Laiks mājas aptieciņas revīzijai: no kā vajadzētu steidzami atbrīvoties
Vasara ir īstais laiks, kad izšķirot savu mājas zāļu skapīti. Tajā mēdz uzkrāties medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš, ir bojāts iepakojums, nav salasāms nosaukums vai pat nav zināms, kādam nolūkam tie paredzēti.
Šādas zāles nekādā gadījumā nedrīkst lietot – tās var radīt nopietnu kaitējumu veselībai. Bojāti un nederīgi medikamenti ir bīstami arī apkārtējai videi, tos nedrīkst vienkārši izmest sadzīves atkritumos – zāles jānodod drošai iznīcināšanai. Tās pieņem vairāk nekā 90% Latvijas aptieku.
Nederīgās zāles uz aptieku
Aptiekās savāktos nederīgos medikamentus nodod bīstamo atkritumu apsaimniekotājiem. Ja zāles izmet sadzīves atkritumos, tās var izraisīt saindēšanos dzīvniekiem, kuri tās atrod. Izsviestos medikamentus var arī atrast bērni, tos šķīdina lietusūdeņi, tie var nonākt atpakaļ vidē un tikt līdz vietām, kur ņem dzeramo ūdeni, un dažādu zāļu kokteilis var atgriezties pa ūdens krānu mūsu mājokļos.
Zāļu sastāvā ir aktīvas bioloģiskās vielas, kuras, nepareizi iznīcinot, var radīt ķīmisko piesārņojumu, antibiotiku rezistenci un hormonālās izmaiņas.
Pārskatiet reizi gadā
Zāļu skapīša saturu ieteicams pārskatīt vismaz reizi gadā. Noteikti jāpārliecinās par derīguma termiņu, kas dažādiem medikamentiem var būtiski atšķirties, no dažiem mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem.
Sīrupiem, suspensijām, pilieniem jāpārliecinās par derīguma termiņu pēc iepakojuma atvēršanas, jo var būt situācijas, ka neatvērts medikaments ir derīgs vairākus gadus, bet pēc atvēršanas tikai dažus mēnešus. Piemēram, sīrupā pēc noteikta laika var sākties rūgšana.
Tāpat būtiski medikamentu novērtēt vizuāli. Ja derīguma termiņš nav beidzies, bet redzamas izmaiņas, piemēram, nogulsnes sīrupā, mainījusies tabletes struktūra vai krāsa, tādu medikamentu lietot nedrīkst.
Kā sagatavot nodošanai
Aptiekās iznīcināšanai var nodot visu veidu zāles – tabletes, ampulas, šķidrumus, pieņem arī dzīvsudraba termometrus. Pirms zāļu nodošanas tās jāizņem no ārējā iepakojuma – kartona kastītēm (tabletes nav jāizņem no plāksnītēm jeb blisteriem). Kad tas izdarīts, visi medikamenti vienkopus jāsaliek maisiņā, bet dzīvsudraba termometri jānodod atsevišķi – tie jāievieto atbilstoša izmēra plastmasas pudelē vai traukā. Sagatavotais maisiņš aptiekā jāatdod aptiekas darbiniekam.
Ja pašiem grūti saprast, ko darīt ar kādu no medikamentiem, sevišķi, ja vēl tas ir derīgs, bet piemirsies, kādam nolūkam lietojams, var doties uz aptieku un lūgt konsultāciju farmaceitam. Neatlieciet šo konsultēšanos uz saaukstēšanās sezonu, kad aptiekās stāv rinda un farmaceitiem nebūs tik daudz laika palīdzēt atšķirot no jūsu krājumiem nederīgās zāles.
Nedrīkst lietot medikamentus, kam ir šādas pazīmes:
• beidzies vai nav zināms derīguma termiņš;
• nav salasāms nosaukums;
• nav zināms, kādam nolūkam tie paredzēti;
• ir mainījies izskats, smarža vai garša;
• tie ir nepareizi uzglabāti vai atrodas bojātā iepakojumā.