Ko nozīmē - dzīvot laimīgi? Padomi enerģijai un veselībai
Drūmais rudens nomāc un atņem enerģiju? Ne tikai veselīgs uzturs vai regulāras fiziskās aktivitātes ir tas, kas liek mums justies labi. Lai iegūtu labu veselību, ir jāizdara pareizās izvēles.
Vai ir kaut kas, kas tev neļauj būt patiesam? Ko jūs sevī mīlat un par ko sevī patiešām priecājaties? Kā jūsu dzīvē trūkst? Par ko savā dzīvē esat pateicīgi? Vai darbā gūstat piepildījumu? Vai jums šķiet, ka esat sapratuši savas dzīves uzdevumu? Vai varat radoši izpausties? Vai jūtaties finansiāli stabili vai finanses jums rada stresu? Saņemot atbildes uz šādiem un līdzīgiem jautājumiem, speciālists var atklāt slimību cēloņus daudz skaidrāk, nekā laboratorijas analīzes, medicīniskie dati vai rentgenstari. Bieži vien cilvēki nav veseli ne jau tādēļ, ka viņiem būtu slikti gēni vai nepareiza attieksme pret veselību, bet gan tādēļ, ka viņi ir ārprātīgi vientuļi, nelaimīgi attiecībās, stresa mākti darbā, izmisuši naudas problēmu dēļ vai patiesi nomākti. Tajā pat laikā netrūkst tādu, kas ēd neveselīgu pārtiku, reti nodarbojās ar sportu, mūždien aizmirst, ka būtu jālieto uztura piedevas, bet ar viņu veselību viss ir kārtībā. Izrādās, ka šādiem cilvēkiem dzīve ir mīlestības, prieka, jēgpilna darba, finansiālas labklājības, radošu izpausmju, seksuālas apmierinātības un garīguma piepildīta. Būtībā viņi ir laimīgi. Lai gan nerūpējās par savu ķermeni, kā pienāktos. Tikai paši drosmīgākie prot sadzirdēt savu iekšējo balsī un radikāli mainīt dzīvi - nomainīt darbu, dzīve vietu, šķirt laulību vai beidzot izdarīt to, par ko sen bija sapņojuši. Šiem cilvēkiem bieži vien pazūt vesela runda slimību, pret kurām gadiem ilga ārstnieciskā terapija nebija devusi nekādus rezultātus.
Kā dzīvesveids ietekmē ķermeni?
Ne tikai veselīgs uzturs vai regulāras fiziskās aktivitātes ir tas, kas liek mums justies labi. Daudz efektīgāks ir darbs ar sevi - samazināt stresu, atslābināt savu prātu un ķermeni, sekott kādam sapnim, atrodot mīlestību un piepildot savu ķermeni ar hormoniem, kas veicina organisma atveseļošanos. Tas ļaut atbrīvot ķermeni no stresa hormoniem, kas nes līdzi arī fizioloģiskas pārmaiņas organismā.
Ir saikne starp stresu, ko piedzīvo prāts, un to, kā tas sagrauj organismu. Emocionālie stresori, piemēram, vientulība, vilšanās darbā, dusmas par pagātnes traumu, raizes par finansēm un bailes beigu beigās noved pie slimības. Lai atjaunotu vitalitāti, novērstu slimības un samazinātu slimības atjaunošanās iespēju, ir nepieciešams pretējais:
• Veselīgas attiecības, tai skaitā ciešas saites, kas vieno ģimenes locekļus, draugus, mīļotos un kolēģus;
• Veselīgs un jēgpilns veids, kā pavadīt dienas, vai tas būtu darbs mājās, vai ārpus tās;
• Veselīga radošā dzīve, kas ļauj jūsu dvēselei dziedāt savu dziesmu;
• Veselīga garīgā dzīve jeb garīguma izjūta;
• Veselīga seksuālā dzīve, kas jums ļauj brīvi realizēt savu erotisko patību un fantāzijas;
• Veselīga finansiālā dzīve, kas ir brīva no stresa un nodrošina to, ka spējat apmierināt sava ķermeņa pamatvajadzības;
• Veselīga vide, kas ir brīva no toksīniem, dabas katastrofām, radiācijas un citiem veselībai nevēlamiem faktoriem, kas apdraud veselību;
• Veselīga emocionālā dzīve, ko raksturo optimisms, laimes izjūta, brīvība no bailēm, trauksmes, depresijas un citiem garīgās veselības traucējumiem;
• Veselīgs dzīvesveids, kas veicina organisma fizisko veselību, tai skaitā pilnvērtīgs uzturs, regulāri fiziski vingrinājumi, pietiekams miegs un atteikšanās no neveselīgām atkarībām.
