Ēd, dzer un zaudē svaru! Diēta, kura neliek badoties
Iepazīsties ar jaunu uztura plānu, kurš neprasa badoties, atļauj iemalkot kādu stiprāku dzērienu, turklāt sola svara samazināšanos.
Uztura piramīdas apakšā atrodas veselīgie produkti, kas uzturā būtu jāiekļauj katru dienu, savukārt augšgalā izvietotie jālieto pēc iespējas retāk – vēlams, ne katru dienu. Šo svara samazināšanas plānu ir izstrādājis ārsts Valters Villets un pavārgrāmatu autore Mollija Kacena. Pirmoreiz Villets savas zināšanas plašākai publikai nodeva ar grāmatu Ēd, dzer un esi vesels (Eat, Drink And Be Healthy), kurā aprakstīti veselīga uztura un dzīvesveida pamati. 2006. gadā iznāca viņa grāmata Ēd, dzer un sver mazāk (Eat, Drink and Weigh Less), kurā saglabājusies veselīga pieeja, taču tās mērķis ir cits – samazināt svaru.
Diētas pamatprincipi
Šī diēta līdzinās Vidusjūras uztura rekomendācijām – tajā paredzētas gan sabalansētas maltītes, gan fiziskās aktivitātes. Piramīdas apakšējā līmenī atrodas galvenais – ikdienas fiziskie vingrinājumi un svara kontrole, nākamajā līmenī seko augļi, dārzeņi, augu eļļas un pilngraudu izstrādājumi. Dārzeņi sīkāk iedalīti divās grupās: A un B. A grupas dārzeņus var ēst bez ierobežojumiem, savukārt B grupas dārzeņu patēriņš, piemēram, kartupeļu, nedrīkst pārsniegt divas porcijas dienā, jo tie satur vairāk ogļhidrātu. Arī augļi ir iedalīti divās grupās: A grupas augļus var ēst, cik tīk, savukārt B grupas augļiem (piemēram, banāniem un mango) ir atvēlēta tikai viena porcija dienā, jo tie satur vairāk cukura.
A grupas augļi un dārzeņi
(satur daudz ūdens un maz ogļhidrātu)
zemenes
dzērvenes
upenes
jāņogas
citroni
greipfrūti
gurķi
tomāti u. c.
Pakāpienu augstāk atrodas rieksti, tofu, pākšaugi, jūras veltes, gaļa un olas. Seko piena produkti un kalcija, kā arī D vitamīna uztura bagātinātāji. Nākamais ir multivitamīnu pakāpiens. Piramīdas augstākie līmeņi rāda našķus, alkoholu un šokolādi. Šie produkti ir atļauti mērenās devās un – atšķirībā no piramīdas pamata produktiem – ikdienas ēdienkartē nebūtu iekļaujami. Piramīdas augšgalā atrodas arī sviests, sarkanā gaļa, rafinētie ogļhidrāti, kartupeļi, baltmaize, saldumi un gāzētie dzērieni, kas nav pilnībā aizliegti, taču labāk no tiem izvairīties.
Diētas vadlīnijas
1. Ēd daudz augļu un dārzeņu.
2. Saki jā labajiem taukiem (izvēlies nepiesātināto taukskābju avotus: augu eļļas un zivis).
3. Uzlabo ogļhidrātu avotus (priekšroku dod pilngraudu produktiem).
4. Izvēlies veselīgus olbaltumvielu avotus (liesu gaļu un augu valsts olbaltumvielas).
5. Uzņem pietiekami daudz šķidruma (vismaz astoņas glāzes ūdens dienā).
6. Alkoholu lieto mērenās devās (piemēram, glāze vīna pie vakariņām ir atļauta).
7. Katru dienu lieto multivitamīnus.
8. Ik dienu aktīvi kusties vismaz 30 minūtes
9. Koncentrējies uz ēšanu un izbaudi katru maltīti.
Svara zaudēšana
Valters Villets piedāvā plānu, kas sadalīts trīs posmos. Pirmajā posmā, tā sauktajā iesildīšanās plānā, vienkārši jāievēro minētās deviņas diētas vadlīnijas. Iesildīšanās posmā nav jāievēro strikti noteikumi, tikai morāli jānobriest otrajam posmam – 21 dienas diētas plānam. Nākamās trīs nedēļās jāievēro ēdienkarte, kuras enerģētiskā vērtība ir no 1500 līdz 1600 kilokalorijām dienā. Šajā posmā ir obligāti jāveic fiziskie vingrinājumi, kā arī pilnībā jāatsakās no kalorijām bagātīgiem našķiem un saldinātajiem dzērieniem. Trešais posms ir svara saglabāšana, kas sākas, tiklīdz vēlamais svars ir sasniegts. Tad atkal ir jāpievēršas diētas vadlīnijām. Vēlams tām sekot arī turpmāk.
Diētas plusi
- Ēdienkarte viegli pielāgojama gan veģetāriešiem, gan gaļēdājiem.
- Diēta balstās uz sabalansēta uztura principiem un atļauj ēst gan ogļhidrātiem, gan taukiem bagātīgus produktus
- Uzturā atļauts alkohols un našķi nelielos daudzumos.
- Grāmatā Eat, Drink And Weigh Less atrodamas receptes visiem ēdienkartē iekļautajiem ēdieniem.
- Diētu viegli ievērot ilgtermiņā.
- Maltīšu plānošana un gatavošana ir laikietilpīga.
- Papildus jālieto uztura bagātinātāji.
- Neder steidzīgajiem, jo visas ēdienreizes jābauda lēnām.
Teksts: Eva Kataja, žurnāls OK/Foto: Shutterstock