Svarīgākais noteikums kaprīzās puansetijas audzēšanai? Omulīga gaisotne!
Īstā Ziemassvētku zvaigznes dzimtene skaitās Meksika, lai gan šo visai krāšņo augu var redzēt kupli augam un zaļojam arī Dienvidāzijas zemēs.
Meksikā sarkano lapu dēļ to mēdz dēvēt par Svētās nakts puķi. 19. gadsimta sākumā pētnieks Aleksandrs fon Humbolts to atveda uz Eiropu, savukārt savu otro vārdu “puansetija” tā ieguvusi, pateicoties ASV vēstniekam Meksikā Džoelam Robertam Puansetam, kas puķi aizveda uz savu valsti, kur tā ātri vien iedzīvojās un strauji iekaroja puķu cienītāju sirdis. Bet īstas zvaigznes slavu tā izpelnījās Holivudā, kur pagājušā gadsimta 20. gados vācu izcelsmes amerikānis Pols Eke to audzēja un, sagriezis pa atsevišķiem zariem, pārdeva Holivudas ielās.
Svarīgākais nosacījums puansetijas audzēšanai – omulīga gaisotne!
Sals, caurvējš, nepareiza laistīšana un pavirša attieksme ir galvenais, kas puansetijai nepatīk un saīsina mūžu.
Jau pirkšanas brīdī lielā mērā var noteikt, vai puansetijai būs īss vai garāks mūžs.
* Jāskatās, vai zem krāsainajām lapām apakšā ir veselīgas zaļās lapas. Ja tās izskatās samocītas, nošņurkušas, tas liecina par nevērīgu vai nepareizu apiešanos, un maz ticams, ka augs tā īsti atkopsies.
* Jāparaugās, vai mazie ziediņi krāsaino lapu viducī ir spirgtos pumpuros vai viegli pavērušies.
* Jāpatausta augsne, vai nav pārāk slapja vai pavisam izkaltusi.
* Nevajag pirkt puansetiju lielveikalos pie ieejas vai gaiteņos, kur velk caurvējš.
* Nopirktā puansetija ir rūpīgi jāiesaiņo, un arī tad garāks ceļš aukstumā var tai nodarīt pāri. Tas, vai puķei aukstums būs nācis par skādi, parādīsies tikai pēc vairākām dienām, kad zaļās lapas sāks vīt un birt zemē.
* Mājās puansetija vēlas gaišu vietu, bet ne tiešus saules starus. Tai nepatīk vēsi un krēslaini istabas kakti, arī vieta tieši virs radiatoriem nav piemērota. Aplaistīšanai der remdens ūdens, turklāt tad, kad augsne kļuvusi gandrīz pilnībā sausa. Svarīgi arī, lai ūdens nekrātos uz trauciņa, uz kura puķe novietota.