Publicitātes foto
Publicitātes foto
Esi vesels

#menopauseHOT ar krila eļļu

Reklāmas projekts

“Nesen izlasīju, kā atšķiras menopauze no pubertātes. Pubertātes laikā ir sajūta, ka visi uz tevi skatās, menopauzes laikā – ka neviens uz tevi neskatās. Manuprāt, sasodīti trāpīgi. Arī es, strauji tuvojoties četrdesmitgadnieces statusam, arvien vairāk domāju, ka tāda #bodypositive līdzīga kustība krietni noderētu arī par šo tēmu. #menopauseok, #menopausecool… Jūsu variants? Esmu priecīga dot savu artavu, lai informatīvo telpu papildinātu ar zināšanām par veselīgas menopauzes tēmu. Šoreiz par omega-3 taukskābju nozīmi šajā periodā,” stāsta ginekoloģe Karlīna Elksne.

Domāju, neviens vairs neapšauba D vitamīna būtisko lomu cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanā un tā ikdienas lietošana jau kļuvusi par veselības uzturēšanas minimuma sastāvdaļu vismaz gada tumšākajos mēnešos.

Ar “labajām” taukskābēm situācija nav tik viennozīmīga. Rekomendācijas veselīgam uzturam paredz regulāru tādu produktu lietošanu kā treknas zivis, rieksti un olīveļļa. Starptautiskās kardiologu asociācijas atzinušas, ka šāda veida diēta abiem dzimumiem samazina kardiovaskulāro problēmu (arī nāves no sirds un asinsvadu slimībām) risku. 

Sievietes menopauzē ir pakļautas augstākiem saslimšanas riskiem, jo estrogēnu līmeņa samazināšanās dēļ piedzīvo lipīdu vielmaiņas pārmaiņas. Šī lipīdu regulācijas pasliktināšanās ietekmē gan sirds un asinsvadu sistēmu, gan ķermeņa masas indeksu, gan otrā tipa diabēta attīstību. Lai mazinātu dabiskās (bet diemžēl ne visos aspektos pozitīvās) sievietes dzīves cikla norišu sekas, tiek meklēti dažādi profilakses un ārstēšanas līdzekļi.

Pasaules uztura speciālistu asociācijas īpaši ieteicamo uztura produktu saraksti menopauzes laikam ir gari. Visbiežāk tajos iekļauj fermentētus produktus (probiotikas), zaļos lapu dārzeņus, ogas un pākšaugus (antioksidanti), arī zivis, jūras veltes, riekstus un eļļas (taukskābes). Taisnības labad jāpiebilst, ka literatūrā ir pretrunīga informācija par šāda uztura pozitīvo ietekmi uz karstuma viļņu biežumu vai intensitāti, taču pierādījumi ir gana pamatoti, lai to tomēr rekomendētu ar domu samazināt citus negatīvos ar menopauzi saistītos simptomus.

2022. gadā veiktā pētījumu apskatā (metaanalīze) pētnieki secinājuši, ka omega-3 taukskābes saturošu uztura bagātinātāju lietošana uzlabo lipīdu profilu sievietēm postmenopauzē. Citos zinātniskajos rakstos apstiprināts taukskābju pozitīvais efekts attiecībā uz saslimšanu, kas saistītas ar paaugstinātu asinsspiedienu, infarktu, insultu un perifēro artēriju slimībām, riska samazināšanos. Piemēram, pēdējo trīs gadu laikā publicētajos pētījumos konstatēts, ka krila eļļa samazina ilgtermiņa diabēta seku varbūtību, cīnās ar oksidatīvo stresu, kā arī uzlabo lipīdu profilu.

Nozīmīgs efekts ir arī omega-3 taukskābēm piemītošā pretiekaisuma darbība. Tas ir nozīmīgi, lai uzlabotu to sieviešu dzīves kvalitāti, kam līdz ar menopauzi pastiprinājušās vai radušās locītavu sāpes, kā arī tad, ja konstatēta kāda no kaulu un locītavu sistēmas vai autoimūnajām saslimšanām. 2022. gada rudenī publicētā pētījumā konstatēta locītavu sāpju mazināšanās un funkcijas uzlabojums pacientiem ar osteoartrītu, kuri lietoja krila eļļu, kas satur ne tikai omega-3, bet arī fosfolipīdus, B4 vitamīnu un astaksantīnu.


Kā jau minēju, omega-3 taukskābes viennozīmīgi nepieciešamas kardiovaskulāro problēmu riska profilaksei, taču interesanti dati atklāj potenciāli labvēlīgu efektu uz sieviešu psihoemocionālo veselību menopauzē. Ir veikti apjomīgi pētījumi par taukskābju nozīmi kognitīvo (prāta, intelekta )spēju attīstīšanā bērniem un saglabāšanā senioriem. Rezultāti ir pārliecinoši – mūsu smadzenēm taukskābes ir nepieciešamas. 

