Kā ar pusaudzi runāt par alkoholu? 4 uzvedības pazīmes, kuras liecina par atkarību
Alkohols ir sabiedrībā atzīta narkotika, un diemžēl no tā arī atkarība parasti rodas visātrāk. Jo ātrāk jaunietis sāk lietot alkoholu, jo ātrāk veidojas atkarība. Kā par šiem jautājumiem runāt ar pusaudzi? Stāsta bērnu psihiatrs Gunārs Trimda.
Kā liecina statistika, vidēji 25% jauniešu ir nobaudījuši alkoholu jau pirms vienpadsmit gadu vecuma. Valsts veselības apmācības centrā Ķelnē 1997. gadā tika noskaidrots, ka aptuveni 25% jauniešu vecumā no 12 līdz 17 gadiem alkoholu lieto regulāri. Jo agrāk alkohols tiek nogaršots, jo ātrāk veidojas pieradums. Tas savukārt pārtrauc endorfīnu (dabisko antidepresantu) producēšanu, tāpēc ķermenis pats nav spējīgs radīt labsajūtu. Lai cilvēks justu labsajūtu, viņam nepieciešama arvien lielāka alkohola deva.
Vislabāk, ja vecāki paši nelieto vispār
Vislabākais ir vecāku piemērs. Tāpēc ideāli, ja vecāki alkoholu nelieto vispār. Tas bērnos rada pārliecību, ka nav nepieciešami ārēji stimulatori, lai cilvēks justos labi un jautri. Vecākiem ir jāstāsta, kādas briesmas rada dzeršana, cik viegli ir zaudēt paškontroli, cik netīkams citiem ir šis kontroles zudums un kā tas apkauno iereibušo. Vecākiem jārēķinās ar to, ka gandrīz visiem bērniem būs kārdinājums izmēģināt atkarību izraisošās vielas.
Alkohols - laimīga pieauguša cilvēka pazīme?
Reklāmas klipos alkohola lietošana tiek rādīta jautra, arī filmās galvenie varoņi ilgi tur rokā glāzi ar alkoholu. Līdz ar to daudzi jaunieši alkohola lietošanu uzskata par laimīga pieauguša cilvēka zīmi.
Tāpēc par šo problēmu jārunā laikus, vislabāk – pirms pubertātes. Vajadzētu izskaidrot, kāpēc rodas vēlme lietot narkotikas, ka tās pamatā ir ziņkāre, grupas spiediens, vēlēšanās uzlabot garastāvokli. Jāpastāsta par draudošajām bioloģiskajām sekām. Vecāku pienākums ir bērniem pastāstīt, kā no piedāvātajām narkotikām atteikties, ja pārējie tomēr uzstāj. Šādas situācijās ieteicams mājās pārrunāt, lai bērnā attīstītu pašpaļāvību un spēju pateikt narkotikām “nē”. Piemēram: “Tu gribi man sagādāt nepatikšanas?! Vai Tu esi galīgi nojūdzies? Narkotikas un alkoholu es nelietošu nemūžam! Tu velti tērē laiku!” Bērnam vajadzētu mācīt arī to, ka tūlīt pēc atteikuma viņam nekavējoties jādodas prom, jo ielaišanās pārrunās ar narkodīleri vai cilvēku, kas uzstājīgi piedāvā alkoholu, vājina bērna pretošanās spējas. Nevajadzētu aizmirst bērnu paslavēt par to, ka viņš spējis atteikties ne tikai no alkohola vai narkotikām, bet arī no izdevības tās izmēģināt.
Pazīmes, kuras liecina: tavs bērns ir atkarīgs no alkohola
* Parādās psihiskā atkarība (alkohols kļūst par galveno interešu objektu, tas tiek lietots 2–3 reizes nedēļā, bieži vien vienatnē).
* Paaugstinās tolerance: rodas prasība pēc aizvien lielākām alkohola devām.
* Pazūd vemšanas aizsargreflekss.
* Parādās apetītes zudums jeb tā sauktā rīta anoreksija.
Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock