bērnam varētu rasties kāda pretestību pret pašu skolotāju. Ja situācija tiks izrunāta, diskomforta sajūta un stress nebūs ne bērnam, ne viņa vecākiem.