Ko Elita Patmalniece darīja Centrāltirgū?
Māksliniece Elita Patmalniece parasti Rīgas Centrāltirgū iegriežas, lai nopirktu savus iecienītos produktus, taču šoreiz viņa te gatavoja restorāna cienīgu maltīti.
Atšķirībā no citiem līdzīgiem raidījumiem TV3 kulinārais raidījums Garšīgi dzīvojam patiešām top Rīgas Centrāltirgū, sakņu paviljonā iekārtotā virtuvē. Šoreiz raidījuma vadītāja mūziķa un kulinārijas blogera Jāņa Ozola viešņa ir kolorītā un sirsnīgā māksliniece Elita Patmalniece.
Izbauda krāsas, garšas un smaržu
Pirms tikšanās pie plīts Ozols devies nopirkt produktus un ziedus māksliniecei. Arī Elita izmanto iespēju papriecāties par plašo Centrāltirgus piedāvājumu.
Kad nopirkti pa gabalu smaržojoši Latvijas āboli, izraudzīta zāļu tēja, gardākie korejiešu salāti un citi produkti, Jānis atgriežas sakņu paviljona stūrī, kur iekārtota raidījuma virtuve.
Savukārt Elita Patmalniece, gaidot Jāni, pagūst atklāt sev gardu, Latvijā ražotu sieru ar sierāboliņa sēklām, izpriecāties par dārzeņu krāsainību, nogaršot dažādu saimnieču gatavotus skābētos kāpostus un dzīvespriecīgi krāsainos ar bietēm vai kurkumu marinētos kāpostu salātus. Glāze skābētu kāpostu sulas esot veselīga ne vien uz paģirām, un Rīgas Centrāltirgū ir šī lieliskā iespēja nobaudīt šo dzērienu.
Māksliniecei liek smagi strādāt
Pēc mirkļa abi raidījuma varoņi tiekas, lai sāktu gatavot maltīti. Elita naski sasmalcina sīpolus un gailenes, kuras pēc apcepšanas nokļūst zupā. Gatavojot otro ēdienu, Elitai piestā jāsagrūž melnie un baltie pipari, kā arī jūras sāls. Receptes noslēpums un šarms slēpjas tieši rupji sasmalcinātajos piparos – ar maltajiem vairs nav tas. Tomēr piparu stampāšana ir grūts darbs, un Elita Patmalniece protestē – tas nav sieviešu darbs! – un tiek pie vieglāka pienākuma – liellopu filejas izkārtošanas un apvārtīšanas sasmalcinātajās garšvielās.
Kamēr fileja cepeškrāsnī cepas, laiks sagatavot piedevas. Rīvēti rutki ar krējumu ir klasika no mūsu bērnības laikiem, korejiešu burkāni šoreiz iegādāti jau gatavi, taču īpaši gardi ir karamelizētie sīpoli, kuru maigumam un neatkārtojamajai garšai tiek izmantots Latvijas medus. “Šādi sīpoli ļoti garšo visiem, pat manai meitai,” skaidro Ozols.
Rums ābolos un ne tikai
Saldajam Banana split izmantots īstens latviešu ēdiens – banāni. To greznošanai gan top īpaši garda mērcīte no Skrīveru Gotiņām, saldā krējuma un izsmalcinātās garšvielas kardamona. Ēdienam pārkaisa Indijas riekstus un dzērvenes.
Ābolu laikā būtu grēks nepagatavot ceptos ābolus. Šoreiz – restorāna variantā. Pildījumā rieksti, rozīnes, rums un saldais krējums. No šā ēdiena baudīšanas jāuzmanās tiem, kas drīz sēdīsies pie auto stūres. Bet Elita Patmalniece to nedarīs, tāpēc rumu viņa nogaršot var arī gatavošanas procesā. Labs!
Raidījumu Garšīgi dzīvojam skatieties TV3 svētdienās pulksten 9.25 no rīta vai atkārtojumu TV3 Play, kā arī Rīgas Centrāltirgus interneta mājaslapā. Tūlīt pēc raidījuma precīzas ēdienu receptes publicējam portālā www.kasjauns.lv un Rīgas Centrāltirgus mājaslapā
vai www.centraltirgus.lv Pirmā raidījuma receptes
LATVISKĀ RUDENS VIRTUVE
500 g sēņu
1 sīpols
25 g sviesta
Majorāns
Vistas buljons (iepriekš izvārīts, buljona kubiņi nederēs)
100 g lazdu riekstu
100 g saldā krējuma
Var izmantot jebkuras meža sēnes, taču priekšroka tādām, kas nav jāvāra.
