Cukurskābes – ienaidnieks Nr. 1 mūsu zobiem
Esi vesels

Cukurskābes - ienaidnieks Nr. 1 mūsu zobiem

Jauns.lv

Kurš gan nevēlētos skaistus un veselus zobus? Tomēr pētījumi liecina, ka 79% Latvijas iedzīvotāju praktiski nerūpējas par tiem. Lielākā daļa iedomājas, ka zina pietiekoši, lai novērstu kariesu jeb caurumu veidošanos zobos. Diemžēl pasaules vadošo zobārstu alianses „Par nākotni bez kariesa” veiktais pētījums liecina par pretējo, tikai retais apzinās galvenā zobu ienaidnieka – cukurskābju – kaitīgumu zobiem.

­Našķošanās – drauds zobiem

Vislielākais drauds mūsu zobiem, kas izraisa kariesu, ir pārmērīga našķošanās ar produktiem, kas satur cukuru/ogļhidrātus un rada cukurskābes – zobu ienaidnieku Nr. 1. Cukurskābes rodas no baktērijām mūsu zobu aplikumā, cukura un citu ogļhidrātu sašķelšanās un izšķīšanas procesā. Šīs skābes spēj apdraudēt un  bojāt zobu emalju, un, ja zobi netiks pienācīgi kopti vai savlaicīgi ārstēti, tad laika gaitā šis bojājums var kļūt par caurumu.

Mīti un patiesība

Mūsu sabiedrībā joprojām valda virkne mītu par mutes un zobu veselību, kariesa izraisītājiem un to galveno draudu – cukurskābēm. Cilvēki joprojām domā, ka tikai ar zobu tīrīšanu divreiz dienā ir pietiekami, lai caurumi zobos nerastos. Tomēr, kā pierāda alianses „Par nākotni bez kariesa” veiktais pētījums, cilvēkiem trūkst elementāru zināšanu par mutes higiēnu, jo tikai retais apzinās uztura tiešo ietekmi uz zobu veselību. Turklāt gandrīz 40% ģimeņu lieto vienu zobu pastu visiem, lai gan katram būtu nepieciešama tieši viņam atbilstoša zobu pasta un mutes higiēnas līdzekļi. Vēl draudīgāki dati ir par zobārsta apmeklējumiem. Tikai 20% Latvijas iedzīvotāju apmeklē zobārstu vismaz divas reizes gadā. Turklāt 1/3 to dara tikai tad, kad sāk izjust zobu sāpes, kas nozīmē, ka preventīvie pasākumi kariesa novēršanai ir veikti nepareizi. Lai būtu droši par zobu veselību, vismaz divas reizes gadā ir jāapmeklē zobārsts un zobu higiēnists.

Kā cīnīties pret zobu kariesu?

Galvenais un svarīgākais veids, kā cīnīties pret zobu kariesu, – jāierobežo cukuru un ogļhidrātu saturošu ēdienu lietošana, jo īpaši starp ēdienreizēm. Regulāri nepieciešams tīrīt zobus ar sev piemērotu zobu pastu vismaz divreiz dienā, kā arī, ja iespējams, pēc katras ēdienreizes. Nedrīkst aizmirst arī par zobu diegu, lai iztīrītu grūti sasniedzamās zobu starpas, kurās pēc ēdienreizēm var palikt ēdiena atlikumi. Tāpat regulāra zobārsta vai zobu higiēnista apmeklēšana palīdzētu  cīņā ar zobu kariesu.

Svarīgi ir paturēt prātā, ka daudz tālredzīgāk ir novērst problēmas cēloni jeb nepieļaut zobu bojājumu veidošanos, nevis cīnīties ar sekām, dodoties pie zobārsta vien tad, kad zobi ir jāplombē vai pat jāizrauj.

Aizpildi Colgate/Palmolive ekspertu izstrādāto

un nosaki kariesa risku saviem zobiem.

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar Colgate / Foto: All Over Press