Vienkāršs triks, kas dažu sekunžu laikā palīdzēs novērst reiboni
Galvas noreibšana, strauji mainot ķermeņa pozu, nav reta parādība un to, visticamāk, izjutis teju katrs cilvēks. Tam pat ir medicīnisks termins – ortostatiska hipotensija, kad cilvēka asinsspiediens pazeminās, pieceļoties vai sēžot. Turklāt ļoti viegla neregulāra ortostatiska hipotensija ir bieži sastopama parādība, un tā var parādīties īsu brīdi ikvienam, lai gan tā ir īpaši izplatīta gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu.
Spēcīgs asinsspiediena pazeminājums var izraisīt ģīboni un iespējamu ievainojumu. Mērens asinsspiediena pazemināšanās var izraisīt apjukumu/neuzmanību, delīriju un ataksijas epizodes.
Pētījumā, kas publicēts žurnālā “Heart Rhythm”, piedalījās 24 jaunas sievietes, kuras regulāri izjuta reiboni ortostatiskās hipotensijas dēļ. Katrai dalībniecei tika lūgts strauji piecelties kājās no sēdošas pozīcijas, un tad to pašu atkārtot, pirms celšanās izpildot dažus vienkāršus vingrojumus.
Pētnieki atklāja, ka ķermeņa lejasdaļas muskuļu aktivizēšana samazina reibšanas sajūtu, strauji mainot ķermeņa pozu.
Viens no vingrojumiem ietvēra kāju sakrustošanu sēdus, kam sekoja aktīva augšstilbu un sēžamvietas muskuļu sasprindzināšana tūlīt pēc piecelšanās kājās. Otrs – vairākkārtīgu pēdu pacelšanu no grīdas, pirms celšanās stāvus pozīcijā.
Pētnieki uzskata, ka ir atrasts vienkāršs veids, kas nemaksā nedz naudu, nedz laiku, lai samazinātu nepatīkamo reibšanas sajūtu. Eksperiments gan jāveic arī ar vecāka gadu gājuma cilvēkiem un vīriešiem, lai novērtētu, vai vingrojumi darbojas visās iedzīvotāju grupās.
Pazīmes, kas raksturo ortostatisku hipotensiju:
- Reibonis vai ģībšanas sajūta
- Vispārējs vājums un nogurums
- Koncentrēšanās grūtības
- Pastiprināta svīšana
- Trīce
- Sirdsklauves
- Apjukums