Kāds būtu vissliktākais iespējamais scenārijs koronavīrusa gadījumā? Komentē epidēmiju eksperts
foto: EPA/Scanpix
Esi vesels

Kāds būtu vissliktākais iespējamais scenārijs koronavīrusa gadījumā? Komentē epidēmiju eksperts

Jauns.lv

Bijušais Globālās veselības padomes priekšsēdētājs, ilggadējs Pasaules Veselības Organizācijas biedrs un epidēmiju eksperts Džonatans Kviks intervijā BBC paudis savu viedokli par jauno pasaules biedu – koronavīrusu “Covid-19”.

Kāds ir labākais iespējamais un sliktākais iespējamais scenārijs? 

“Labākais jau šobrīd ir tas, ka Ķīnā vīrusa aktivitāte ar katru dienu samazinās. Viņu striktie kontroles pasākumi ir nostrādājuši,” pauž Kviks. Eksperts uzsver, ka labākajā gadījumā arī visā pasaulē vīrusa aktivitāte pamazām samazināsies, līdz tas izzudīs pavisam. Sliktākajā gadījumā slimība izplatīsies vēl plašāk, tiks izsludināta pandēmija, kas nozīmēs, ka vīruss pastāvīgi cirkulē cilvēku populācijā. 

Taču Džonatans Kviks uzsver, ka pēc tā, kas šobrīd notiek pasaulē, sliktākais scenārijs izskatoties arvien ticamāks. “Inficēšanās gadījumus esam novērojuši pilnīgi visos pasaules kontinentos. Saslimušo skaits Itālijā, Irānā un Dienvidkorejā ik dienas pieaug milzīgos ātrumos. Ja koronavīruss kļūs par pandēmiju, vienīgais jautājums ir – cik ilgi tas turpināsies,” teic Kviks. 

“Nāves gadījumu īpatsvars pašlaik ir nedaudz virs 2%, kas ir daudz zemāks nekā SARS gadījumā, bet aptuveni 20 reizes augstāks nekā sezonālās gripas gadījumā. Vēl ir daudz nezināmo. Mēs, iespējams, esam par zemu novērtējuši periodu, kurā cilvēks var būt lipīgs un to, kā izplatās šis vīruss,” komentē Kviks. 

Ja piepildīsies sliktākais scenārijs, vai ir kaut kas, ko pasaule vēl var darīt lietas labā?

“Mēs varam mobilizēt vairāk veselības ierēdņu un turpināt iesaistīt sabiedrību, skaidrojot, kā izvairīties no saslimšanas. Varam īstenot saprātīgu ceļošanas kontroli un nodrošināt, ka veselības aprūpes darbinieki ir gatavi veikt diagnostiskos testus un būt modri, lai negadās gadījumi, kad kāds, kas sirgst ar vīrusu, tiek aizsūtīts mājās bez jebkādām pārbaudēm,” uzsver eksperts. 

Viņš piebilst, ka mazāk nekā viena no trim valstīm ir gatava stāties pretī šāda veida epidēmijai, tas nozīmē – visa pārējā pasaule epidēmijai ir tik gatava, cik gatava tai ir vismazāk aizsargātā valsts.