Ķīmijas laboratorija uz tavas sejas jeb Skaties, ko pērc!
Pirms pērc kosmētisko līdzekli, iepazīsties ar tā aprakstu.
Dzīvesstils

Ķīmijas laboratorija uz tavas sejas jeb Skaties, ko pērc!

Jauns.lv

No ķīmijas stundām zinām – vairākas kopā sajauktas vielas var radīt nevēlamu reakciju. Interesanti, vai tas pats notiek arī uz mūsu sejas, kad miksējam dažādu zīmolu dažādus skaistumkopšanas produktus?

Ķīmijas laboratorija uz tavas sejas jeb Skaties, k...

Konsultē ķīmijas maģistre Valentīna Ščerbiņina.

Lai saglabātu to, ko devusi daba, mēs rūpīgi kopjam ādu, to attīrot, mitrinot un aizsargājot... Taču, ja savā centībā no rīta uz sejas uzklājam viena zīmola serumu, citas firmas – mitrinošo krēmu un pāri visam – trešā zīmola pūderkrēmu, vai mūsu āda nesāk justies kā eksperimentu trusītis? Ķīmijas maģistre Valentīna Ščerbiņina, kas pati izstrādā dažādu kosmētisko līdzekļu ražošanas formulas Latvijas un ārzemju tirgum, uzskata   eksperimentēt var, bet – līdz zināmai robežai. “Krēmos nav aizliegtu izejvielu, kas varētu ādu provocēt. Eiropā kosmētikas ražošanas industrija tiek stingri uzraudzīta – sākot ar izejvielu izcelsmi un stingrām to izmantošanas direktīvām, beidzot ar gatavo produktu testiem un sastāva pārbaudēm neatkarīgās laboratorijās.” Viņa piebilst, ka ikdienas kopjošā kosmētika nesatur izteikti aktīvas vielas. “Šos produktus var savstarpēji brīvi kombinēt. Pavisam citādi ir ar līdzekļiem, kas paredzēti pastiprinātai ādas kopšanai (anti age krēmi, serumi), tie jālieto, stingri ievērojot lietošanas instrukcijas.” Kosmētika, kas satur aktīvas vielas, jāizvēlas rūpīgi, īpašu uzmanību pievēršot ražotāja uzticamībai un produkta aprakstam. “It īpaši, ja āda ir jutīga, pirkt kosmētiku, nelasot sastāvu, ir neprāts,” uzsver ķīmiķe. “Taču vēl būtiskāk ir izvērtēt, ko anotācijā sola ražotājs. Apturēt ādas novecošanās procesu nav iespējams, iespējams to tikai palēnināt un uzlabot ādas stāvokli. Ja produkta sastāvā ir kāds aktīvs, nestabils komponents, kas teorētiski varētu reaģēt ar citām vielām, tas ir norādīts anotācijā,” apgalvo ķīmiķe un atzīst – patērētājs no kosmētikas bieži gaida pārāk daudz – tās uzdevums ir ādu attīrīt, mitrināt, aizsargāt un uzlabot ārējo izskatu, bet ne atjaunot, jo tas gluži vienkārši nav iespējams.

Nepadomīgi lietojot kosmētiskos produktus, var iedzīvoties ādas problēmās.
Nepadomīgi lietojot kosmētiskos produktus, var iedzīvoties ādas problēmās.

Ko tad mums, nespeciālistiem ar jutīgu ādu, meklēt, lasot produkta sastāvu? Ķīmiķe iesaka atcerēties, ka produktu sastāvdaļas uz iepakojuma tiek norādītas augošā secībā – sākot ar to, kuras koncentrācija sastāvā ir procentuāli vislielākā. Ja produkta sastāvā ir alergēni, tie minēti saraksta beigās. Pēc Valentīnas Ščerbiņinas domām, ļoti svarīgs ir veids, kādā lietojam savus skaistumkopšanas produktus. Uz rokām esošie mikrobi un pat sīks ūdens piliens, nokļūstot dārgā sejas krēmā, var veicināt mikroorganismu veidošanos un pilnībā mainīt krēma sastāvu. Tātad – nav higiēniski krēmu no iepakojuma ņemt ar pirkstu. Šim mērķim vislabāk izmantot tīru lāpstiņu – nomazgātu ar ziepēm un pilnībā nosusinātu. Interneta vietnēs par dažādu produktu miksēšanu atrodamas konkrētākas norādes. Losandželosas dermatoloģe un medicīnas doktore Ava Šambana uzsver – neapdomīgi kombinējot produktus, var iedzīvoties paaugstinātā ādas jutībā, izsitumos un dermatītā, taču iespējama arī aktīvo vielu neitralizācija. Tas nozīmē – krēms, kuram iztērēta liela naudas summa, var nesniegt pilnīgi nekādu rezultātu. “Daudzu anti age produktu – gan krēmu, gan serumu sastāvā – ir vara peptīdi, kas veicina elastīna un kolagēna veidošanos. Reaģējot ar C vitamīnu, kas arī ir populāra pretnovecošanās kosmētikas sastāvdaļa, abu aktīvo vielu iedarbība tiek neitralizēta,” stāsta dermatoloģe un piebilst, ka tas pats notiek, vienlaikus lietojot alfa hidroksiskābes (AHA) un retinolu saturošus līdzekļus. Speciāliste atgādina, ka abas šīs vielas ir UV jutīgas, Retinols kā ādu atjaunojošs komponents bieži sastopams nakts krēmu sastāvā, jo ultravioletajā starojumā sadalās, savukārt alfa hidroksiskābes (AHA) – augļskābes, reaģējot ar sauli, var izraisīt nevēlamu pigmentāciju.  Apsārtumu, lobīšanos un kairinājumu var izraisīt ādas pārsātināšana ar skābes saturošu kosmētiku – alfa hidroksiskābēm (AHA) un C vitamīnu. Daudzi eksperti uzskata, ka produkti, kuros ir liela C vitamīna koncentrācija, nav savienojami arī ar retinolu saturošiem līdzekļiem, jo abas vielas ir ļoti spēcīgas un var izraisīt ādas mitruma zudumu.

Lai izvairītos no nevēlamām blakusparādībām, speciālisti iesaka uz savu galvu lietot tikai ādas pamatkopšanai paredzētus produktus, bet pārējos – konsultējoties ar dermatologu vai kosmetologu.

Laila Pastare, žurnāls OK/Foto: Shutterstock