Zinātnieku atklājums paver cerību uz vēža ārstēšanu un pat tā novēršanu
foto: Shutterstock
Esi vesels

Zinātnieku atklājums paver cerību uz vēža ārstēšanu un pat tā novēršanu

Jauns.lv

Miljonus gadu veci vīrusi palīdz cīnīties pret vēzi, apgalvo zinātnieki.

Seno vīrusu relikvijas, kas miljoniem gadu slēpušās cilvēka DNS, palīdz organismam cīnīties ar vēzi. Frānsisa Krika institūta pētījums parādīja, ka šo seno vīrusu neaktīvās atliekas tiek “pamodinātas”, kad vēža šūnas kļūst nekontrolējamas. Tas palīdz imūnsistēmai mērķēt un uzbrukt audzēja šūnām. 

Komanda vēlas izmantot šo atklājumu, lai izstrādātu vakcīnas, kas varētu veicināt vēža ārstēšanu vai pat to novērst.
Pētnieki bija novērojuši saikni starp lielāku izdzīvošanas procentu pēc plaušu vēža un imūnsistēmas daļas, ko sauc par B-šūnām, grupēšanos ap audzējiem.

"Izrādījās, ka antivielas atpazīst tā dēvēto endogēno retrovīrusu paliekas," pastāstīja profesors Džulians Daunvards, Frānsisa Krika institūta asociētais pētniecības direktors.

Vairāk nekā 8 % no tā, ko mēs uzskatām par cilvēka DNS, patiesībā ir vīrusu izcelsmes. Daži no šiem retrovīriem ir kļuvuši par mūsu ģenētiskā koda sastāvdaļu pirms desmitiem miljonu gadu, un tie ir kopīgi ar mūsu evolūcijas radiniekiem - pērtiķiem.

"Imūnsistēma tiek maldināta, ka audzēja šūnas ir inficētas, un tā cenšas iznīcināt vīrusu, tātad tā ir sava veida trauksmes sistēma," stāsta profesors Džordžs Kasiotišs, biomedicīnas pētījumu centra retrovīrusu imunoloģijas nodaļas vadītājs.

Pētījumā, kas publicēts žurnālā “Nature”, aprakstīts, kā tas notiek dabiski organismā, bet pētnieki vēlas šo efektu pastiprināt, izstrādājot vakcīnas, lai iemācītu organismam, kā medīt endogēnos retrovīrusus.

"Ja mēs to spēsim, tad varēsim domāt ne tikai par terapeitiskām vakcīnām, bet arī par profilaktiskām vakcīnām pret vēzi," piebilst profesors. 

Tēmas