Zinātnieki dalās padomos, kā stiprināt organismu pandēmijas laikā
foto: unsplash.com
Dārzeņi, augļi, veselīgs uzturs - arī tas ir svarīgi.
Esi vesels

Zinātnieki dalās padomos, kā stiprināt organismu pandēmijas laikā

Jauns.lv

Berlīnes klīnikas "Charité" pētnieki secinājuši, ka "banālas" saaukstēšanās slimības var veicināt imunitāti pret Covid-19.

Jau vienā no pirmajiem pētījumiem viņi atklājuši, ka no 68 cilvēkiem, kas nebija nekādā saskarē ar jauno koronavīrusu, trešajai daļai asinīs bija T šūnas – limfocīti, kas spēj pazīt Sars-CoV-2 elementus un stāties organisma sardzē, raksta žurnāls "Der Spiegel".

Šo rezultātu savos pētījumos apstiprina arī zinātnieki no ASV, Nīderlandes, Zviedrijas, Lielbritānijas un Singapūras. Apmēram 15% visu saaukstēšanās slimību izraisa kāds koronavīruss, ne tik bīstams kā tagadējās pandēmijas vaininieks, taču imūnsistēmas atmiņa pie viena ļauj vieglāk pārciest Covid-19.

Zinātnieki arī uzsver, ka īpaši pandēmijas laikā ir svarīgs pilnvērtīgs, pareizs uzturs. Elzes Kreneres-Frezenisas dietoloģijas centra direktors Hanss Hauners atgādina, ka svarīgi ir ēst daudz dārzeņu un augļu, lai uzturētu organismu labā formā, neaizrauties ar desām un trekniem produktiem, kas veicina iekaisumus. Hauners arī neiesaka lieki tērēties dažnedažādiem imunitāti stiprinošiem preparātiem un citiem uztura bagātinātājiem.

Tāpat jācenšas nenervozēt, jo sliktas domas veicina kortizola izstrādi, un šis hormons, ilgstoši cirkulējot asinīs, vājina imūnsistēmu. Koronavīrusa ielaušanos organismā atvieglo arī smēķēšana un liekais svars. Žurnālā "Obesity Reviews" publicētā pētījumā teikts, ka Covid-19 pacienti ar aptaukošanos divreiz biežāk nokļūst slimnīcā un par 48% viņiem ir lielāks risks nomirt.

Ārsti iesaka būt fiziski aktīviem. Nav obligāti cilāt svarus un skriet garas distances, bet pusstundu dienā vingrojumiem var atrast, tostarp sasprindzināt muskuļus sēžot vai stāvēt uz vienas kājas, kamēr tīra zobus. Tas gan nenozīmē, ka nav iespējams saslimt, taču vairo izredzes vieglāk to pārciest.