Kāpēc īpaši uztraucamies par sievietēm menopauzē? Estrogēnu receptori lielā daudzumā atrodas tajos smadzeņu apgabalos, kas atbild par atmiņu un izpildi. Ir aprakstīti vairāki veidi, kā tieši estrogēns atstāj iespaidu uz nervu šūnām – tam ir nozīme gan pārvades, gan nervu šūnu “barošanās”, gan augšanas un diferenciācijas procesos. Turklāt estrogēnam piemīt arī spēja vājināt ar Alcheimera slimību saistītos neirodeģeneratīvos procesus. Līdz ar to, mazinoties estrogēnu līmenim, cieš arī smadzeņu funkcijas. 

Liela nozīme šīs problēmas profilaksē ir regulāriem smadzeņu treniņiem – vairāki pētījumi apstiprina, ka kustēšanās ir vitāli svarīga ne tikai mūsu ķermenim, bet arī prātam. Turklāt dati apstiprina, ka sievietēm deģeneratīvo slimību profilaksei ir būtiski abi – gan fiziskie, gan kognitīvie treniņi. Daļēji tas tiek skaidrots ar to pozitīvo ietekmi uz oksidatīvā stresa mazināšanos, un literatūrā atzinīgi vērtēta arī papildu antioksidantu lietošana. Protams, cilvēki ir dažādi, un nevajadzētu gaidīt menopauzi kā potenciālo intelektuālo sasniegumu beigu sākumu. Gluži pretēji – daudzās kultūrās tieši ar menopauzi sievietes tiek ieceltas viedo un padomdevēju kārtā. Taču atceramies, ka statistika ir neapstrīdama – risks tapt pakļautai atmiņas un cita veida kognitīvajiem traucējumiem menopauzes laikā pieaug.

Arī pētījumi par depresijas varbūtības palielināšanos prieku nerada. Sievietēm jau tā ir 1,5–1,7 reizes augstāks depresijas epizodes attīstības risks. Menopauzes laikā šis risks četrkāršojas. Rezultātā apmēram 40 procenti sieviešu piedzīvo depresijas simptomus, kas saistīti ar menopauzi.

Protams, man kā ginekoloģei elementārākais veids, kā cīnīties ar šo problēmu, šķiet hormonus aizvietojošā terapija. Taču apzinos, ka ne visas sievietes to vēlas un arī drīkst darīt. Profesionālās asociācijas rekomendē arī psihoterapiju un antidepresantu lietošanu. Lai arī vispārējā populācijā omega-3 taukskābes nerekomendē kā līdzekli depresijas profilaksei, pētījumi liecina, ka tieši sieviešu menopauzē psihoemocionālā veselība tomēr varētu būt ieguvēja no šo taukskābju uzņemšanas.

Publicitātes foto
Publicitātes foto


Viens no efektīviem omega-3 avotiem ir krila eļļa. Pētījumi atklāj, ka, lietojot krila eļļu, omega-3 taukskābju indeksa pieaugums organismā ir par 68 procentiem augstāks salīdzinājumā ar zivju eļļas uzņemšanu identiskā devā. Turklāt, pateicoties krila eļļas sastāvā esošajiem fosfolipīdiem, tai nonākot organismā, omega-3 integrācija notiek tieši šūnās, un šīs taukskābes (EPS un DHS) iedarbojas līdz pat 98 procentiem efektīvāk nekā omega-3, kas uzņemtas ar zivju eļļu.[1]

Pavisam nesen Latvijas aptiekās parādījusies zinātniski pierādīta, daudz efektīvāka un vēl pilnīgāka krila eļļa, kas dabiski satur dabā iedarbīgākās, organismam nepieciešamākās omega-3 taukskābes EPS un DHS, holīnu (B4 vitamīns), fosfolipīdus un astaksantīnu, – LYL Krill Oil Superba BOOST™. Tai ir Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) apstiprināti četri veselības ieguvumi: aknām, sirdij, smadzenēm un redzei. Turklāt, pateicoties patentētajai Flexitech™ tehnoloģijai, viegli norijamās kapsulas saturs ir ar neitrālu smaržu un garšu. Sastāvā dabiski esošais astaksantīns nodrošina to, ka produkts lietošanas laikā neoksidējas un nemaina sākotnējo sastāva vērtību. LYL Krill Oil Superba BOOST™ ir tīrs no piesārņojuma, 100 procentu ilgtspējīgs un izsekojams.

Februārī LYL Krill Oil Superba BOOST™ aptiekās, interneta aptiekās un www.lyl.eu iepazīšanās atlaide –20%.

Reklāmas raksts sadarbībā ar SIA Ozermedia

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.