Milzīgs britu pētījums atklāj jaunus pavedienus par vēzi
Lielbritānijas zinātnieki ir veikuši vēža “arheoloģiskos izrakumus”, analizējot aptuveni 12 000 pacientu audzēju ģenētisko struktūru, jeb visu genomu secību, vēsta BBC.
Zinātnieku komanda apgalvo, ka līdz šim nepieredzētais datu apjoms ļāvis atklāt jaunus vēža DNS modeļus, kas norāda uz vēl neizprastiem ļaundabīgo audzēju rašanās cēloņiem. Pētnieki piebilst, ka ģenētiskās norādes galu galā palīdzēs uzlabot vēža diagnostiku un ārstēšanu. Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā “Science”.
Vēzi var uzskatīt par mūsu pašu veselo šūnu bojātu versiju - mūsu DNS mutācijas izmaina šūnas, līdz galu galā tās nekontrolēti aug un dalās. Tradicionāli vēža veidus iedala kategorijās, pamatojoties uz to atrašanās vietu organismā un iesaistīto šūnu tipu, taču visa genoma sekvencēšana var sniegt vēl vienu svarīgu informācijas slāni.
Vadošā pētniece, Kembridžas Universitātes slimnīcu konsultante, profesore Serēna Nika Zainala BBC atklāja, ka veiktais pētījums ir kā "arheoloģiski izrakumi" par vēzi.
Kembridžas Universitātes vadītā pētnieku grupa analizēja anonīmus DNS datus, kas iegūti no 100 000 genomu projekta – Lielbritānijas mēroga projekta, kura mērķis ir sekvencēt visu ar vēzi un retām slimībām slimo pacientu genomu.
Ņemot vērā tūkstošiem ģenētisko izmaiņu, kas tika novērotas katrā analizētajā audzējā, pētnieki spēja noteikt īpašas ģenētisko izmaiņu kombinācijas - tā sauktās "mutācijas pazīmes" -, kas var būt vēža attīstības pamatā.
Dažas pazīmes var sniegt norādes par to, vai pacienti ir bijuši pakļauti vides izraisītiem vēža veidiem, piemēram, smēķēšanai. Savukārt citas sniedz vairāk informācijas par ģenētiskām anomālijām.
Obrijai, divus gadus vecai meitenītei no Bedfordšīras, vēzi diagnosticēja, kad viņai bija tikai 16 mēneši. Viņa nepiedalījās pētījumā, taču visa genoma sekvencēšana palīdzēja ārstiem noteikt, kāda veida vēzis viņai ir - rabdomiosarkoma - rets vēža veids, kas parasti skar muskuļus, kas piestiprināti pie kauliem. Rezultāti palīdzēja pārliecināties, ka viņai tiek piemērota vislabākā ārstēšana.
"Tā kā Obrijas vēzis bija neparasts, ārsti nebija pārliecināti par precīzu vēža veidu. Visa genoma sekvences tests palīdzēja ārstiem uzzināt, kā viņu ārstēt un saglabāt viņas stāvokli stabilu,” sacīja meitenītes māte.
"Lai gan mums joprojām priekšā ir sarežģīts ceļojums ar Obrijas diagnozi un ārstēšanu, mēs jūtam atvieglojumu, zinot, ka viņai nav iedzimts vēzis, un mums nav jāuztraucas, ka tas varētu skart arī mūsu dēlu vai citus ģimenes locekļus,” piebilda māte.