"AstraZeneca" paziņo, ka viņu vakcīna - līdz pat 90% efektīva
"AstraZeneca" un Oksfordas universitātes izstrādātā Covid-19 vakcīna, kas top Lielbritānijā, var pasargāt 70,4% vakcinēto cilvēku no inficēšanās ar jauno koronavīrusu, vēstī "The Guardian", atsaucoties uz izstrādātāju publicētajiem datiem. Izstrādātāji norāda - pareizi salāgojot devu, efektivitāte sasniedz pat 90%. BBC tikmēr vēsta, ka šī vakcīna ir lētāka un vieglāk pārvietojama, tāpēc tai apstiprināšanas gadījumā būs sava loma pandēmijas apturēšanā.
Vakcīnas izstrādātāji pavēstījuši, ka viņu "lolojums" ir efektīvs, lai pasargātu daudzus cilvēkus no saslimšanas, tāpat vakcīna uzrādījusi savu efektivitāti dažādās vecuma grupās, tostarp vecāka gadagājuma cilvēkos.
Oksfordas universitātes profesore vakcinācijas jomā Sāra Gilberte norādījusi: "Paziņojums šodien pavirza mūs par soli tuvāk brīdim, kad mēs varēsim sākt izmantot vakcīnas, lai pieliktu punktu Covid-19 radītajam postam."
"Mēs turpināsim strādāt, lai sniegtu regulatoriem detalizētu informāciju. Tas bija liels gods būt daļai no daudznacionālajiem centieniem, kas dos labumu visai pasaulei," norādīja Gilberte.
Oksfordas universitātē skaidro, ka starpposma analīze no vakcīnas izmēģinājuma trešās fāzes parādīja 70% efektivitāti, kas izrietējusi, apvienojot divus devu režīmu. Viens bijis 90% efektīvs, bet otrs - 62% efektīvs.
Oksfordas vakcīnu grupas direktors un vakcīnas izmēģinājuma galvenais pētnieks profesors Endrjū Polards norādīja: "Šie atklājumi liecina, ka mums ir efektīva vakcīna, kas izglābs daudz dzīvību," piebilstot, ka pētījumā uzrādījās - viena no izstrādātāju vakcīnas dozēšanas shēmām bija pat 90% efektīva un, to pielietojot, ar noteiktu devu daudzumu būs iespējams imunizēt pat vairāk cilvēku.
"Šodienas paziņojums ir iespējams galvenokārt pateicoties daudziem mūsu izmēģinājuma brīvprātīgajiem, kā arī čaklu un talantīgu pētnieku komandai no visas pasaules."
BBC raksta - lai tas gan triumfs, tomēr paziņojums nāk pēc "Pfizer" un "Moderna" pavēstītā par 95% aizsardzību, tomēr Oksfordas vakcīna ir krietni lētāka, vieglāk uzglabājama un pārvietojama uz jebkuru citu pasaules malu, ja salīdzina ar abu citu izstrādātāju prasībām vakcīnas uzglabāšanai, tāpēc apstiprināšanas gadījumā tā aizvien spēlēs lielu lomu pandēmijas savaldīšanā.
Lielbritānijas valdība jau ir pasūtījusi 100 miljonus devu, ar ko būs pietiekami, lai imunizētu 50 miljonus cilvēku.
Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks komentējis, ka ap vasaru dzīve būs tuvāk normai, tomēr līdz tam brīdim, kamēr vakcīna nav apstiprināta un sākta lietot, mums visiem ir jārūpējas vienam par otru.
Šīs vakcīnas izpētē bija iesaistīti vairāk nekā 20 000 brīvprātīgie Lielbritānijā un Brazīlijā.
30 cilvēki, kuri saņēma vakcīnu, vēlāk tomēr inficējās ar Covid-19, kamēr grupā, kas saņēma placebo vakcīnu, inficējās 101 cilvēks.
BBC arī vēstī, ka tad, kad brīvprātīgajiem tika iedotas divas "lielas" vakcīnas devas, aizsardzība sasniedza 62%, bet pieauga līdz 90%, kad vakcinācijas shēmu iesāka ar "mazu" devu, bet otrā deva bija "liela". Tas nozīmē, ka, pareizi salāgojot devas, efektivitāte var būt vēl lielāka par izziņotajiem 70%.
Polards, komentējot panākumus sacīja: "Mēs esam ļoti apmierināti ar šiem rezultātiem." Viņš arī uzsvēra, ka pieminētajā vakcīnas ievadīšanas shēmā uzrādījās mazāks bezsimptomu infekcijas līmenis, kas varētu nozīmēt, ka pastāv cerība vīrusu apturēt tā saknē.