Vīrs ar superantivielām - viņa asinīs varētu slēpties ideālās Covid-19 vakcīnas atslēga
Amerikānis Džons Holiss (54) pat nenojauta, ka kādā brīdī jau inficējies ar SARS-CoV-2 vīrusu, līdz uzzināja, ka viņš ir viens no retajiem cilvēkiem, kura asinīs cirkulē superantivielas. Tās ar vīrusu cīnās tik labi, ka Holiss praktiski ir imūns pret Covid-19, raksta "CBC".
Kā apgalvo speciālisti, kuri aplūkojuši Holisa organisma īpašās spējas, superantivielas viņa asinīs spēj aizsargāt arī pret jaunajiem koronavīrusa variantiem, pret kuriem pašreizējās vakcīnas varētu būt mazāk efektīvas.
"Šī pieredze ir sirreāla," par savu dzīves pavērsienu stāsta Holiss, kurš ikdienā strādā par komunikācijas speciālistu Džordža Meisona universitātē Virdžīnijā.
"Nav iespējams ieslēgt televizoru vai paņemt rokās avīzi, neuzzinot par visām tām ciešanām un nāvi pasaulē," viņš stāsta, norādot, ka ilgu laiku jautājis sev, kāpēc tieši viņš ir tik īpašs. "Kāpēc tieši es? Kāpēc es esmu tik ļoti svētīts, kamēr citi nē? Šo atziņu bija grūti sagremot."
Pārbiedējusi istabas biedra saslimšana
Pagājušā gada martā, pirms liela daļa pasaules valstu pieņēma lēmumu slēgt savas robežas, Holiss bija tikko atgriezies no Eiropas ceļojuma kopā ar savu 16 gadus veco dēlu. Dažas dienas Holiss jutis neierastu nogurumu, bet jau pēc pāris dienām tas izzuda, tāpēc vīrietis saistīja to ar iespējamu sezonālu alerģiju.
Aprīlī ar Covid-19 smagi saslima Holisa istabas biedrs. "Bija tik daudz, ko mēs vēl nezinājām par vīrusu. Mēs tobrīd zinājām, ka tas varēja būt letāls. Es redzēju, ka cilvēks, ar kuru dzīvoju kopā, ļoti smagi saslima. Man kļuva bail," stāsta Holiss.
Vīrieti vajājušas bailes, ka arī viņš saslims un pat nomirs, neredzot, kā dēls pabeidz skolu, dodas uz koledžu, apprecas. "Tas lauza manu sirdi," stāsta Holiss.
Viņš pat uzrakstījis vēstuli dēlam gadījumā, ja situācija izvērstos pēc bēdīgākā scenārija. "Paldies Dievam, ka es viņam to nekad tā arī neiedevu," viņš saka tagad.
Istabas biedrs galu galā atveseļojies, bet Holiss tā arī nav jutis nekādus simptomus, nodomājot, ka viņam vienkārši paveicies. "Es pat nespēju iedomāties, ka arī biju inficējies, līdz jūlijā uzzināju, ka es ne tikai biju inficējies, bet man ir izstrādājušās arī superantivielas, kas padara mani imūnu pret slimību," viņš atklāj.
Superantivielas atklāj nejauši
Holiss ir komunikācijas speciālists Džordža Meisona universitātē, kur strādā arī patologs un bioinženieris Lenss Liotta. Liotta veic arī Covid-19 klīniskos pētījumus.
Jūlijā Holiss palīdzēja Liotta komandai izplatīt ziņu par pētījumu un atlasīt brīvprātīgos, kuri bija vai nu pārslimojuši Covid-19, vai arī uzskatīja, ka ir bijuši tam pakļauti.
Jūlija vidū Holiss atkal tikās ar profesoru Liottu, lai apspriestu iespējamos pētījuma rezultātus.
