“TikTok” izplatās kārtējais bīstamais "trends". Kas vieniem palīdz labāk gulēt, citus var novest nāvē
Vietne “TikTok” ir pārņēmusi sociālo mediju pasauli kopš tās globālās darbības uzsākšanas 2017. gadā, ļaujot lietotājiem dalīties ar īsiem “satura sprādzieniem”, kas variē no nevainīgām deju rotaļām līdz bīstamiem izaicinājumiem. “TikTok” platformā kārtējo reizi izplatīta bīstama ideja – aizlīmēt lūpas, lai naktī pārtrauktu elpošanu caur muti, vēsta CNN.
"Ja jums ir obstruktīvā miega apnoja, tas var būt ļoti bīstami," uzsver miega speciālists Dr. Radžs Dasgupta, Kekas Medicīnas skolas Dienvidkalifornijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētais profesors.
Miega apnoja ir patoloģisks stāvoklis, kas rodas, guļus stāvoklī periodiski noslēdzoties augšējiem elpceļiem. Uz miega apnoju norāda tādi simptomi kā krākšana naktī, periodiska elpošanas apstāšanās miegā, miegainība un koncentrēšanās grūtības dienā, sūdzības par sliktu miegu naktī.
Saskaņā ar 2019. gadā žurnālā "Lancet Respiratory Medicine" publicētā pētījuma datiem šī slimība ir raksturīga vairāk nekā 1 miljardam cilvēku vecumā no 30 līdz 69 gadiem. Eksperti norāda, ka vēl miljoniem cilvēku šī slimība nav diagnosticēta.
"Ir ierobežoti pierādījumi par mutes aizlīmēšanas priekšrocībām nakts laikā, un es būtu ļoti piesardzīgs - un pat apspriestos ar savu veselības aprūpes sniedzēju, pirms mēģinātu to darīt," piebilda Dasgupta.
Tomēr nevienā no “TikTok” videoklipiem, ko noskatījās CNN, nebija minēts, ka šī prakse varētu būt kaitīga vai pat dzīvībai bīstama.
Kāda jauna sieviete kā iemeslu, kāpēc katru nakti aizlīmē lūpas, min laba miega priekšrocības. "Es katru nakti aizlīmēju muti ar lentu. Pareizs miegs ir ļoti svarīgs, lai novērstu novecošanos un justos labāk."
To visu varētu norakstīt kā muļķību, taču, šķiet, ka viens video rada nākamo, un cilvēki pieņem šo izaicinājumu. Kāda sieviete pat nespēja atcerēties, kāpēc viņa sāka naktī aizlīmēt sev muti: “Patiesību sakot, es nezinu. Es redzēju to “TikTok”, un es nevaru atcerēties, kādi bija ieguvumi. Bet gribēju pamēģināt!”.
Kārtējais “TikTok” trends gan nav nekas jauns. Cilvēki jau gadiem ilgi ir meklējuši veidus, kā naktīs “aizvērt muti”, un tam ir pamatots iemesls. Elpošana caur muti var izraisīt krākšanu un pārmērīgas slāpes naktī, kā arī sausuma sajūtu mutē un sliktu elpu no rīta.
Eksperti uzskata, ka elpošana caur degunu ir veselīgāka. Smalki matiņi degunā, ko sauc par skropstiņām, filtrē putekļus, alergēnus, mikrobus un vides piesārņojumu. Elpošana caur degunu arī mitrina ieplūstošo gaisu, savukārt sausais gaiss, kas ieelpots caur muti, var kairināt plaušas, teica Dasgupta.
Turklāt elpošana caur degunu ir atslābinoša, tāpēc to bieži vien kopā ar jogu un meditāciju iesaka kā miega veicināšanas līdzekli.
Taču pirms izmēģiniet jauno trendu, ķeroties pie līmlentes, noskaidrojiet, vai jums nav miega apnojas. “Kopumā vissvarīgākais vēstījums ir vispirms veikt obstruktīvas miega apnojas novērtēšanu, pirms mēģināt gulēt ar lentas aizlīmētu muti, teic Dasgupta.