Demences ducis jeb 12 svarīgākie faktori, kas var novest pie plānprātības
Vismaz pusē gadījumu, kad cilvēks saslimst ar demenci un Alcheimera slimību, no tā varētu izvairīties, ja viņš būtu nedaudz mainījis savu dzīvesveidu.
Vismaz pusē gadījumu, kad cilvēks saslimst ar demenci un Alcheimera slimību, no tā varētu izvairīties, ja viņš būtu nedaudz mainījis savu dzīvesveidu.
Demencei nav jābūt nenovēršanām novecošanas sekām. Ja ieviesīsiet savā dzīvesveidā 12 vissvarīgākās pārmaiņas, samazināsiet risku, ka jums varētu rasties veselības problēmas, kas nesen kļuvušas par vienu no galvenajiem rietumnieku nāves iemesliem. To sauc par demences duci, un tas ir atbildīgs par aptuveni 40% visu saslimšanas gadījumu.
Ja rēķina šādi, tad 20 miljoni cilvēku, kas visā pasaulē cieš no demences, ņemot to vērā, varētu izvairīties no slimības.
Eksperti apgalvo, ka svarīgākais faktors, kas nosaka, vai cilvēks saslims ar Alcheimera slimību un demenci, ir viņa gēni. Cilvēkam, kam ir apolipoproteīna E-ε4 allēle, risks saslimt ar Alcheimera slimību palielinās 12 reizes. Taču pat tad, ja 60% gadījumu varētu būt nenovēršami, tad, kā apgalvo starptautiska demences ekspertu grupa, ir pietiekami daudz iespēju, ko mēs, pārējie, varam izmantot, lai samazinātu draudus saslimt ar šo slimību.
Nav nekāds pārsteigums, ka ļoti svarīgs faktors ir veselīgs ēdiens, jo slikta uztura sekas – aptaukošanās, sirds veselības problēmas un cukura diabēts – ir galveno riska faktoru vidū.
Medicīnas žurnāls "The Lancet" vadošajiem demences pētniekiem lūdza noteikt lielākos riska faktorus, kas liek saslimt ar Alcheimera slimību un demenci. Pārskatā, kas veikts 2017. gadā, pētnieki iekļāva deviņus riska faktorus, un "The Lancet" komisija pievienoja vēl trīs: regulāru alkohola lietošanu pārmērīgā daudzumā, precizējot, ka pārmērīgi, tas ir tad, kad izdzer 21 vai vairāk alkohola devu nedēļā, kā arī smadzeņu traumas, kas bojājušas smadzenes, un gaisa piesārņojumu.
Katrs no šiem 12 faktoriem palielina saslimšanas risku, un kopumā tas var pieaugt pat par 40 procentiem.
Citi pētnieki piekrīt. Kādā atsevišķā pētījumā zinātnieki no Fudanas Universitātes Ķīnā pārskatīja 396 ziņojumus un atklāja pārliecinošus pierādījumus desmit iemesliem, kas var izraisīt demenci. Citiem deviņiem iemesliem pierādījumi bija vājāki, ieskaitot arī profilaktisko pasākumu jēgu, piemēram, C vitamīna lietošanu. Taču nebija neviena paša pierādījuma tam, ka acetilholīnesterāzes inhibitori – vienīgā zāļu grupa, kas ir apstiprināta, lai ārstētu Alcheimera slimniekus –, varētu sniegt kādu labumu.
Demences ducis
Šeit minēti 12 svarīgākie faktori, kas var izraisīt demenci, un procentuālais risks, kas ar konkrēto faktoru saistīts. Veiciet pasākumus, lai izslēgtu šos riska faktorus no sava dzīvesveida, un jūs samazināsiet draudus saslimt ar demenci par 40 procentiem.
- Dzirdes zudums pusmūžā - 8%
- Bērnībā gūta slikta izglītība - 7%
- Atšķirtība no sabiedrības - 4%
- Smēķēšana - 5%
- Depresija - 4%
- Vidēji smagas smadzeņu traumas - 3%
- Mazkustība - 2%
- Alkohola pārmērīga lietošana (vairāk nekā 21 alkohola vienība nedēļā) - 1%
- Augsts asinsspiediens - 2%
- Aptaukošanās pusmūža vecumā - 1%
- Gaisa piesārņojums - 2%
- Cukura diabēts - 1%
Deviņi iemesli
Kādā 396 pētījumu pārskatā atklāti desmit faktori, kam ir pārliecinoši pierādījumi, ka tie ir saistīti ar demenci.
Deviņi ir iespējamie cēloņi…
- Slikta izglītība
- Aptaukošanās, liels ķermeņa masas indekss (ĶMI)
- Hiperhomocisteinēmja (augsts homocisteīna līmenis)
- Depresija
- Stress
- Cukura diabēts
- Galvas traumas
- Hipertensija (augsts asinsspiediens)
- Ortostatiskā hipotensija (pēkšņa asinsspiediena pazemināšanās, kad strauji pieceļas stāvus, un tas liek sareibt galvai)
… un viens veids, kā izvairīties no demences
- Saglabājiet asu prātu, lasot un risinot krustvārdu mīklas.
Septiņi citi, kas tiek turēti aizdomās…
Tajā paša pārskatā minēti nākamie deviņi iespējamie demences izraisītāji un profilaktiskie pasākumi, kas varētu novērst saslimšanu, taču šiem faktoriem nav tik daudz pierādījumu kā iepriekšminētajiem.
- Aptaukošanās pusmūža vecumā
- Smēķēšana
- Slikts miegs
- Pēkšņs svara zudums dzīves otrajā pusē
- Smadzeņu asinsvadu slimības
- Vājums un nespēks
- Sirds aritmija
… un divi veidi, kas var palīdzēt nesaslimt
- Vingrošana
- C vitamīna lietošana