Tikai saaukstēšanās vai tomēr vīruss - kā rīkoties, ja nevēlos ielaist slimību?
Slimošanas laikā noteikti vajag paēst siltu, mājās gatavotu ēdienu. Ar vīrusiem vieglāk cīnīties, ja esam paēduši.
Esi vesels

Tikai saaukstēšanās vai tomēr vīruss - kā rīkoties, ja nevēlos ielaist slimību?

Jauns.lv

Lielākā daļa cilvēku domā, ka nav universāla līdzekļa vai metodes, kas varētu aizsargāt mūs no saaukstēšanās vai vīrusa infekcijas. Tomēr, ņemot vērā kaut vai tikai dažus ārstu padomus, varam pasargāt sevi no tādām nepatikšanām kā iesnas un klepus. Skaidro Capital Clinic Riga ģimenes ārste Jevgēņija Nikolajeva.

Katru dienu, lai tiktu līdz darbam vai skolai, daudzi izmanto sabiedrisko transportu. Steigā nepamanām, ka cilvēki līdzās šķauda, klepo, un pat neiedomājamies, ka tas ir bīstams infekcijas avots. Vīrusi un baktērijas ir izturīgi, un veseli cilvēki saskarē ar tiem viegli saslimst. Ko darīt? Jāstiprina imūnā sistēma!

Labākā stratēģija pret vīrusiem:

 * brokastīs sarūpē sev C vitamīna devu, kas palīdz pretoties vīrusiem un pārējiem infekcijas ierosinātājiem;

  * adekvāti ģērbies, lai nav ne jāsalst, ne jāpārkarst. Nēsā cepuri, šalli, cimdus, jo atklātās ķermeņa daļas visātrāk izjūt laikapstākļu ietekmi – aukstumu, lietu, sniegu, vēju;

   * pirms došanās laukā iezied degunā Rinogel vai Zvaigznīti, kas rada barjeru mikrobiem un vīrusiem;

   * ievēro elementāru ikdienas higiēnu – mazgā rokas ne tikai pirms ēšanas vai tad, kad pirksti ir netīri, bet daudz biežāk – pēc darba, pēc brauciena sabiedriskajā transportā utt.

   * neaizmirsti pozitīvo, tas organismam dod spēku un palīdz būt veselam – izgulēšanās, pareizs ēšanas režīms, smaids, prieks, labs noskaņojums. Tik vienkārši, bet mēs savā ikdienā to aizmirstam, neļaujot sev atpūsties un organismam atjaunoties.

Ja tomēr bacilis ir klāt – kļūst auksti, ir drebuļi, tek deguns – , nekrīti panikā, bet rīkojies ātri

Labākais tūdaļ griezties pie ārsta un pāris dienas paņemt slimības lapu – burvīgi. Visātrāk palīdz mājas/gultas režīms, daudz šķidruma, un, ja nepieciešams, lieto ārsta nozīmētos medikamentus. Ja tādas iespējas nav, jātiek galā pašam.

Ja kļūst auksti vai tek sviedri, tas var signalizēt par paaugstinātu ķermeņa temperatūru

Labi palīdz aveņu ievārījums vai ogas – avenes satur salicilskābi, kas efektīvi darbojas kā pretdrudža līdzeklis. Lieto ar karstu ūdeni kā tēju – 2 karotes ievārījuma/svaigu vai žāvētu ogu uz glāzi ūdens. Pievieno citrona šķēli, tā ir labs C vitamīna avots, ingveru, kuram piemīt antiseptiskas īpašības. Izdzer 1–2 litrus gardās tējas, nebaidoties pārdozēt.

Ja saaukstēšanās turpinās. Iesnas, sāp kakls

Vislielākās neērtības sagādā iesnas, ja deguns ir ciet vai tek. Ja lieto deguna pilienus, tad labāk izvēlies uz eļļu (eikalipta, tējas koka, olīveļļas, smiltsērkšķu, citrusu) bāzes vai homeopātiskos. Tie palīdz novērst nepatīkamo kņudināšanu degunā, atbrīvo deguna ejas, mazinot tūsku, novērš deguna tecēšanu. Ēdienam jābūt gatavotam mājās, garšīgam, siltam un regulāram – trīs vai četras maltītes dienā. Ar vīrusiem vieglāk cīnīties, ja esam paēduši.

Ja pāris dienu laikā nekļūst labāk, ieteicams konsultēties ar ārstu, lai izvairītos no nopietnas saslimšanas un nelāgām komplikācijām.

Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: All Over Press