Slimnīcām trūkstošās Covid-19 zāles Indijas melnajā tirgū pārdod par milzu naudu
Raidorganizācija BBC atklājusi, ka Indijā Covid-19 pacientu ārstēšanai apstiprinātas zāles melnajā tirgū tiek pārdotas ar milzu uzcenojumu, turklāt valstī šo medikamentu - "Remdesivir" - trūkst.
Ar savas ģimenes pieredzi BBC padalījās indietis Abhinavs Šarma. Viņa tēvocis ar paaugstinātu temperatūru un apgrūtinātu elpošanu tika nogādāts slimnīcā Indijas galvaspilsētā Deli. Ārsti viņam diagnosticēja Covid-19 un norādīja, ka ģimenei radinieka ārstēšanai vajadzētu nopirkt "Remdesivir" - pretvīrusa medikamentu, kas Indijā un arī citās valstīs apstiprināts Covid-19 pacientu ārstēšanai. Tāpat šo līdzekli lietošanai var izrakstīt ģimenes ārsts.
Tomēr zāļu iegāde ģimenei izrādījusies neiespējamā misija - tās nekur nav bijušas pieejamas. "Man acīs sariesās asaras. Tēvocis cīnījās par savu dzīvību, bet es nekur nevarēju atrast zāles, kas, iespējams, varētu viņu izglābt," stāsta Šarma.
"Pēc pārdesmit veiktiem zvaniem es atradu vietu, kur, pārmaksājot septiņas reizes, es zāles saņēmu. Es patiešām biju ar mieru maksāt jebkuru cenu, bet man ir tiktiešām žēl cilvēku, kuri to nevar atļauties," viņš sacīja. Klīniskajos pētījumos, kas veikti slimnīcās visā pasaulē, pierādījies, ka "Remdesivir" spēj samazināt Covid-19 simptomu ilgumu no 15 uz 11 dienām.
Šī nožēlojamā bezspēcības sajūta ir pazīstama daudzām ģimenēm Indijā - zāles, kuras akūti nepieciešamas saslimušajiem, tiek pārdotas ar milzu uzcenojumu melnajā tirgū. BBC veica izmeklēšanu un sazinājās ar vairākiem cilvēkiem, kuri piedāvāja piegādāt nepieciešamās zāles.
"Es varu jums dabūt trīs devas, bet katra maksās 30 000 rūpiju (aptuveni 350 eiro), un jums jāierodas pakaļ uzreiz," pastāstīja kāds vīrietis, kurš darbojoties "zāļu biznesā". Oficiāli "Remdesivir" deva Indijā tiek pārdota par aptuveni 5 400 rūpijām (aptuveni 60 eiro). Vienam pacientam parasti nepieciešamas piecas līdz sešas zāļu devas. Kāds cits piegādātājs melnajā tirgū piedāvājis vienu devu par 38 000 rūpiju.
Covid-19 krīze Indijā pārtapusi humānā traģēdijā
Šķiet, ka galvenais iemesls šāda veida peļņas gūšani ir milzīgā atšķirība starp zāļu piedāvājumu un pieprasījumu. ASV bāzētā firma "Gilead Sciences", kas sākotnēji izstrādājusi "Remdesivir" Ebolas ārstēšanai, atļāvusi četriem Indijas uzņēmumiem - "Cipla", "Jubilant Life", "Hetero Drugs" un "Mylon" - uzsākt zāļu ražošanu Indijā. Tomēr līdz šim "Remdesivir" ražot uzņēmies tikai viens no šiem uzņēmumiem - "Hetero Drugs".
Eksperti ir brīdinājuši, ka "Remdesivir" nav "sudraba lode", bet, tā kā nav citu pierādītu efektīvu zāļu, ārsti Indijā tās izraksta arvien biežāk, palielinot pieprasījumu Deli un citās Indijas pilsētās.
Indijas kompānija "Hetero Drugs" ir saražojusi un izdalījusi 20 000 zāļu devu pieciem Indijas štatiem un BBC sacīja, ka nesaprot, kā notikusi zāļu "noplūde". "Mēs neesam devuši zāles starpniekiem. Saskaņā ar vadlīnijām mēs devas tiešā veidā piegādājām slimnīcām," sacīja uzņēmuma pārdošanas viceprezidents Sandips Šaštri. Viņš piebilda, ka firma smagi strādā, lai saražotu zāles atbilstoši pieprasījumam, bet šādas darbības melnajā tirgū ir "demoralizējošas". Kompānija sola, ka palielinās ražošanas apjomus.
Indijā līdz šim konstatēti vairāk nekā 742 tūkstoši Covid-19 gadījumu. Tā ir trešā vīrusa vissmagāk skartā valsts pasaulē. Ar slimību miruši vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku.
Ļaudis Indijā drūzmējas pie atkal atvērtajiem alkohola veikaliem
Indijas galvaspilsētas Ņūdeli varas iestādes nolēmušas pandēmijas laikā piemērot papildu nodokli alkoholam, ziņo CNN. Saskaņā ar rīkojumu, ko pirmdien izdevusi ...