Lielāko daļu sēņu sagriež, sīpolu nomizo un sagriež ripās. Dažas skaistākās jāatstāj dekorēšanai.
Uz pannas izkausē sviestu un sautē sēnes un sīpolus aptuveni piecas minūtes, neļaujot tiem apbrūnēt.
Uzvāra puslitru ūdens, pievieno majorānu un buljonu. Liek buljonā sēnes un vāra uz mazas uguns 20 minūtes.
Zupu sablenderē.
Liek to atpakaļ uz uguns, pievieno sāli, piparus, krējumu.
Dekorēšanai izmantojamās sēnes veselas apcep sviestā.
Sviestā apcep sasmalcinātus lazdu riekstus. Pirms pasniegšanas šķīvja vidū stāvā kaudzītē liek ēdamkaroti riekstu, tiem pa virsu dekorēšanai paredzētās sēnes un uzmanīgi ielej zupu.
Ap 700 g liellopa filejas
Jūras sāls
Melnie pipari
Olīveļļa
Piedevām:
Korejiešu burkāni
Rutki, 2 gab.
Mārrutka sakne
Krējums
6 lieli sīpoli
Medus
Timiāns
Piestā ber veselus melnos un baltos piparus, arī rupjo jūras sāli. Saberž. Pipariem jābūt rupjos gabalos.
Uz dēlīša ber garā rindā saberzto piparu maisījumu, liek virsū liellopa fileju un apviļā to piparu maisījumā. Pārlaista to ar olīveļļu un liek sākumā cepties uz sakarsētas pannas, tad uz svaigām timiāna lapiņām liek cepešpannā, pārlaista vēlreiz ar olīveļļu un pārkaisa ar timiānu, un liek cepties cepeškrāsnī.
Uz rupjās rīves sarīvē mārrutku tik, cik vajadzēs gaļas pārkaisīšanai pirms pasniegšanas. Sarīvē melnos rutkus, samaisa ar skābo krējumu un sāli. Sagriež sīpolus ripiņās, cep sviestā uz nelielas liesmas, pa pusei sautējot, kamēr mīksti, tad pievieno medu un turpina cept.
No cepeškrāsns izņemto gaļu pārlaista ar olīveļļu un liek nedaudz atdzist. Ar asu nazi plānās šķēlēs griež gaļu, kārto uz šķīvja, pārkaisa ar rīvētu mārrutku un papildina ar dārzeņiem – korejiešu burkāniem, rīvētiem rutkiem un karamelizētajiem sīpoliem.
2 porcijām
250 ml saldā krējuma
250 g konfekšu Gotiņa
Kardamons
1 ēdamkarote cukura
2 banāni
4 ēdamkarotes plombīra saldējuma
2 ēdamkarotes Indijas riekstu
Saldo krējumu, konfektes, cukuru un kardamonu liek katlā un maisot karsē, līdz mērce kļūst viendabīga.
Pārgriež banānus šķērsām uz pusēm un liek uz diviem deserta šķīvjiem. Katrai porcijai pa vidu banānu pusītēm liek divas bumbas saldējuma.
Pārlej ar mērci un uzber riekstus. Var rotāt arī ar dzērvenēm.
Ja ir vairāk laika, banānus var apcept no abām pusēm, būs kraukšķīgāks. Ja nepatīk kardamona garša, to var arī nepievienot.
6 saldskābi āboli
Gaišās rozīnes bez kauliņiem
Rums
Dzērveņu sula
Gaišbrūnais cukurkanēlis
Saldais krējums
Āboliem izgriež serdes un vidū pilda gaišās rozīnes, ja vēlas, arī riekstus. Katrā ābolā ielej nedaudz ruma un nedaudz dzērveņu sulas. Pārkaisa ar cukurkanēli. Liek cepties. Pasniedz ar putukrējumu.