Cik daudz joda dienā vajag? Skaidro endokrinoloģe
Mikroelements jods ir vairogdziedzera hormonu tiroksīna (T4) un trijodtironīna (T3) būtiska sastāvdaļa, un tas jānodrošina ar uzturu (organisms pats jodu neizstrādā). Skaidro Diagnostikas centra un Capital Clinic Riga endokrinoloģe Gita Erta.
Lai vairogdziedzeris varētu sintezēt pietiekamu daudzumu T4, katru dienu jāuzņem aptuveni 52 mikrogrami joda. Jodu var iegūt, lietojot pārtiku, kas to satur dabiski (zivis, jūras veltes, brūnaļģes, dārzeņi, kas audzēti augsnē ar bagātīgu joda daudzumu) vai kam tas ir pievienots (jodēts galda sāls, produkti, kas bagātināti ar jodu).
Šā mikroelementa izplatība ir diezgan atšķirīga pat Latvijas mērogā. Dažos reģionos, piemēram, Latgalē, ir zems joda daudzums, savukārt citos, piemēram, piejūras rajonos, tā ir pietiekami vai pat pārmērīgi daudz. Gan joda trūkums, gan tā pārdozēšana var izraisīt vairogdziedzera darbības traucējumus.
Vesels vairogdziedzeris spēj pielāgoties palielinātam joda daudzumam dažādos veidos, izmantojot autoregulācijas mehānismus. Taču, ja vairogdziedzeris ir slims, šie mehānismi tomēr nedarbojas, un joda pārmērīga lietošana var izraisīt smagu hipertireozi.
Grūtniecības laikā jods ir īpaši svarīgs, par devu un lietošanu jākonsultējas ar ginekologu, ģimenes ārstu un/vai endokrinologu. Ja sievietei šajā periodā ir smags joda deficīts, tas var izraisīt augļa hipotireozi, garīgus traucējumus un palielinātu jaundzimušo un zīdaiņu mirstību.
Pieaugušajiem joda izraisīta hipotireoze ir reti sastopama. Ja tā tomēr ir, visbiežākā klīniskā izpausme ir palielināts vairogdziedzeris ar vai bez mezgliem. Vairogdziedzera slimību gadījumā jodu nozīmē endokrinologs. Ja nav vairogdziedzera slimību, par papildu joda nepieciešamību var spriest pēc joda koncentrācijas urīnā: viegls joda deficīts – no 50 līdz 99 mikrogramiem litrā; mērens deficīts – no 20 līdz 49 mikrogramiem litrā; smags deficīts – mazāk par 20 mikrogramiem litrā.
Vidējā joda deva dienā – 150 mikrogramu – atbilst vidējai joda koncentrācijai urīnā – 100 mikrogramu litrā.
Zināšanai
Pasaules Veselības organizācija iesaka dienā lietot:
● 90 mikrogramu joda zīdaiņiem un bērniem līdz 5 gadiem;
● 120 mikrogramu bērniem no 6 līdz 12 gadiem;
● 150 mikrogramu bērniem vecumā no 12 gadiem un pieaugušajiem;
● 250 mikrogramu grūtniecības un zīdīšanas laikā.
Ņem vērā
● Visvieglāk jodu uzņemt ar jodēto galda sāli. Viens grams jodētā sāls parasti satur 20 mikrogramu joda. Dienā cilvēks patērē 5–10 gramus galda sāls.