Pirmo reizi pasaulē - vīrietis Indijā saķēris sēnīti, kas līdz šim novērota tikai uz kokiem
Kāds vīrietis Indijā saķēris sēnīšu infekciju, kas parasti skar tikai kokus. Pasaulē līdz šim nebija reģistrēts gadījums, kad purpura sīkpiepe būtu novērota cilvēka ķermenī.
Šis neparastais medicīniskais gadījums 13. martā aprakstīts žurnālā "Medical Mycology Case Reports".
61 gadu vecais vīrietis vērsies pie ārsta un pastāstījis, ka aptuveni trīs mēnešus saskaras ar aizsmakumu, klepu, apetītes trūkumu, nogurumu, kā arī rīkles iekaisumu jeb faringītu. Pacients strādā par mikologu, kas nozīmē, ka viņš ikdienā pēta sēnītes un regulāri strādā ar pūšanas materiāliem.
Veicot vīrieša kakla datortomogrāfiju, viņa elpceļu labajā pusē pamanīts sastrutojums. Pacienta ārsti noņēmuši strutas paraugu, izanalizējuši to un atklājuši sēnīšu augšanas pazīmes. Ārsti paraugā atklājuši vairākus zarojošus pavedienus - hifas, kas atrodamas sēnēs. Tāpat laboratorijā veikta strutu inkubācija un konstatēts, ka dažu dienu laikā traukā izaugusi "krēmveida pastveida sēnīšu kolonija".
Tā kā sēnīšu sugu nebija iespējams identificēt pēc tās fiziskajām pazīmēm, paraugi tika nosūtīti Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Sadarbības centram Indijā. Izmantojot ģenētisko analīzi, PVO pētnieki identificēja sēnīti kā Chondrostereum purpureum jeb purpura sīkpiepi, kas augos izraisa sudraboto lapu slimību.
"Pacients noliedza, ka būtu strādājis ar šādu augu patogēnu, taču viņš apstiprināja, ka savu pētniecisko darbību ietvaros ilgstoši strādājis ar pūšanas materiālu un citām augu sēnītēm," ziņojumā raksta ārsti.
Pacients veiksmīgi izārstēts pēc strutu izvadīšanas no kakla un divu mēnešu ilga pretsēnīšu tablešu kursa. Pēc divu gadu ilgas novērošanas "pacients jūtas pilnīgi labi, un nav nekādu pazīmju par infekcijas atkārtošanos", ziņo vīrieša ārsti.
Purpura sīkpiepe mēdz augt uz dažādākajiem kokiem, tostarp uz augļu koku, piemēram, ābeļu, bumbieru un ķiršu stumbriem, kā arī uz dekoratīvajiem kokiem, piemēram, kļavām, ozoliem un gobām. Uz inficēto koku lapām novērojams sudrabains spīdums, jo sēnīšu infekcija izraisa lapu ārējā slāņa atdalīšanos no zemāk esošajiem slāņiem.
Tā kā šī ir pirmā reize, kad Chondrostereum purpureum infekcija novērota cilvēkam, nav skaidrs, cik liela ir iespējamība, ka šāds gadījums varētu atkārtoties, vai kā šādas infekcijas vislabāk var ārstēt.
"Šis gadījums parāda augu patogēna pāreju uz cilvēkiem, kas strādā ciešā saskarē ar augu sēnītēm," raksta ziņojuma autori.