Mājas aptieciņa: kam tur jābūt, un kā par to pareizi rūpēties
Visus medikamentus un piederumus vēlams uzglabāt kopā vienā un tajā pašā vietā, lai vajadzības gadījumā viss būtu pie rokas, it sevišķi, ja pirmo palīdzību sniedz cilvēks, kurš nedzīvo šajā mājā.
● Medikamentus uzglabā tumšā, sausā vietā – nekādā ziņā vannasistabā un virtuvē, kur ir liels mitrums un krasas temperatūras svārstības.
● Medikamenta lietošanas pamācību vienmēr ieliec atpakaļ iesaiņojumā, lai tā allaž būtu pie rokas.
● Šķidrajiem medikamentiem ar ierobežotu derīguma termiņu uz iesaiņojuma uzraksti atvēršanas datumu. Piemēram, daži acu pilieni pēc atvēršanas ir derīgi tikai mēnesi.
● Reizi pusgadā der aptieciņā veikt revīziju – pirmkārt, lai atcerētos, kas tur īsti atrodas, otrkārt, lai izšķirotu medikamentus, kam beidzies derīguma termiņš.
● Ja skaidri nezini, kādai kaitei konkrētais medikaments paredzēts un cik ilgi tas derīgs, likvidē to – nedrīkst riskēt ar nezināmām ķīmiskām vielām!
Kam vajadzētu būt mājas aptieciņā?
● Pārsienamie materiāli: marles saite, elastīgā saite, dažādu izmēru plāksteri, marle, vate, drošības adatas.
● Medikamenti: vienkārši dezinfekcijas līdzekļi (brūču, nobrāzumu u. tml. apkopšanai), vienkārši pretsāpju un pretdrudža līdzekļi, deguna pilieni/sprejs, līdzekļi pret caureju un aizcietējumiem, pret gremošanas traucējumiem, pret apdegumiem, līdzekļi kukaiņu kodumu apkopšanai, kakla skalošanai un sasitumu dziedēšanai.
● Piederumi: termometrs, vienreizējās lietošanas cimdi, pincete, šķēres, ledus komprese (uzglabā saldētavā) un termofors.
● Medikamenti konkrētu hronisko slimību ārstēšanai – ja tādas ir.