5 paradumi, kuru dēļ tu nekad nekļūsi slaida
Ja ēdīsi pārāk strauji, laikus nepamanīsi sāta sajūtu.
Esi vesels

5 paradumi, kuru dēļ tu nekad nekļūsi slaida

Jauns.lv

Lai arī kā mēs censtos ēst veselīgi, katram ir kāda vājība. Varbūt tu nespēj atturēties no šokolādes, pārspīlē ar sāļajiem našķiem vai nevari atteikties no papildporcijas? Lai arī kurš variants tas būtu, ēšanas paradumus ir iespējams lauzt.

Arī tad, ja centies ievērot veselīgu dzīvesveidu, laiku pa laikam vari atļauties arī kādu našķi. Taču, kā jau it visās dzīves sfērās, ir jāievēro mērenība. Žurnāls ELLE apkopojis izplatītākās ēšanas vājības un piedāvā padomus - kā ar tām cīnīties.

1.    Ātra ēšana

Tu parasti pabeidz maltīti, kamēr pārējie ēdāji pie pusdienu galda vēl nav ne tuvu beigām. Pat ja tu ēd pavisam veselīgi, tavs organisms tik ātri nespēj tev paziņot, ka esi jau paēdusi un pietiks. Tāpēc tu uzņem vairāk kalorijas, nekā tas būtu noticis, ēdot lēni.

Ko darīt lietas labā? Ēšanas laikā nenodarbojies ar pilnīgi neko citu. Ja maltītes laikā skatīsies filmu un atbildēsi uz īsziņām, tu ēdīsi automātiski. Tādā veidā tu nepamanīsi, cik daudz esi apēdusi. Vai tev ir gadījies uz brīdi pacelt acis no filmas un pabrīnīties, pa kuru laiku pazudis viss šķīvja saturs? Nepārdomāta ēdiena aprīšana neļauj tev izbaudīt maltīti un gūt no tās pozitīvas emocijas. Bet pats galvenais – tu zaudē kontroli pār to, cik daudz apēd.

Tev nav vienmēr jāapēd visu, kas ir uz šķīvja!
Tev nav vienmēr jāapēd visu, kas ir uz šķīvja!
2

.    Pārēšanās

Tuuzņem vairāk kaloriju, nekā vajadzīgs, jo neproti apstāties. „Vēl tikai vienu kumosiņu…” Skan pazīstami? Liekās kalorijas tu vari sakrāt pat no diētiskiem produktiem, ja apēd pārāk daudz. Mēģini ar to cīnīties, kārtīgi sakožļājot ēdienu. Katru kumosu sakošļā 15 līdz 30 reizes. Tādā veidā sāta sajūta radīsies ātrāk, un tu būsi apēdusi mazāk. Protams, jākontrolē arī porciju lielums. Kad gatavo pati, izvēlies mazāku šķīvi un skaisti noformē ēdienu. Savukārt ar restorānu porcijām gan esi uzmanīga! Daudzviet tās ir ļoti lielas un treknas. Nedzīvo ar pārliecību, ka tev obligāti jāapēd viss, kas ir šķīvī, pat ja vairs īsti negribas. Pusdienojot ārpus mājām, apņemies apēst tikai pusi no porcijas un pārējo paprasi ielikt kastītē, lai vari paņemt ēdinu uz mājām.

Jo vairāk cukura ikdienā uzņem, jo vairāk gribas.
Jo vairāk cukura ikdienā uzņem, jo vairāk gribas.

3.    Pārspīlēšana ar saldumiem

Tava aizraušanās ar saldumiem nav veselīga, ja nevari iziet no pārtikas veikala bez šokolādes batoniņa vai citiem saldiem našķiem. Diemžēl jo vairāk cukura tu ikdienā patērē, jo vairāk tu to gribēsi. Dažreiz kāre pēc saldumiem rodas no ķermeņa atūdeņošanās, un tādā gadījumā pietiks tikai ar ūdens glāzes izdzeršanu. Tev arī jācenšas ikdienā dzert vairāk šķidruma. Ja tas nelīdz, iespējams, tev vienkārši vajadzīgs enerģijas lādiņš no ogļhidrātiem. Piena šokolādes vai cukurotu dzērienu vietā ēd pilngraudu cepumus, kas ir daudz veselīgāku. Kā zināms, daudzi cilvēki ir emocionāli ēdāji. Ja pēc smagas darba dienas esi radusi palutināt sevi ar ko garšīgu, tad saldumus gribēsies katru reizi, kad būs vajadzīgs uzmundrinājums. Taču to tu viegli vari aizvietot ar citām aktivitātēm, ne tikai ēšanu. Piezvani savai labākajai draudzenei, uztaisi manikīru vai paklausies savu mīļāko mūziku.

