Vai mūsdienu sievietēm patiešām vajag tik daudz kosmētikas? Pētījums
Skaistumkopšanas industrija nemitīgi piedāvā jaunus, revolucionārus produktus. Bet vai mūsu ādai tos visus vajag?
Konsultē kosmētiķu metodiskā vadītāja, sejas un ķermeņa estētikas speciāliste Ieva Gulbe
Pirms laika rūpes par ādu aprobežojās ar nomazgāšanu un krēma uzklāšanu. Šobrīd skaistumkopšanas industrija piedzīvo tik iespaidīgu izrāvienu, ka no kosmētikas sortimenta daudzveidības lūzīs veikalu plaukti. Spiediens iegādāties jaunākos anti age krēmus, antioksidantu serumus un ādu dziļi attīrošus produktus ir liels, turklāt tirgū nemitīgi ienāk jauni revolucionāri produkti, un, lai attālinātu novecošanos, daudzas sievietes ir gatavas par tiem maksāt lielas summas. Taču rodas likumsakarīgs jautājums – vai mūsu ādai vajag tik daudz kopjošās kosmētikas?
Kosmētika – vai tiešām nepieciešamība?
“Āda spēj pati sevi ietaukot un veidot dabisko aizsargslāni, tai ir savas imūnšūnas, kas atbild par ādas imunitāti, un pigmenta šūnas, kas veido pigmentu un aizsargā no ultravioletā starojuma. Ādā ir arī hialuronskābe – viela, kas piesaista un notur ūdeni. Taču mūsu dzīvesveids, pārtika, ūdens un gaiss, ko elpojam, nojauc ādas dabisko atjaunošanās ciklu, un tā vairs nespēj sakārtoties pati. Ādas kvalitāte ir arī iekšējo orgānu un sistēmu darbības spogulis, tāpēc tā jānodrošina gan no iekšpuses, gan ārpuses. Ādai ir vajadzīgs gan skābeklis, gan ūdens, gan barības vielas,” skaidro Ieva Gulbe un turpinot saka, ka svarīgākais, ko varam ādai sniegt ar kosmētiku, – nodrošināt nepieciešamo mitrumu, kā arī, ņemot vērā vidi, kurā dzīvojam, ādai papildus piegādāt antioksidantus, jo brīvie radikāļi darbojas reaktīvi un bojā ādas šūnas. Tāpat ādai nepieciešama aizsardzība – vasarā no ultravioletā starojuma, ziemā –no aukstuma.
Ikdienas minimums
“Absolūtais ādas kopšanas ikdienas minimums ietver trīs soļus: attīrīšanu, mitrināšanu un aizsargāšanu,” par praksē pārbaudīto stāsta Ieva Gulbe. “Viss pārējais, ieskaitot anti age kosmētiku, ādas toņa izlīdzināšanu vai cīņu ar pigmentācijas plankumiem un kuperozi, ir papildu kopšana.” Kopjošās kosmētikas līdzekļus uz sejas klāj, sākot ar vieglākās konsistences produktu, beidzot ar visblīvāko. Vienīgais izņēmums ir SPF filtrs – emulsija, ko klāj pašās beigās – virs krēma.
Kā neapjukt piedāvājumā?
Izvēloties kosmētiku ādas ikdienas kopšanai, jāņem vērā savs ādas tips (normāla, sausa, taukaina vai kombinēta āda) un ādas stāvoklis – piemēram, tā ir vai nav dehidrēta jeb, kā tautā saka, sausa, jo tā lobās. Cita starpā – arī taukaina āda var būt dehidrēta – tātad tai nepieciešama intensīva mitrināšana. Ieva Gulbe ādas tipu un stāvokli iesaka noteikt pie sertificēta profesionāļa, jo ādas stāvoklis var arī mainīties – atkarībā no sezonas un citiem apstākļiem. “Domāt, ka izdosies atrast vienu krēmu visai dzīvei, ir aplami. Tas neizdosies pat gada griezumā,” saka speciāliste un paskaidro: “Mums ir četri gadalaiki, un katrā gadalaikā ādai ir savas prasības. Var būt viens bāzes krēms, kas ziemā tiek papildināts ar kaut ko blīvāku, savukārt vasarā – ar mitrinošu gelu un SPF aizsargfluīdu,” stāsta Ieva Gulbe un piebilst, ka sev piemērotākos ādas kopšanas līdzekļus var atrast tikai eksperimentējot. Protams, visdrošāk eksperimentēt roku rokā ar speciālistu.
Brīnumu nav
Arī pasaulē skeptiski uztver brīnumuproduktus, kuru reklāmas kļūst arvien pārliecinošākas. Holistiskā ādas kopšanas speciāliste Su-Man Hsu neiesaka paļauties uz superproduktiem: “Nevar cerēt, ka gadiem nekoptu ādu spēs atveseļot jauns un dārgs produkts. Nekas nevar aizstāt pacietību, dispilīnu, patiesas rūpes un dažus kvalitatīvu produktus – tas ir ieguldījums ādas veselībā un ilgstošā skaistumā. Brīnuma nav – tikai apņemšanās un konsekvence.” Arī Ieva Gulbe ir pārliecināta, ka āda jutīsies labi, ja ikdienā to atbilstoši attīrīs, pilnvērtīgi mitrinās un aizsargās. “Visu, kas ir papildus, tostarp tik izplatītos serumus, vajadzētu lietot speciālista uzraudzībā, jo tikai viņš var precīzi noteikt ādas vajadzības un izvēlēties atbilstošu tās kopšanas plānu,” saka speciāliste.
Vai krēms var kaitēt?
Mūsdienās visi kosmētiskie līdzekļi kļūst arvien neitrālāki, jo produkti, kas radīti kā ķīmiski agresīvi, nav izturējuši laika pārbaudi. “Iegādājoties kosmētiku ikdienas kopšanai, ādai pāri nodarīt nevar. Dažkārt sievietes nepērk krēmu, kura sastāvā ir divi, trīs parabēni, taču parabēns nav kaitīgāks par salami desu,” saka Ieva Gulbe. “Ja krēma sastāvā bagātīgi ir mitrinātāji, antioksidanti un dažādi stimulanti, ir tikai normāli, ja tam ir pievienoti arī daži parabēni. Produkts iegūst spēju labi klāties, tas kļūst viegli noņemams, un tam pagarinās derīguma termiņš.”