Ātrās uzkodas ir nāves spriedums, uzsver pētnieki
Jaunā pētījumā secināts, ka ātrās uzkodas ne vien negatīvi ietekmē vidukļa līniju, bet atstāj postošu iespaidu arī uz mentālo veselību un dzīves ilgumu, vēsta "News.com".
Ātrās uzkodas, cukura un ogļhidrātu bagāti produkti nodara postu mūsu veselībai. Ķīmiskām piedevām un garšām bagātie ēdieni izstrādāti tā, lai tos gribētos nogaršot atkal un atkal. Viss uzskaitītais ir veicinājis aptaukošanos un citu ar uzturu saistītu slimību pieaugumu visā pasaulē. Ātrās uzkodas pasliktina imūnsistēmas un hormonu darbību, kā arī galu galā saīsina dzīvildzi, ja tiek patērētas pietiekami regulāri.
Zinātnieki uzsver, ka par ātrajām uzkodām vajadzētu brīdināt tāpat, kā par cigaretēm, jo ietekme uz veselību ir acīmredzama. Tāpat aptaukošanās, cukura diabēts, augsts asinsspiediens un citas slimības, kas saistītas ar nepareizu uzturu, padara organismu uzņēmīgāku arī pret infekcijas slimībām.
“Tas ir tieši tas, ko mēs redzam saistībā ar Covid-19 saslimšanas pieaugumu ASV. Mēs esam pirmie pasaulē aptaukošanās ziņā, un dati liecina, ka šis apstāklis mūsu iedzīvotājus pamatīgi “iegāž”, ja runa ir par inficēšanos ar Covid-19,” stāsta Ņujorkas vēža centra radioloģe un grāmatas “Make America Healthy Again” autore Nikola Sapīra.
Jau gadiem ilgi pētnieki ir “kratījuši ar pirkstu” ātro ēdienu un uzkodu virzienā un jaunākie pētījumi liecina par ļoti reālu un satraucošu korelāciju starp ātrās ēdināšanas franšīzu pieauguma tendenci pasaulē un slimību pieaugumu. Un runa nav tikai par aptaukošanos un sirds slimībām, bet arī autoimūnām saslimšanām.
Frensisa Krika institūta zinātnieks Džeims Lī nesen izdevumam “Observer” sacīja, ka autoimūno saslimšanu gadījumu skaits pasaulē pieaudzis pēdējo 40 gadu laikā. Līdz šim laikam ātro ēdināšanas restorānu ķēdes jau bija izplatītas angliski runājošo valstīs, taču Āzijā un Tuvajos Austrumos ātrās ēdināšanas ķēdes sāka parādīties tikai 70. gadu beigās, pirms tam šie reģioni par autoimūnām saslimšanām īpaši neuztraucās.
Nevēlamā pārtika neļaus hormoniem darīt savu
Pagājušā gada beigās publicēts pētījums tikai papildināja pierādījums tam, ka ftalāti jeb plastifikatori - vielas, kas pievienotas plastmasai, lai palielinātu to elastību, caurspīdīgumu, izturību un ilgmūžību, īpaši lielā koncentrācijā sastopami dažādu ātro ēdienu iepakojumos. Šo plastifikatoru ķīmisko grupu var atrast gandrīz jebkurā produktu iepakojumā, kas atrodas pārtikas plauktos. Lai gan mazās devās tie ir nekaitīgi, pārāk daudz šīs ķīmiskās vielas var traucēt hormonu darbībai.
Ftalāti ir saistīti ar bērnu attīstības problēmām, un ir pierādīts, ka tie palielina astmas, aptaukošanās un auglības problēmu risku.
Ultraapstrādātām uzkodām nav iespējams pretoties
Pārtikas zinātnieki ir veltījuši gadu desmitus, lai padarītu ātrās uzkodas un citu apstrādātu ēdienu garšu tieši tādu, lai būtu grūti no tās atteikties. Eksperti lēš, ka šie ēdieni kaut kādā mērā spēj izraisīt atkarību. Pētnieki nezina, kā tieši, bet šāda pārtika veicina ātrāku ēšanu. “Ja jūs ēdat pārāk ātri, jūs nedodat savam kuņģa-zarnu traktam pietiekami daudz laika, lai signalizētu smadzenēm, ka esat paēdis. Kad tas notiek, jūs varat viegli pārēsties,” piebilst Kevins Hols, Nacionālā diabēta, gremošanas un nieru slimību institūta pētnieks.
Saskaņā ar vēl kāda pētījuma datiem, ar konservantiem pildīta pārtika var izraisīt ievērojamu atmiņas pasliktināšanos. Pētnieki atklāja, ka tādas uzkodas kā čipsi un ātrās uzkodas, var tieši ietekmēt smadzeņu atmiņas centru.