Bērnu slimnīcas speciālisti atbild uz 4 jautājumiem par bērnu veselību, kurus vecāki uzdod katru dienu
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Bērnu slimnīcas speciālisti atbild uz 4 jautājumiem par bērnu veselību, kurus vecāki uzdod katru dienu

Jauns.lv

Katru dienu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti saņem vecāku jautājumus par bērnu veselību. Tādēļ Bērnu slimnīcas speciālisti ir apkopojuši populārākos jautājumus un sagatavojuši atbildes, lai vecākiem būtu skaidrs, kā rīkoties dažādās situācijās, kad bērns nejūtas tik labi. 

1. Bērnam ir divi gadi, ir augsta temperatūra (38,5), kas nepāriet jau dienu. Nepalīdz ne ibuprofēns, ne paracetamols. Vai man vērsties slimnīcā? 

Atbilde: Ieteicams rūpīgi izlasīt katra medikamenta lietošanas instrukciju. Devu visprecīzāk aprēķināt, ņemot vērā ne tikai vecumu, bet arī bērna ķermeņa masu. Nereti tieši neatbilstoša medikamenta deva ir īstais iemesls, kāpēc temperatūra nemazinās. Temperatūras pazemināšanās par vienu grādu ir uzlūkojama kā labs efekts. Ja bērns starplaikos, kamēr temperatūra nav augsta, spēlējas un jūtas omulīgi, satraukumam nav iemesla. 

2. Pēc dienas jūrā bērns jūtas saguris un viņam ir slikta dūša. Vai tā varētu būt pārkaršana? Ko darīt? 

Atbilde: Ieteicams bērnam uz pieres un krūtīm uzlikt vēsu, mitru kompresi. Pieri, kaklu un krūtis var arī apslacīt ar vēsu ūdeni. Jācenšas radīt vēja plūsmu, kas atdzesē. Svarīgi, lai bērns var pagulēt vēsumā un dzer daudz ūdens. 

3. Pēc aktīvas atpūtas laukos bērnam kājas ir kā nosētas ar insektu kodumiem. Tie ļoti niez. Kā labāk palīdzēt? Kas mazina niezi?

Atbilde: Nomazgājiet koduma vietu un pēc iespējas ātrāk uzlieciet aukstu kompresi, lai apsārtums neizplatās. Dariet to vismaz trīs līdz piecas reizes dienā. Lai mazinātu niezi, uz vietām var uzklāt antihistamīna gēlu. Ja nieze ir intensīva, var iedot bērnam antihistamīna preperātu. Bērnam devu aprēķina, vadoties pēc svara. Ja ir jautājumi par zāļu lietošanu, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu. 

4. pagalmā, bērnam rokā iedzēla bite. Sakostā vieta ir sapampusi un sāp. Ko darīt? 

Atbilde: Pēc iespējas ātrāk izvelciet dzeloni no koduma vietas. Nomazgājiet koduma vietu un uzlieciet aukstu kompresi, lai mazinātu sāpes. Dariet to vismaz trīs līdz piecas reizes dienā vairākas dienas pēc kārtas. Ieteicams uz koduma vietas uzsmērēt kādu antihistamīna gēlu un lietot antihistamīna preparātu. Tā devu nosaka atbilstoši bērna vecumam un svaram. Bērnu nevajadzētu likt karstā vannā, kā arī vēlams neuzturēties saulē.