Atslodzes diena. Dažreiz atturēties no pārtikas ir ļoti noderīgi
Pat tad, ja jūs pārsvarā pārtiekat no veselīgiem svaigiem dārzeņiem, augļiem, riekstiem, sēkliņām, graudaugiem, dīgstiem un zaļumiem, varat piemest pagalīti savai gremošanas ugunij un ievērot nelielu atslodzi.
Pamēģiniet reizi nedēļā vienu dienu (vai iesākumā – vienu dienu mēnesī) dzert tikai tīru dzeramo ūdeni un svaigi spiestas, sārmainu vidi veicinošas zaļās sulas. Šādai iknedēļas atslodzei ir daudz patīkamu blakusefektu, piemēram,
* normāls ķermeņa svars,
* sārmainas enerģijas papildinājums šūnām,
* viegluma sajūta un spēka pieplūdums,
* atpūtināta un nomierināta gremošanas sistēma,
* no toksīniem atbrīvots attīrīts organisms,
* dabiski paaugstināta imunitāte.
Atslodze, kas uzlabo veselību
Atslodzes ievērošana vienu dienu nedēļā vai mēnesī, kad tiek dzertas tikai dārzeņu sulas, ļauj ne tikai attīrīt organismu no sārņiem un toksīniem, bet arī dziedēt dvēseli. Ar atslodzes palīdzību var gan samazināt dažādu slimību risku, gan paātrināt atveseļošanos no kādas jau esošas slimības. Īslaicīga atturēšanās no ēdiena ļauj novērst pārslodzi, īpaši aknu un nieru, – šie orgāni katru dienu smagi un bez pārtraukuma strādā. Tāpat atslodze var palīdzēt tikt pāri dažādām atkarībām.
Jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu dažās reliģijās badošanos izmantoja kā terapeitisku procedūru. Mūsdienās ir pietiekami daudz zinātnisku pētījumu, kas atbalsta šo seno prakšu lietderīgumu. Piemēram, kādā pētījumā, kurā sievietes divas dienas nedēļā ieturēja atslodzi, viņas samazināja svaru tāpat, kā tās dalībnieces, kuras ievēroja diētu ar samazinātu kaloriju daudzumu. Pirmajai grupai samazinājās arī dažādi citi bioloģiskie marķieri, kas liek domāt par zemāku risku piedzīvot hroniskas slimības, piemēram, cukura diabētu.
Daļēja badošanās var pagarināt mūžu un uzlabot imunitāti
Kādā citā nesen veiktā pētījumā, kurā tika apskatīta daļējas badošanās ietekme uz veselību, atklājās līdzīgi rezultāti. Pētījumā piedalījās 54 sievietes ar aptaukošanās un sirds slimībām un dienas laikā ēda tikai sešu stundu ilgā posmā vai 5 dienas nedēļā ēda normāli un divas ievēroja atslodzi. Pētījuma noslēgumā sievietēm samazinājās svars un uzlabojās sirds veselība.
Divi zinātnieki no Dienvidmančesteras universitātes slimnīcas apkopoja datus par neeksperimentāliem pētījumiem un pēc bariatriskajām (svaru samazinošām) operācijām. Viņi secināja, ka daļēja badošanās var arī samazināt ar aptaukošanos saistītu audzēju risku, piemēram, iespēju saslimt ar krūts vēzi. Ir arī interesanti pētījumi par to, ka daļēja badošanās var pagarināt mūžu un uzlabot imunitāti, tā pasargājot no vīrusu slimībām, piemēram, gripas. Savukārt pētījumos ar dzīvniekiem (kas var neattiekties uz cilvēkiem), pierādīts, ka daļēja badošanās spēj kavēt kognitīvo procesu pasliktināšanos, kas raksturīga demencei un Alcheimera slimībai.
Lielisks veids, kā ievērot atslodzi, – dzert zaļās sulas
Visbeidzot, kādā pētījumu apskatā, kurā iekļauti dati gan no pētījumiem ar dzīvniekiem, gan cilvēkiem, secināts, ka daļēja badošanās var samazināt risku saslimt ar sirds asinsvadu slimībām, otrā tipa cukura diabētu un vēzi.
Lielisks veids, kā ievērot atslodzi, – dzert zaļās sulas, jo tās nodrošina milzum daudz uzturvielu, antioksidantu, vitamīnu, minerālvielu un svarīgu, dzīvu enzīmu. Atkarībā no gadalaika zaļajām sulām var pievienot arī jaunu pieneņu lapas, kas attīra asinis un uzlabo aknu un žultspūšļa darbību. Galvenais noteikums – nelasīt zaļumus lielceļu malās vai rūpnīcu tuvumā, lai samazinātu iespēju uzņemt toksiskas ķimikālijas.
Pieneņu lapas patiesībā satur ļoti daudz aktīvu vielu, un to ietekme uz cilvēka veselību tiek intensīvi pētīta. Zināms jau tas, ka pienenēs esošajam vielu kokteilim piemīt antioksidatīvas un pretiekaisuma spējas, kas ļauj pazemināt sliktā holesterīna līmeni asinīs, pasargā no aterosklerozes, koronārās sirds slimības un aknu hepatozes.
6 padomi atslodzes dienai
Tie palīdzēs jums saplānot dienu tā, lai nejustu izsalkumu, bet patīkamu vieglumu.