Kā organisms izjūt toksisku domu?
Brīdī, kad organisms reaģē uz stresu, tā pašsaglabāšanās un pašatjaunošanās funkcijas norauj rokas bremzi. Šāda reakcija būtu jāaktivizē tikai retos gadījumos. Veselīgam organismam lielāko daļu laika būtu jāatrodas relaksētā psiholoģiska miera stāvoklī. Tomēr ikdienas stresori: vientulība, nelaimīgas attiecības, darba stress, finansiālas problēmas, trauksme un depresija priekšējās smadzenēs rada domas un izjūtas, kas nemitīgi liek reaģēt uz stresu. Prāts zina, ka tās ir tikai izjūtas, bet emociju smadzenes (hipotalāms) domā, ka briesmas ir reālas.
Vienalga, vai jūsu ķermenis patiešām ir briesmās vai nav, smadzenes domā, ka ir. Tas uzbudina simpātisko nervu sistēmu (sit vai bēdz reakcija), virsnieru dziedzeriem liek izstrādāt adrenalīnu, kas paātrina pulsu un asinsspiedienu, kā arī aktivizē citas fizioloģiskas atbildes reakcijas. Jūsu ķermenis vairs negrib gulēt, sagremot barību, vairoties, bet koncentrējas uz skriešanu, elpošanu, domāšanu un organisma apgādi ar skābekli un enerģiju, lai jūs būtu drošībā. Kad ķermenis sastopas ar fiziskām briesmām, šīs pārmaiņas palīdz jums sist vai bēgt. Tomēr tad, kad briesmas ir tikai jūsu galvā, organisms nesaprot, ka tam nav fiziska apdraudējuma, un laika gaitā, kad šāda ķēde tiek ierosināta arvien no jauna, dabas dotā bioloģiskā izdzīvošanas reakcija nodara vairāk ļauna nekā laba. Rezultātā ķermenis nespēj atbrīvoties un atjaunoties, un tas nenovēršami salaiž visu grīstē: tiek bojāti orgāni, un vēža šūnas, ko mēs saražojam ik dienu un kuras imūnsistēmai būtu jānogalina, var brīvi vairoties.
Kā panākt pareizu organisma reakciju?
Ikviens jūsu dzīves aspekts – attiecības, darbs, radošās izpausmes, garīgā un seksuālā dzīve un tā tālāk – spēj jūs novest līdz stresam vai likt atbrīvoties. Veselīgas attiecības rada organismā atslābināšanās reakciju. Neveselīgas rada reakciju, kas izraisa stresu. Veselīga garīgā dzīve rada pozitīvas emocijas, piemēram, prieku, cerību un vienotības izjūtu, un kopumā tiek panākta atbrīvošanās reakcija. Kad apziņas priekšējās smadzenes domā pozitīvas domas un izjūt mīlestību, intimitāti, baudu un cerību, smadzenes vairs nevada reakcijas uz stresu. Kad jūs jūtaties optimistiski un cerību pilni, mīlēti un atbalstīti, kad profesionālajā un radošajā dzīvē viss iet no rokas, kad esat garīgi piepildīti vai seksuāli saistīti ar otru cilvēku, tad stresa reakciju vietā nāk reakcijas uz atslābināšanos. Jūsu domas ved jūs pie atveseļošanās. Prāts var dziedināt ķermeni un viens no vispatiesākajiem veidiem, kā jūsu prāts var dziedēt jūsu miesu, ir attiecības jūsu dzīvē. Kad jūs esat mīlēti un sev apkārt pulcējat cilvēkus, kas pazīst jūs dziļi personiski un pieņem jūs tādus, kādi esat, jūs mobilizējat organisma pašatjaunošanās spējas un ļaujat savam ķermenim pārvarēt visas pārmaiņas.