Kad sāp viss - no galvas līdz papēžiem. Zinātnieki lēš, drīz fibromialģiju varēs noteikt ar parastu asins analīzi
Fibromialģija padara cilvēku jutīgāku pret sāpēm, kas parādās visā ķermenī. Tas ir saistīts ar veidu, kā galvas un muguras smadzenes uztver un apstrādā sāpju signālus. Ja dzimtā kādam ir bijusi fibromialģija, pastāv diezgan liela iespēja, ka tā tiks nodota arī turpmākajām paaudzēm.
Tie ir gēni, kas cilvēku padara jutīgāku pret sāpēm, kas jūtamas ļoti bieži – tās parādās gan no mazākajām traumām, gan vispār bez iemesla. Fibromialģijas diagnostiku apgrūtina fakts, ka ārsti līdz šim nebija nonākuši pie viena objektīva secinājuma, kādēļ rodas šī slimība.
Interesanti, ka daļa speciālistu vēl aizvien neatzīst šo diagnozi, jo pacientam nav iekaisuma procesa vai iekšējo orgānu bojājuma pazīmju, bet tikai sūdzības par sāpēm visā ķermenī. Tomēr visai drīz situācija varētu mainīties.
Ohaio Universitātes (ASV) zinātniekiem izdevies atklāt fibromialģijas biomarķierus, kas ļauj izslēgt citas saslimšanas. Pētījumā piedalījās 50 pacientu, kuriem diagnosticēta fibromialģija, 29 ar reimatoīdo artrītu, 19 ar osteoartrītu un 23 ar vilkēdi. Vispirms zinātnieki izpētīja visu to dalībnieku asins analīzes, kuru slimības statuss jau bija zināms. Tas ļāva izstrādāt katras diagnozes bāzes šablonu. Pēc tam, izmantojot divus spektroskopijas veidus, viņi izvērtēja pārējos asins paraugus pēc nejaušības principa.
Pamatojoties uz iegūtajiem molekulārajiem parakstiem, katram pacientam tika noteikta atbilstoša diagnoze. Kā uzskata pētījuma autori, fibromialģijas biomarķieru atklāšana varētu veicināt šīs slimības agrīnu diagnostiku, kā arī pavērt jaunas iespējas tās mērķtiecīgai ārstēšanai.