Ik gadu varētu novērst 1000 priekšlaicīgu nāvju. Eksperti skaidro, kas ir gaisā, ko elpojam
foto: LETA
Esi vesels

Ik gadu varētu novērst 1000 priekšlaicīgu nāvju. Eksperti skaidro, kas ir gaisā, ko elpojam

Jauns.lv

Vairākas dienas īpaši galvaspilsētā tiek novērota slikta gaisa kvalitāte. Latvijā ik gadu varētu novērst ap tūkstoti priekšlaicīgu nāvju, ja par gaisa kvalitāti rūpētos atbilstoši. Tā norāda vides veselības speciālists Ivars Vanadziņš. Viens no nozīmīgiem piesārņojuma iemesliem ir smilšu, sāls un riepu daļiņu maisījums, kas, nokļūstot elpceļos un bojā mūsu veselību, vēsta LTV raidījums “Panorāma”. 

Nokūstot sniegam, īpaši pilsētās un lielceļu tuvumā, gaisu, ko ieelpojam, var burtiski redzēt. Arī dienesti, kas mēra gaisa kvalitāti norāda – iepriekšējās dienās pilsētās tā pasliktinājās, un prognozes rāda, ka arī brīvdienās pilsētās gaisa kvalitāte joprojām būs slikta.

"Arī cipari parāda, ka ir pieaugušas ļoti daudzas vielas. Ir gan slāpekļa dioksīds, gan 2,5 PM pašas smalkākās putekļu daļiņas – aerosoli, kuri ir visbīstamākie," stāsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra vides speciāliste Aleksandra Kaniščeva.

Tāpat gaisā pieaudzis citu kaitīgu vielu daudzums. Iemesli gaisa kvalitātes pasliktinājumam ir vairāki. Gan apkures, gan automašīnu piesārņojums, kam laikapstākļu ietekmē neizdodas pietiekami izkliedēties, gan arī laikus nesavāktais smilšu, putekļu un riepu daļiņu, kvēpu un sodrēju maisījums ielās. Rīgas Stradiņa universitātes institūta speciālists Ivars Vanadziņš uzsvēra – tās nav tikai smiltis.

"Šāda veida putekļi... Viņiem tā problēma, ka viņi faktiski ir ķīmiski, ļoti agresīvi. Mēs viņus arī garantēti ieelpojam. Jo dziļāk mēs ieelpojam ilgtermiņā, tie riski ir saistīti ar tā saucamo hroniska iekaisuma attīstību. Plaušās veidojas, attīstās šī hroniska obstruktīvā plaušu slimība, kas tad, protams, arī daudziem cilvēkiem diemžēl ir priekšlaicīgās nāves iemesls," stāstīja Vanadziņš.

Vairāk skaties LTV sižetā. 

 

Tēmas