"Dodoties prom, es pieminēju, ka arī mans istabas biedrs pārslimojis Covid-19 ļoti smagā formā, bet man paveicies no tā kaut kā izvairīties. Tajā brīdī sniega bumba sāka velties," stāsta vīrietis.
Liotta veica Holisa siekalu un asins paraugu testus un atklāja, ka Holiss ne tikai jau pārslimojis Covid-19, bet arī nēsā sevī superantivielas.
Kas ir superantivielas?
Antivielas ir asinīs cirkulējošās Y formas olbaltumvielas, ko imūnsistēma izmanto baktēriju un vīrusu identificēšanai un apkarošanai.
Saskaņā ar jūnijā veikto ASV Nacionālā veselības institūta pētījumu, superantivielas ir medicīniska parādība, kas sastopama mazāk nekā 5% cilvēku, kuri pārslimojuši Covid-19.
Liotta atklājis "BBC News", ka šīs Holisa superantivielas ir "zelta raktuves, lai izpētītu dažādus vīrusa uzbrukuma veidus".
Holisa asinīs atrodamās antivielas esot tik spēcīgas, ka spēj atvairīt slimību arī tad, ja tās atšķaidītas 10 000 reižu. Nu pētnieki vēlas iemācīties šīs antivielas radīt laboratorijā.
Džordža Vašingtonas universitātes veselības politikas un vadības profesors doktors Pjērs Vigilance salīdzināja šo situāciju ar atslēgu un slēdzeni.
"Iedomāsimies, ka vīruss ir mūsu šūnu atslēga. Šī koronavīrusa atslēga ir olbaltumvielu smailītes, kas spēj caur slēdzeni iekļūt mūsu šūnās," viņš teica "NBC News". "Antivielas ir kā košļājamā gumija, kas sacietē ap atslēgu jeb vīrusu. Atslēga nespēj atslēgt slēdzeni. Tātad tā novērš vīrusu iekļūšanu šūnās."
Liotta norāda, ka superantivielas ir noturīgas arī pret jaunajiem Covid-19 variantiem no Dienvidāfrikas, Brazīlijas un Lielbritānijas.
"Ar Džona un citu starpniecību mēs virzāmies jaunā, aizraujošā zinātnē," sacīja Liotta. "Izpētot šīs antivielas, mēs varam piedāvāt jaunus veidus, kā cīnīties ar Covid."
Iznīcina sešus dažādus Covid-19 celmus
Kopš pērnā gada augusta Holiss asins un siekalu paraugus pārbaudēm un eksperimentiem nodod apmēram reizi divās nedēļās.
Līdz šim secināts, ka antivielas asinīs noturējušās ne tikai ļoti augstā līmenī, bet arī spējušas iznīcināt sešus dažādus koronavīrusa celmus. "Es ticu, ka es neesmu vienīgais cilvēks ar šādām antivielām, bet es esmu viens no dažiem, kuri ir atrasti," saka Holiss.
Profesora Liotta komanda savam klīniskajam pētījumam atradusi vēl septiņus cilvēkus ar superantivielām, tomēr Holiss atšķiras no citiem ar to, ka viņa antivielu līmenis deviņus mēnešus pēc koronavīrusa pārslimošanas nokrities vien aptuveni par 10%. Lielākā daļa līdzīgu antivielu izzūd jau 60 līdz 90 dienu laikā.
Holiss uzskata, ka palīdzēt zinātnei ir viņa pienākums, un jo īpaši svarīgi tas ir tāpēc, ka viņš ir afroamerikānis. Atsevišķos pētījumos secināts, ka tumšādainie no Covid-19 mirst biežāk, un afroamerikāņu kopienas uzticība medicīnai ir zemāka.
"Tas nav saistāms ar paranoju. Tā ir vēsturiski iesakņojusies," sacīja Holiss, piebilstot, ka ir ļoti grūti pierunāt afroamerikāņus piedalīties medicīnas pētījumos. "Bet man šķiet, ka mums ir jāvirzās uz priekšu. Mums arī ir jāiesaistās."