Kāds ir kaitējums, ja medikamentus izmet sadzīves atkritumos?
Esi vesels

Kāds ir kaitējums, ja medikamentus izmet sadzīves atkritumos?

Jauns.lv

Ikdienas gaitā pat neiedomājamies par kaitējumu, kādu nodarām, ja vieglprātīgi izturamies pret medicīnisko atkritumu šķirošanu. Tomēr pasaulē šai problēmai tiek pievērsta aizvien lielāka nozīme, un sabiedrība saprot, ka savu apkārtējo vidi spējam saudzēt tikai mēs paši.

Bīstamie atkritumi mūsu ikdienā

Ķīmiskās vielas ietekmē mūsu ikdienas dzīvi. Tās izmanto, lai ražotu gandrīz visu, ko mēs izmantojam, sākot no papīra un plastmasas un beidzot ar zālēm un pārtiku. Vairāk nekā 70000 ķimikāliju tiek regulāri izmantotas visā pasaulē. Daudzos mūsu saimnieciskajos procesos rodas atkritumi, kas ir kaitīgi cilvēku un dzīvnieku veselībai un kas ietekmē apkārtējo vidi. Par bīstamajiem atkritumiem uzskatāms jebkas, kam piemīt viena vai vairākas īpašības, kas padara tos bīstamus cilvēka dzīvībai un veselībai un videi. Bīstamie atkritumi ietilpst atkritumu klasifikatorā noteiktajām bīstamo atkritumu kategorijām. Atkritumu bīstamību nosaka atkritumu sastāvā esošo bīstamo vielu īpašības un to daudzums.

Bīstami atkritumi ir:

•    toksiski;

•    viegli uzliesmojoši vai sprāgstoši;

•    oksidējoši;

•    kancerogēni;

•    kodīgi;

•    mutagēni

•    infekciozi.

Lai izvairītos no bīstamo atkritumu ražošanas, var izvēlēties dabai draudzīgākus produktus. Ja tomēr nav alternatīvu, tad labāk iegādāties līdzekļus tik daudz, cik tie nepieciešami. Centieties pirkt tos produktus, kas jums nepieciešami, nevis ar domu – nākotnē noderēs.

Savai un apkārtējo drošībai gan dažādas ķīmiskās vielas, gan medikamentus vislabāk uzglabāt oriģināliepakojumā un ar klāt pievienotu lietošanas instrukciju.

Kāds rodas kaitējums, un kā to novērst?

Ja bīstamie atkritumi nokļūst gaisā, ūdenī vai uz zemes, tie var izplatīties, vidi piesārņojot vēl vairāk, un radīt lielāku apdraudējumu mūsu veselībai.

Lai pasargātu savu un savas ģimenes veselību, svarīgi saprast, kuras zāles un kā jāutilizē. Svarīgi utilizēt tās zāles, kam beidzies derīguma termiņš, kas nav glabātas atbilstoši lietošanas instrukcijai vai kurām nav iespējams izlasīt zāļu nosaukumu. Šīs zāles ir uzskatāmas par bīstamajiem atkritumiem.

Viss utilizācijai paredzētais jāsagatavo jau mājās, ievērojot šādus noteikumus:

•    Ievietojiet zāles (tabletes, kapsulas u. tml.) bez iepakojuma kastītēm polietilēna maisiņā. Pārliecinieties, vai pudelītēm ar šķidrumiem un ziežu iepakojumiem vāciņi ir stingri noslēgti. Noņemiet plastmasas uzgaļus aerosoliem un izsmidzinātājiem. Maisiņam, kurā esat ievietojuši nederīgos medikamentus, rūpīgi noslēdziet galu. Savukārt dzīvsudraba termometri – gan veseli, gan saplīsuši – uz aptieku jāaizgādā slēgtā traukā, piemēram, burkā.

•    Sen pārdošanā nav pieejami dzīvsudraba termometri. Tomēr daudzās mājās tos vēl lieto. Dzīvsudraba termometrus uzmanīgi ievietojiet neplīstošā traukā ar stingri noslēdzamu vāku! Dzīvsudrabs un tā savienojumi pat nelielā daudzumā cilvēkiem, ekosistēmām un dzīvajai dabai ir toksiski. Utilizācijai sagatavoto atdodiet farmaceitam aptiekā, kurš to ievietos šim nolūkam domātos speciālos konteineros.

Nederīgos medikamentus ir iespējams nodot dažādos bīstamo atkritumu utilizācijas punktos, kā arī aptiekās – tagad arī A aptiekās visā Latvijā!

No 16. jūlija SIA A aptieka rīko loteriju Vislatvijas zāļu skapīšu tīrīšana, kuras laikā iedzīvotāji ir aicināti nodot A aptiekas filiālēs nederīgos medikamentos un paralēli tam piedalīties loterijā, kurā iespējams laimēt dāvanu karti atpūtai nedēļas nogalē Annas Hotel divām personām 279 eiro vērtībā.

A Aptiekas speciālista komentārs:

Visās A Aptiekās ir izvietotas speciālas kastītes veco un nederīgo medikamentu savākšanai. Atnesot uz aptieku nederīgās zāles, jautājiet farmaceitam, kur tās novietot.

Pārskatot mājas aptieciņu, būtu ļoti svarīgi pievērst uzmanību zāļu iepakojumiem un zāļu uzglabāšanas režīmam (uzglabāšanas temperatūrai un vietai). Ja zāles jāglabā īpašos apstākļos – vēsā vai aukstā vietā, tumšā vietā, šie nosacījumi noteikti jāievēro. Pārkāpumi zāļu uzglabāšanas nosacījumos var izraisīt zāļu priekšlaicīgu bojāšanos, un tās var kļūt potenciāli bīstamas pacienta veselībai.

Raksts tapis sadarbībā ar A Aptieku/Publicitātes foto