Gladiolu klēpji, baltas bantes, bet bez latviešu valodas. Svinīgi sāk jauno mācību gadu. FOTO
Ar baloniem, gladiolu klēpjiem, baltām bantēm un uzvalkos – tāds iesākas 2. septembra rīts Rīgas 40. vidusskolā un Rīgas 22. vidusskolā, kur vecāki un bērni sapulcējušies, lai svinīgi atklātu jaunā mācību gada sākumu.
Portāls Kasjauns.lv 2. septembra rītā paviesojās divās Rīgas skolās – 40. vidusskolā un 22. vidusskolā. Abas izglītības iestādes ir tā sauktās bilingvālās skolas, kur mācību saturs tiek nodrošināts divās valodās, atsevišķus priekšmetus pasniedzot krievu valodā, citus latviešu valodā, tāpēc nekāds pārsteigums, ka arī svinīgā pasākuma uzrunas tika sacītas krievu valodā. Par nožēlu gan jāteic, vēl pagājušajā nedēļā, portālam sazinoties ar Rīgas 22. vidusskolu, tika solīts – „2. septembra pasākums notiks valsts valodā.” Latvijā, kā zināms, valsts valoda ir latviešu, bet nekā – solīto nesagaidījām. Pretēji Rīgas 40. vidusskolai, kur vismaz Latvijas himna tika pieteikta valsts valodā, un arī svinīgo uzrunu Rīgas vicemērs teica latviski, 22. vidusskolā latviešu valodu svinīgajā mācību gada atklāšanas pasākumā nedzirdējām.
Rīgas 22. vidusskolā gan paskaidroja, ka konkrētais pasākums esot Pirmklasnieka svētki, kurā piedalās tikai pirmklasnieki un izlaiduma klases skolēni. Nekādas mācību gada atklāšanas svinīgās līnijas šogad nemaz neesot bijis - slikto laika apstākļu dēļ. To aizvietoja administrācijas uzruna audzēkņiem, kuru ar skolas radiomezgla palīdzību varēja noklausīties klasēs. "Svinīgais akts bija mūsu skolā tradicionālie Pirmklasnieka svētki, kuru laikā bērni tiek sveikti jaunajā skolēna statusā, iepazīstas ar jaunajiem skolotājiem,’’ portālam Kasjauns.lv paskaidroja skolas direktore Irina Romanova.
Tāpat skolas direktore pastāstīja, ka latviešu valodā sniedzamās informācijas daudzums pakāpeniski pieaug no klases uz klasi, bet skolēni, kas tikko uzsākuši mācības 1. klasē, daudzos gadījumos tikai gatavojas uzsākt latviešu valodas apguvi, ar ko arī skaidrojama pasākuma valodas izvēle. Pirmklasniekam veltīti svētki, kuros runāto viņš nesaprot, pēc direktores teiktā, būtu liels absurds.
Kamēr Rīgas 22. vidusskolā svinīgo uzrunu bērniem un vecākiem teica skolas direktore, Rīgas 40. vidusskolā viesojās Rīgas Domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, kā arī vicemērs Andris Ameriks. „Šī ir viena no labākajām skolām Rīgā, kur vienmēr mācīties gribētāju ir vairāk nekā vietu skolā. Apsveicam jaunos skolēnus, vēlot izturību arī vecākiem,” klātesošos uzrunāja Andris Ameriks.
Citiem tas jau bija otrais, citiem trešais, vēl kādam jau divpadsmitais gads, kad uzsākts atkal jauns mācību cēliens. Alisei un viņas māmiņai Olgai tā bija pirmā pieredze. „Šo dienu gaidījām ar labām sajūtām, izbaudot katru minūti. No rīta bija dīvaina sajūta, ka Alise jāmodina ar vārdiem – laiks doties uz skolu. Protams, uztraukums bija liels, jo skolas gaitas uzsākam Rīgā, iepriekš dzīvojām Ventspilī, taču, ienākot skolā, redzot smaidīgās skolotājas un bērnus, uztraukums zuda kā nebijis,” stāsta 1.c klases skolnieces Alises māmiņa.
Ar tādām pašām sajūtām jauno mācību gadu gan negaida Rīgas 22. vidusskolas astotās klases audzēknis Vladimirs. Vasara esot paskrējusi par ātru, un sākt mācīties pavisam vēl negribas. Taču jautājot, kas ir pozitīvākais šajā dienā, Vladimirs portālam Kasjauns.lv atklāj, ka tie ir atkal satiktie draugi, un svinības, ko katru gadu šajā dienā organizējot vecāki.
Zinību diena Rīgas 40. vidusskolā un Rīgas 22. vidusskolā