Kāpēc zemais asinsspiediens kļuvis augsts?
Asinsspiediena regulāciju mūsu organismā veic sirds un asinsvadu sistēma, centrālā nervu sistēma, elpošanas sistēma, urīnizvadsistēma (nieres); nedrīkst aizmirst arī endokrīno sistēmu, kas nodrošina hormonu balansu. Skaidro Diplomātiskā servisa medicīnas centra ģimenes ārste Zane Zundāne.
Par optimālu uzskata asinsspiedienu zem 120/80 mm Hg, par normālu robežās ap 120–129/80–84 mm Hg, par augsti normālu ap 130–139/85–89 mm Hg, bet tādu, kas ir virs 140/90 mm Hg, – par paaugstinātu.
Asinsspiediens atkarīgs arī no sirds muskuļa spējas sarauties un izgrūst noteiktu asiņu daudzumu asinsrites sistēmā un no tā, cik elastīgi ir asinsvadi, cik daudz asiņu plūst pa sistēmu un cik tās ir viskozas jeb biezas.
Parasti, ja cilvēkam asinsspiediens pēkšņi paaugstinās, tas arī ir jūtams, piemēram, var būt galvassāpes, reibonis, vājums, nespēks, sirdsklauves, deguna asiņošana. Iemesls šīm pēkšņajām izmaiņām bieži vien ir negaidīts liels vai ilgstošs stress, bet tas var būt arī simptoms kādai nopietnākai kaitei, piemēram, miokarda infarktam, smadzeņu infarktam (insults) vai citām veselības problēmām.
Īslaicīgu spiediena paaugstināšanos var izraisīt arī sāpes (pēc traumas, pēc operācijas). Bieži vien gadās, ka cilvēkam spiediens ir paaugstināts tikai ārsta kabinetā (tā sauktais baltā halāta sindroms), bet, esot mājās, tas ir normas robežās.
Citādi ir, ja asinsspiediens pakāpeniski kļūst lielāks. Tad organisms samērā ātri piemērojas izmaiņām, un cilvēks paaugstināto spiedienu tā īsti nemaz nejūt – to visbiežāk konstatē ārsts parastās izmeklēšanas laikā. Iemesls paaugstinātajam spiedienam var būt paša cilvēka rīcība, piemēram, ja viņš lieto pārāk daudz sāls uzturā, ja ir aptaukošanās, mazkustība, liels kafijas vai citu stimulējošo dzērienu patēriņš.
Pie vainas var būt arī kāda neatklāta vai nepietiekami kontrolēta saslimšana, piemēram, cukura diabēts un citas vielmaiņas kaites, vairogdziedzera, nieru, plaušu, asinsvadu, hormonu regulācijas problēmas. Vēl viens iemesls – vecums, kad mūsu ķermeņa sistēmas, kas regulē asinsspiedienu, vairs nespēj strādāt tik efektīvi kā jaunībā.
Ko darīt, ja zemais (vai normālais) asinsspiediens kļūst augsts? Tas nozīmē, ka ir pienācis laiks aiziet pie sava ģimenes ārsta, lai kopā pārrunātu iespējamos iemeslus un vienotos par to, ko darīt tālāk.