Sāpīga problēma, ar ko saskaras teju katra jaunā māmiņa. Kā dziedēt plaisas krūtsgalos?
foto: burst.shopify.com
Esi vesels

Sāpīga problēma, ar ko saskaras teju katra jaunā māmiņa. Kā dziedēt plaisas krūtsgalos?

Jauns.lv

Uzsākot zīdaiņa barošanu, jaunās māmiņas 34 - 96% gadījumu saskaras ar vienu no visizplatītākajām problēmām – sāpīgiem krūtsgaliem.

29 - 76% gadījumu krūtsgalos un areolās var parādīties arī ādas bojājumi, tādi kā brūces, plaisas, arī apsārtums, pietūkums un zemādas asins izplūdums.1

Plaisas krūtsgalos jaunās māmiņas mēdz novērot aptuveni mēnesi pēc zīdīšanas uzsākšanas.

Kā teikts zinātnisko rakstu izdevēja “Springer Nature” publicētā pētījumā, visbiežāk ādas bojājumi krūtsgalos rodas nepareizas zīdīšanas tehnikas, krūšu uzpūšanās, barošanas pudelītes vai piena pumpja lietošanas dēļ.2

Mūsdienās piena pumpis māmiņām jau kļuvis gluži par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, jo tā lietošana ir ļoti ērta. Pienu iespējams sagatavot vēl pirms bērna ēšanas laika, tādējādi pusdienošanu padarot ērtāku, piemēram, ārpus mājas. Tomēr mazulis, ēdot no pudelītes, izmanto citādu tehniku nekā krūts zīšanas laikā. Tāpēc ir liels risks iedzīvoties krūtsgalu traumās.

Šī iemesla dēļ māmiņas mēdz izvēlēties pāriet uz pilnīgu barošanu ar pudelīti, tomēr tas neuzlabos krūšu stāvokli, jo piens tik un tā jāatsūc, izmantojot pumpi. Akadēmiskajā žurnālā “Journal of Human Lactation” publicētā pētījumā, kurā aptaujātas 1844 mātes, kuras lietojušas piena pumpi, secināts, ka 62% sieviešu saskārās ar lietošanas problēmām, savukārt 15% iedzīvojās traumās – plaisājošiem krūtsgaliem.3

Izvairīties no šīs pēcdzemdību problēmas var, ievērojot sekojošos ieteikumus:

  • Veicot bērna barošanu, svarīgi pievērst uzmanību pareizam bērniņa novietojumam pie krūts.
  • Lai nodrošinātu ērtu zīdīšanu gan sev, gan bērnam, ieteicams lietot palīglīdzekļus zīdaiņa atbalstam, piemēram, spilvenus.
  • Ja krūtsgali tomēr sākuši plaisāt, dodieties uz konsultāciju pie veselības aprūpes speciālista, lai tas Jums rekomendētu visatbilstošāko ārstēšanu un ziedi krūtsgalu ādas atjaunošanai.4

Viena no Latvijā pieejamajām un ražotām ziedēm, kas ir īpaši efektīva šādu ādas bojājumu dziedēšanā, ir “Recreol” ziede. Ziedes aktīvā viela ir dekspantenols, kas tiek izmantots brūču un čūlu ārstēšanai. Dekspantenols ir pazīstams arī kā pro-vitamīns B5, kas piedalās brūču dziedēšanas procesā. Audos dekspantenols pārvēršas pantotēnskābē (vitamīns B5), kas atjauno ādas elastību un veicina brūču dzīšanu. Viens grams “Recreol” satur 50 miligramus dekspantenola.

“Recreol” ziedi var lietot grūtniecības un barošanas ar krūti periodā atbilstoši ārsta vai farmaceita rekomendācijām. Dekspantenola preparātu lietošana ir labi panesama, ar minimālu ādas kairinājuma vai sensibilizācijas risku.

“Recreol” ziede būs dziedējošs palīgs ne tikai jaunajām māmiņām bet arī tiem, kuri saskarās ar ādas plaisāšanu citās ķermeņa vietās. Mūsdienās ādas plaisāšana ir bieži sastopama problēma, kas rodas nepietiekamas ūdens uzņemšanas, krasas temperatūras maiņas, ādas berzes un saskares ar ķīmiskiem līdzekļiem dēļ. Ādas plīsumi un sausums visbiežāk novērojami uz pēdām (īpaši papēžu rajonā), uz rokām un elkoņiem, kur āda visvairāk pakļauta kustībām, saskarei ar citām virsmām un kairinošiem līdzekļiem.

Lietošana: uzklāj ziedi plānā kārtiņā uz bojātās ādas virsmas vienu vai vairākas reizes dienā pēc nepieciešamības.

“Recreol” ziede nesatur aromātus, konservantus, krāsvielas un antiseptiķus, tā nodrošina ilgstošu mitrināšanu un saglabāšanos uz ādas. “Recreol” ziede ir piemērota kā bērniem, tā pieaugušajiem, to var lietot arī grūtniecības un barošanas ar krūti periodā. “Recreol” ziede ir bezrecepšu medikaments, kas iegādājams Latvijas aptiekās un interneta aptiekās.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet instrukciju. Vienmēr lietojiet zāles tieši tā, kā aprakstīts instrukcijā, vai arī tā, kā teicis ārsts vai farmaceits.

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.

  1. 1 Shanzi M. at all “Comparison of the Effects of Lanolin, Peppermint, and Dexpanthenol Creams on Treatment of Traumatic Nipples in Breastfeeding Mothers” Journal of Caring Sciences, 2015 Dec; 4(4): 297–307
  2. 2 Santos, K.J.d.S., Santana, G.S., Vieira, T.d.O. et al. “Prevalence and factors associated with cracked nipples in the first month postpartum”. BMC Pregnancy Childbirth 16, 209 (2016).
  3. 3 Qi Y, Zhang Y, Fein S, Wang C, Loyo-Berríos N. “Maternal and Breast Pump Factors Associated with Breast Pump Problems and Injuries”. Journal of Human Lactation. 2014;30(1):62-72.
  4. 4 Kent JC at all “Nipple Pain in Breastfeeding Mothers: Incidence, Causes and Treatments”, International Journal of Enviromental Research and Public Health, 2015 Oct; 12(10): 12247–12263.