1. Izvēlieties savu atslodzes dienu
Svarīgi izvēlēties nedēļas dienu, kad ievērosiet atslodzi. Daži badojas pirmdienās, citi nedēļas vidū, taču katram pašam jāatrod diena, kurā varētu regulāri ierobežot uztura uzņemšanu. Ja ir grūti noteikt vienu konkrētu dienu, mēģiniet ievērot atslodzi vismaz vienā nedēļas daļā – sākumā vai beigās.
Vakarā pirms atslodzes samaziniet apēstās pārtikas daudzumu. Ja grasāties ievērot atslodzi pirmdienās, tad svētdienu vakaros vēlāk par sešiem vai septiņiem centieties neēst. Vakara gaitā varat izdzert pāris tasītes zāļu tējas.
3. Sāciet pareizi
Sākot atslodzes dienu, tukšā dūšā izdzeriet glāzi citronūdens. Vienkārši izspiediet no citrona sulu un pievienojiet to dzeramajam ūdenim. Šādu dzērienu varat ieliet pudelē un ik pa laikam padzerties visas dienas laikā. Ūdenim var pievienot arī svaigu piparmētru lapiņas (lai atsvaidzinātu elpu), fenheļa sēklas (lai atslābinātu gremošanas trakta muskulatūru un samazinātu gāzu veidošanos un vēdera uzpūšanās sajūtu) vai šķipsniņu Kajēnas piparu (lai aukstākā laikā sasildītos).
Ja iespējams, sāciet ar nelielu daudzumu (50 ml) kviešu zelmeņa sulas un tad izdzer kādu no zaļajām sulām (200 ml). Iesākumā dienas laikā vajadzētu izdzert vismaz 2 glāzes svaigi spiestu zaļo sulu – tās var gatavot no gurķa, selerijām, zaļajiem lapu dārzeņiem un kresēm (saulespuķu, zirnīšu un griķu), pievienojot garšaugus, ingveru, ķiploku un citronu. Visas galvenās maltītes vajadzētu aizstāt ar glāzi zaļās sulas, taču, ja moka izsalkums, droši drīkst dzert vairāk.
5. Dzeriet ūdeni
Atceries, ka gan dienu pirms atslodzes, gan tās laikā, gan arī dienu pēc atslodzes ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma, lai šūnas apgādātu ar ūdeni.
Panākumus ļaus gūt atslēgas frāze: “Dariet to lēni!” Ņemiet vērā, ka organisms atslodzes dienā atpūšas un vienlaikus tiek barots ar zaļajām sulām. Sākotnēji var piemeklēt attīrīšanās sekas – noguruma vai, tieši pretēji, nemiera izjūta, galvassāpes un reibonis, tieksme pēc konkrētiem produktiem un aizcietējumi. Taču šīs izpausmes ir pārejošas un liecina vienīgi par to, ka organisms mēģina atbrīvoties no atkritumproduktiem un toksīniem.
Pirmo maltīti pēc atslodzes ieturiet nelielu un vieglu. Esiet iejūtīgi un maigi pret savu organismu. Dodiet priekšroku maigiem produktiem, piemēram, melonei, dažādām ogām, salātiem, gurķiem, selerijai un citiem dārzeņiem, kuri satur daudz ūdens.
Iespējams, būsiet pārsteigti, cik ātri organisms pieradīs pie atslodzes dienām un pat pieprasīs šīs veselīgās pauzes.
Ko ēst pēc atslodzes
Fenheļa un piparmētru zupa
Viendabīgi sablendēti zaļumi un dārzeņi palīdzēs sagatavot organismu pēc sulām uzņemt citus produktus.
Sastāvdaļas
2 porcijām
4 selerijas kāti
Pusīte gurķa
1 mazs fenhelis
20 svaigu piparmētru lapiņu
1 saujiņa svaiga timiāna
1/8 daļa citrona bez mizas
2,5 cm baltā sīpola
1 cm svaiga kurkumas saknes gabaliņa
1 cm svaiga sarkanā čilī gabaliņa
1 ēdamkarote auksti spiestas sezama eļļas
1 tējkarote brūnaļģu pulvera
2 ēdamkarotes salda baltā miso vai puse tējkarotes Himalaju sāls
Pagatavošana
Lieciet visu blenderī un samaliet vienmērīgā konsistencē. Ja lietojat jaudīgu blenderi, nav nepieciešams papildus pievienot ūdeni, taču mazākas jaudas blenderim var būt vajadzīgs zaļumiem pieliet nedaudz dzeramā ūdens.
Romiešu salātu sirdis
Šī gardā recepte var aizstāt brokastu maizītes arī tajās dienās, kad nav nepieciešama pāreja no atslodzes uz parasto režīmu.
Sastāvdaļas
2 porcijām
Smalki sakapāti romiešu salāti
1/2 tasītes sagrieztu ķiršu tomātiņu
1 mazs avokado, sakapāts
1 ēdamkarote baltā sīpola, sagriezta kubiņos
2 loku kāti, sakapāti
8 diļļu ziedkopas, sakapātas
8 jaunās pieneņu lapiņas, sakapātas
1 ēdamkarote citrona sulas
1/2 ēdamkarotes auksti spiestas saulespuķu eļļas
1 tējkarote Bragg šķidro aminoskābju mērces (var nopirkt internetveikalos) vai 1/3 tējkarotes Himalaju sāls
Pagatavošana
Noņemiet romiešu salātiem četras lielākās ārējās lapas jeb sirdis un atlieciet sānis. Sajauciet visus sasmalcinātos dārzeņus un uzmanīgi pildiet salātu lapās. Jūs būsiet pārsteigti, cik šī recepte ir garda.