Kā viens no pasaulē visvairāk lietotajiem uztura bagātinātājiem noveda vīrieti līdz slimnīcai
Pēc privāta uztura speciālista apmeklējuma kāds britu vīrietis sācis lietot vairāk nekā 20 bezrecepšu uztura bagātinātājus katru dienu, tostarp D vitamīnu trīs reizes dienā, simtiem reižu pārsniedzot mediķu ieteikto D vitamīna dienas normu, vēsta “CNN”.
Vīrieša stāsts publicēts žurnālā "BMJ Case Reports", lai tas kalpotu kā brīdinošs piemērs citiem cilvēkiem, kuri bezrūpīgi lieto dažādus uztura bagātinātājus, īpaši nepiedomājot pie mediķu ieteiktajām normām.
Aptuveni mēnesi pēc uzturu bagātinātāju “diētas” vīrietis sācis justies slikti, piedzīvojis sāpes vēderā, caureju, vemšanas lēkmes, krampjus rokās un kājās, skaņas ausīs un citus simptomus.
“Apvienotajā Karalistē uztura speciālistiem nav obligāti jāreģistrējas kādā reģistratorā, tāpēc praktizēt var jebkurš, kurš sevi par tādu uzskata,” skaidro vīrieša, kura vārds netiek atklāts, ārstējošais ārsts Almins Alkundi.
Atšķirībā no ūdenī šķīstošiem vitamīniem, kurus organisms var viegli izvadīt, D vitamīns un tā radinieki A, E un K vitamīns uzkrājas aknās un ķermeņa tauku šūnās. Lietojot daudz vairāk par ieteicamo dienas devu, var veidoties toksiskas rezerves.
“Vitamīnus pārdozējušais vīrietis dienā lietoja 150 000 SV (Starptautiskās vienības) D vitamīna devu, kas 375 reizes pārsniedza ieteicamo daudzumu”, atklāja Alkundi. Parasti pieaugušā vecumā D vitamīna devai nevajadzētu pārsniegt 4000 SV, bet bērniem līdz 10 gadu vecumam – 1000 SV dienā.
Kad sākās simptomi, vīrietis pārtrauca lietot uztura bagātinātājus, taču viņa stāvoklis neuzlabojās. Nonākot slimnīcā, vīrietis bija zaudējis jau 12 kilogramus svara, viņa nieres bija sākušas atteikties, un testi uzrādīja D vitamīna pārdozēšanu.
Ķermenim ir nepieciešams D vitamīns. Šī vitamīna galvenais uzdevums ir palīdzēt organismam uzsūkt kalciju no zarnām - patiesībā organisms nevar uzsūkt kalciju, ja nav D vitamīna. Vitamīnam ir arī liela nozīme imūnsistēmas veselībā, smadzeņu šūnu darbībā un muskuļu darbībā.
Saskaņā ar Nacionālā veselības institūta datiem Amerikas Savienotajās Valstīs pieaugušajiem līdz 69 gadu vecumam ir ieteicams dienā uzņemt 15 mikrogramus jeb 600 SV D vitamīna. Pieaugušajiem, kas vecāki par 70 gadiem, šī deva ir 20 mikrogrami jeb 800 SV katru dienu. Amerikas Pediatrijas akadēmija nesen divkāršoja ieteicamo devu zīdaiņiem, bērniem un pusaudžiem - līdz 10 mikrogramiem jeb 400 SV dienā.
Tikmēr Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde iesaka vitamīna D maksimālo devu pieaugušajiem, tai skaitā grūtniecēm un barojošām māmiņām - 100 µg/dienā (4000 SV). Bērniem atbilstoši vecumam noteiktas sekojošas maksimālās devas: zīdaiņiem līdz 1 gada vecumam 25 µg/dienā (1000 SV), bērniem no 1 līdz 10 gadiem 50 µg/dienā (2000 SV) un bērniem un pusaudžiem no 11 līdz 17 gadu vecumam 100 µg/dienā.
Preparāti, ko labāk nelietot reizē ar D vitamīnu
- Antikonvulsanti palielina D vitamīna noārdīšanos un samazina kalcija uzsūkšanu.
- Statīnu grupas zālēm atorvastatīnam D vitamīns var mainīt veidu, kā organisms to izmanto.
- Zāles pret psoriāzi kalcipotriols var veicināt pārmērīgu kalcija daudzumu asinīs (hiperkalciēmiju).
- Holestiramīns var pasliktināt D vitamīna absorbciju.
- Digoksīns, sirds zāles, kopā ar D vitamīnu lielās devās var sekmēt hiperkalciēmiju un sirdstrieku.
- Diltiazems, ko lieto, lai samazinātu asinsspiedienu, var nebūt efektīvs.
- Tiazīdu grupas diurētiķi kopā ar D vitamīnu var veicināt hiperkalciēmiju.
- Steroīdi var ietekmēt D vitamīna izmantošanu organismā.
- Laksatīvie līdzekļi, kas atvieglo vēdera izeju, ja tos lieto ilgtermiņā, var samazināt D vitamīna un kalcija uzsūkšanos.