Ēšana pirms miega ne tikai noslogos vielmaiņu, bet tev arī būs grūtāk aizmigt.
Ēšana pirms miega ne tikai noslogos vielmaiņu, bet tev arī būs grūtāk aizmigt.

4.    Ledusskapja virināšana pusnaktī

Pirms gulētiešanas skatoties televīziju, tev sagribas ko garšīgu. Nav pat svarīgi, kas tas ir – saldumi vai pārpalikumi no vakariņām. Taču tādēļ tev naktī būs grūtāk aizmigt, bet no rīta negribēsi celties. Ja darba dienā jāpadara simt dažādu lietu, var rasties kārdinājums ieekonomēt laiku uz pusdienu rēķina. Taču tas atspēlēsies – vēlāk tu apēdīsi vairāk un droši vien vairs nepievērsīsi tik lielu vērību pārtikas veselīgumam.  Tāpēc jebkādos apstākļos centies izbrīvēt laiku vidēji lielām brokastīm, kārtīgām pusdienām un nelielām vakariņām. Diētas ārsti iesaka neēst vismaz divas vai trīs stundas pirms gulētiešanas. Tas nāks par labu ne tikai vielmaiņai, bet arī tavam miegam. Ja tomēr nevari uzveikt kāri pēc kāda garduma vēlā nakts stundā, uzlej tasi tējas ar pienu.

Saskaiti, cik daudz kalorijas dienā uzņem ar našķiem! Iespējams, tas liks atteikties no šī ieraduma.
Saskaiti, cik daudz kalorijas dienā uzņem ar našķiem! Iespējams, tas liks atteikties no šī ieraduma.

5.    Našķošanās

Starp ēdienreizēm tevi visdrīzāk var ieraudzīt ar kādu čaukstošu paciņu rokās. Čipsi, konfektes, cepumi tiek ēsti katru reizi, kad nav nekā cita, ar ko sevi nodarbināt.

Kad kaut ko ēd (pat ja tās ir tikai pāris konfektes), apsēdies un tajā laikā nedari neko citu, piemēram, nerunā pa telefonu. Tā tu nevarēsi nemanot apēst par daudz. Kā arī nekad neēd produktus tieši no iepakojuma. Izņem ēdamo no iesaiņojuma un uzliec uz šķīvīša vai bļodiņā. Zinātniskos eksperimentos pierādījies, ka cilvēki apēd mazāk no nelieliem traukiem, kas liek mums vairāk sekot līdzi apēstajam. Ja ar to vien nepietiek, tad papēti uzturvērtības tabulas uz iepakojuma. Parēķinot, cik daudz kalorijas kopumā uzņem ar maziem našķiem, tev varētu gribēties pārdomāt savus paradumus.

Diētai nebūs ilgstoša efekta, ja uzreiz pēc tam atgriezīsies pie vecajiem ēšanas paradumiem.
Diētai nebūs ilgstoša efekta, ja uzreiz pēc tam atgriezīsies pie vecajiem ēšanas paradumiem.

6.    Mūžīgi „uz diētas”

Tu vienmēr izmēģini kādu jaunu diētu, taču uzreiz pēc tam atkal atgriezies pie vecajiem ieradumiem. Diēta palīdzēs tev īslaicīgi nomest svaru. Taču kilogrami atgriezīsies tiklīdz atsāksi veco dzīvesveidu, kas taču arī ir vainojams pie tava liekā svara. Tā vietā, lai mestos kārtējā diētā, ievēro veselīga dzīvesveida pamatprincipus visu laiku. Daži diētas speciālisti atbalsta 80/20 pieeju – 80% laika rūpīgi seko savai ēdienkartei, izvēloties visveselīgākos produktus un izvairoties no nevajadzīgām kalorijām. Savukārt atlikušajos 20% vari atļauties to, ko tajā brīdī kārojas. Daudzas diētas izgāžas tieši tāpēc, ka padodies pēc pirmās neveiksmes. Taču neizmanto to kā iespēju pārēsties. Padomā, kā tavs dzīvesveids ietekmē tavu ķermeni. Tu taču vēlies, lai tas ir veselīgs, vai ne?

Kasjauns.lv/Foto: All Over Press


Tēmas