Panna, plastmasas trauki un citi kaitnieki, kuri uzglūn virtuvē
Esi vesels

Panna, plastmasas trauki un citi kaitnieki, kuri uzglūn virtuvē

Jauns.lv

Vai zināji, ka daudzi ikdienā tik ļoti ierastie un ērtie priekšmeti, virtuves piederumi un palīgi var izrādīties kaitīgi gan veselībai, gan apkārtējai videi?

Konsultē Jānis Brizga, biedrības Zaļā brīvība vadītājs

Ieejiet savā virtuvē un palūkojieties visapkārt! Kādi trauki stāv plauktos, kādi ir uz plīts, kādos ēdiens tiek gatavots, kādos glabāts pārpalikumus? Vai izmantojat nepiedegošās pannas un plastmasas traukus? Teflons ir pazīstamākā no perflorētajām ķīmiskajām vielām, un tai piemīt viena ļoti laba īpašība – tās atgrūž netīrumus, ūdeni un eļļu. Tāpēc arī visa lielā virtuves piederumu industrija to plaši izmanto. Ražotāji apgalvo – teflons nav kaitīgs, un viņiem pilnīga taisnība. Kaitīgs ir viens no tā sabrukšanas produktiem – perfluoroktanoīdskābe (PFOA). Tas, ka PFOA tiek ārā no teflona un nokļūst cilvēku un dzīvnieku organismā, ir konstatēts pētījumos, to skaitā arī 2005. gadā Pasaules Dabas fonda veiktajās trīs paaudžu asins sastāva analīzēs visās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Jāatzīst, zinātnieki nespēj īsti pierādīt, kā PFOA nonāk cilvēku asinīs, taču lielākā daļa piekrīt uzskatam, ka visvairāk to uzņemam, lietojot teflona pannas. Teflons augstā temperatūrā sadalās – jo lielāka temperatūra, jo lielākas iespējas, ka PFOA izgaro un pēc tam nokļūst cilvēka organismā. Nonākot asinīs, PFOA var iedarboties uz insulīna līmeni, paaugstināt holesterīna līmeni asinīs, PFOA saista arī ar vairogdziedzera slimībām un pieaugošu alerģiju risku. Turklāt PFOA nesadalās, bet gan uzkrājas cilvēka organismā. Līdz ar to pastāv bažas, ka māte caur nabas saiti un pienu to nodod tālāk jaundzimušajam. Ir pētījumi, kas pierāda, ka PFOA ietekmē vīriešiem samazinās spermas apjoms.

Gatavojot ēdienu pannā vai traukā ar teflona pārklājumu, organismā var nokļūt bīstama ķīmiska viela PFOA.
Gatavojot ēdienu pannā vai traukā ar teflona pārklājumu, organismā var nokļūt bīstama ķīmiska viela PFOA.

Ko nu? Ja mājās ir pilns un svaigi iegādāts vai sievasmātes dāvāts komplekts ar nepiedegošām pannām, svarīgi tās nesaskrāpēt, nemazgāt trauku mazgājamā mašīnā (jo tur ir karsts!) un gatavot ēdienu uz mērenas uguns, lai panna sakarstu mazāk. Pēc pagatavošanas ēdienu nevajag atstāt uz pannas, bet ielikt citā – stikla, māla vai porcelāna traukā. Taču ne plastmasas. Plastmasai ir daudz paveidu, taču viena no veselībai kaitīgākajām ir polivinilhlorīds (PVC). Bez tam PVC un citu plastmasas savienojumu mīkstināšanai bieži tiek pievienoti ftalāti – bezkrāsaini šķidrumi bez smaržas, ko ik gadu pasaulē saražo miljoniem tonnu lielā apjomā un izmanto simtiem produktu gatavošanā. Ftalāti izraisa defektus embriju reproduktīvajos orgānos, bojā spermas DNS, aknas, nieres un plaušas, izraisa iedzimtus defektus, anēmiju, neauglību un vēzi.

Arī plastmasas trauciņi nav labākā izvēle pārtikas uzglabāšanai.
Arī plastmasas trauciņi nav labākā izvēle pārtikas uzglabāšanai.

Teksts: Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock