Gribi notievēt bez mokām? Izmēģini atslodzi!
Atslodze nozīmē samazinātu kaloriju uzņemšanu, kā rezultātā tiek apēsts stipri mazāk pārtikas nekā ikdienā ierasts. Sākt atslodzi motivē ne tikai svara zudums, bet arī jūtama pašajūtas un veselības uzlabošanās.
Līdzās svara zaudēšanai, atslodze veicina arī organisma attīrīšanos un visu orgānu darbības uzlabošanās. Papildus ieguvumi ir glikozes līmeņa normalizēšanās, asinsspiediena samazināšanās, imunitātes paaugstināšanās un iekaisuma marķieru samazināšanās, enerģijas palielināšanās, atkarību samazināšanās un vispārējas pašsajūtas uzlabošanās. Atslodze var ilgt, sākot no vairākām stundām, beidzot ar vairākām nedēļām. Tas, cik ilgi atslodzi ievērot, ir katra paša ziņā un atkarīgs no vēlamā mērķa. Ja mērķis ir samazināt kopējo uzņemto kaloriju daudzumu, vislabāk derēs regulāra īslaicīga vai dažu dienu atslodzes ievērošana.
Ja vēlies zaudēt svaru
Pētījumi liecina, ka regulāra atslodžu dienu ievērošana ilgtermiņā palīdz zaudēt svaru. Tas nozīmē, ka arī bez drastiskas sevis ierobežošanas un kaloriju skaitīšanas var atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Ja cilvēks sešas dienas nedēļā ēd, ko grib un cik daudz grib, īpaši nesekojot līdzi apēstajam, bet septītajā dienā ievēro atslodzi (apēd stipri mazāk ēdiena nekā pārējās dienās vai neēd nemaz), kopējais uzņemto kaloriju daudzums ievērojami samazinās. Šis varētu būt variants tiem, kam ar gribasspēku ir pašvakāk, jo mazliet jāiespringst būs tikai vienu dienu nedēļā. Efektīva ir monotonā atslodzie - proti, visās ēdienreizēs jāēd tikai viens produkts. Svara zaudēšanai noteikti nevajadzētu izvēlēties ūdens vai tējas dzeršanas atslodzes, jo tās var veicināt kaloriju kompensāciju nākamajās dienās.
Atslodze organisma attīrīšanās nolūkos
Ja atslodze tiek ievērota, lai attīrītu organismu, tā visbiežāk iekļauj sulu vai kādu zāļu tēju dzeršanu un ilgst vismaz vienu vai vairākas dienas. Populāras ir trīs dienu atslodzes, kas tiek ievērotas četras reizes gadā (mainoties gadalaikiem). Nereti ilgākas attīrīšanās laikā parādās dažādas blakusparādības – nogurums, slikta dūša, vemšana, garastāvokļa maiņa, sāpes, slikta elpa un citas. Pastāv uzskats, ka šīs reakcijas liecina par toksīnu līmeņa paaugstināšanos, jo notiek attīrīšanās procesi un sāk izdalīties toksīni. Daudzi gastroenterologi gan šīs kūres neatbalsta, jo uzskata, ka atslodze ir modes lieta un nekādu attīrīšanos ar to ievērošanu panākt nevar. Viedokļi ir dažādi, taču tie cilvēki, kuri regulāri ievēro atslodzi, ir lielisks pierādījums tās labvēlīgajai ietekmei uz organismu.
Saistība ar Mēness fāzēm
Nereti atslodzes dienu ievērošana tiek saistīta arī ar Mēness fāzēm. Pastāv uzskats, ka Pilnā un Jaunā Mēnesī atslodze ir efektīvāka un padodas vieglāk. Pētniecisko darbu gan par šo jautājumu trūkst, tāpēc zinātniska pamatojuma šai idejai nav. Tomēr tās dāmas, kuras atslodzi ievēro, ir stipri pārliecinātas, ka Mēness fāzei ir liela nozīme. Ja kādam patiesi vieglāk atslodzi ievērot kādā noteiktā Mēness fāzē, to droši var darīt. Galvenais, lai jūs paši justos labi. Vispār jau viss ir jādara, balstoties uz savām sajūtām, jo arī zinātniska pamatojuma esamība nevar garantēt, ka jūsu pašsajūta tiks ietekmēta tieši tā, kā izpētīts.
Produkti, kurus lietot atslodzes dienās
Atslodzes dienā būtu jāēd organismam viegli sagremojama pārtika.Viens no visbiežāk lietotajiem atslodzes dienu produktiem ir svaigi spiestas sulas. Dzerot svaigās sulas, mēs saņemam gan enerģiju, gan arī vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus. Šķiedrvielas un taukvielas iet secen, tāpēc pārāk ilgi šādu atslodzi nerekomendētu, bet īstermiņa atslodzēm vai attīrīšanās kūrēm sulas ir lieliska izvēle. Dārzeņu zupas un buljons būtu nākamie šķidrie pārtikas produkti, kas ļoti ieteicami atslodžu ievērošanā. Vēlams, lai buljons vārīts no bioloģiskajās saimniecībās audzētu lopu kauliem, skrimšļiem un gaļas, jo tad tas būs pilns ar vērtīgām vielām. No šāda atslodzes ēdiena saņemsiet gan olbaltumvielas, gan taukvielas, gan arī citas šūnu būvēšanai vajadzīgas sastāvdaļas. Svaigi augļi vai dārzeņi derēs tiem, kam šķidras pārtikas lietošana nešķiet vilinoša. Šie termiski neapstrādātie augu valsts produkti apgādās organismu ar visu to pašu, ko sulas, bet organisms papildus saņems arī šķiedrvielas. Piena produkti: piens, kefīrs, biezpiens vai jogurts arī nereti tiek lietoti atslodzes dienās. Labāk izvēlēties skābpiena produktus, kas satur pienskābās baktērijas. Būtu jāpievērš uzmanība arī tam, lai skābpiena produkts būtu iespējami dabiskāks, nesaturētu mākslīgas piedevas un cukura sīrupus.
Atslodzes ievērošana nav tikai modes tendence, jo tai ir zināms zinātnisks pamatojums, taču kādu atslodzi ievērot, tas paliek katra paša ziņā. Ja cilvēks ēd veselīgi, sporto, atrod laiku atpūtai un māk tikt galā ar stresu, iespējams, organismam atslodzi nemaz nevajag. Tomēr, ja vēlies izmēģināt ko jaunu un pievērsties atslodzei, labāk sākt ar vienas līdz trīs dienu ilgām kūrēm, kuru laikā nepārtiekat tikai no ūdens vien.